Krajský úřad Moravskoslezského kraje zahájil takzvané zjišťovací řízení, které má posoudit, jak závažné budou dopady bioplynové stanice v Úvalně na životní prostředí. Nejen hygienici, veterináři a úředníci, ale každý občan mohl zaslat své připomínky a podněty k tomuto projektu.

Lidé se bojí hluku a zápachu

Zemědělské bioplynové stanice díky dotacím dnes prožívají podobný boom, jako před časem fotovoltaika nebo větrné elektrárny. Současně se ale také množí protesty a petice proti bioplynovým stanicím.

Občané z okolních domů se bojí hluku, zápachu, dopravní zátěže a znečištění vodních toků. Například petici proti umístění bioplynové stanice v Krásných Loučkách podepsala víc jak stovka občanů. Také v našem regionu je řada zemědělců, kteří se rozhodli využít dotací a pobídek na vybudování bioplynových stanic.

Kde mají bioplynové stanice v plánu

Jejich projekty jsou v různém stadiu rozpracovanosti.

Zemědělec Václav Říha se svým synem už mají pro zemědělských bioplynovou stanici v Rusíně vyřízena téměř všechna povolení. Krajský úřad poslal do dalšího řízení záměr zemědělce Tadeusze Vaculy na bioplynovou stanici v Krásných Loučkách. V Bohušově chce podobné zařízení vybudovat zemědělec Josef Vendolský hned vedle úzkokolejky, mezi řekou Osoblaha a Hrozovským potokem.

Zemědělec Viktor Svoboda, který chce stavět bioplynku v Damašku, nabídl starostovi Třemešné příspěvek 120 tisíc do rozpočtu obce na udržování sjízdnosti přístupové komunikace.

Zemědělci by chtěli vyrábět bioplyn ze siláže, senáže, obilí, kejdy a podobných produktů rostlinného i živočišného původu. Česká inspekce životního prostředí upozorňuje, že zemědělci často nemají zpracované plány pro případ havárie a také nedokážou přesně říct, jak hodlají nakládat s takzvaným digestátem neboli s tuhými zbytky, které v bioplynové stanici zůstanou po uvolnění bioplynu jako odpad. Lze jej sice využít jako hnojivo, ale na nevhodném místě může znečistit potoky i podzemní vodu.

Ministerské dotace

Podobně jako u sluneční a větrné energetiky nastartovaly boom bioplynových stanic velkorysé dotace.

Když objevily obavy, že podpora bioplynu zdraží elektřinu ještě víc než fotovoltaika, ministerstva zemědělství a průmyslu a obchodu se proto pokusila dotační programy na bioplyn zrušit. Ministr zemědělství Petr Bendl zase přehodil výhybku a loni v listopadu bioplynové dotace obnovil.