Společně s dalšími sedmi lidmi jsou obžalováni z toho, že z výrobního areálu káznice vyváželi měď. Tu trestanci získávali z tříděného odpadu. Ukradený cenný kov se rafinovaným způsobem dostával ven a končil ve výkupnách.

Pod svícnem…

Podle státního zástupce Michala Króla šlo o dobře organizovanou skupinu. „Zřejmě si říkali, že pod svícnem bývá největší tma," řekl Król. Vše údajně řídil velitel eskortní skupiny Jaroslav Schiller (48 let), které měl celý výrobní areál na starost. „Řídil činnost skupiny a rozděloval úkoly," řekl Król s tím, že Schiller odsouzené instruoval, kam mají kov dávat. „Říkal jim, aby část vytříděné mědi uložili mimo místo k tomu určené, do takzvaného černého skladu," uvedl Król.

K TÉMATUNikdo ze čtveřice vězeňských dozorců již uniformu neobléká. Krátce po svém zadržení sami požádali o propuštění ze služebního poměru. Na odchodném přišli o desítky tisíc korun. Co se týká výsluhové renty, nárok na ni vznikl pouze jednomu z dozorců, který ve věznici působil řadu let. Renta je mu ale pozastavena až do pravomocného rozhodnutí. Pokud bude uznán vinným, přijde o ni. Získat ji může jen při zprošťujícím verdiktu. Za této situace by dostal i odchodné. Zbývající tři někdejší dozorci by při osvobozujícím rozsudku měli nárok na odchodné.

Když se podařilo shromáždit větší množství mědi, další dozorci vykonávající strážní službu umožnili, aby se do areálu dostala civilní vozidla, která měď naložila a vyvezla. Dozorci měli propracovaný systém, díky němuž dokázali obejít bezpečnostní opatření.

Udal je vězeň

Žalobce tvrdí, že skupina měď propašovala pětkrát, a to od května do listopadu předloňského roku. Škoda přesáhla půl milionu korun. Jak zdůraznil Król, není vyloučeno, že měď mizela i dříve, neexistují však žádné důkazy. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se případem začala zabývat na základě upozornění jednoho z vězňů. Výše zmíněných pět krádeží již měla pod kontrolou a sbírala důležité důkazy. Pokud by vězeň na podezřelé počínání dozorců neupozornil, měď by se zřejmě ztrácela dále. „Je to možné," připustil Król, který zdůraznil, že stejnou cestou by se klidně mohl dostat ven i některý z vězňů.

Zásah

Krátce poté, co poslední zásilka mědi v listopadu 2012 opustila věznici, zasáhli příslušníci GIBS. „Pachatelé byli zadrženi přímo při činu – v době, kdy z přilehlého areálu věznice vyváželi měď o hmotnosti přibližně 1400 kilogramů v hodnotě kolem 180 tisíc korun," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Jeden z obžalovaných dozorců, který v areálu působil jako strážný, se po zadržení přiznal a při vyšetřování spolupracoval. Údajný šéf skupiny Schiller, který v pondělí vypovídal jako první, vinu odmítl. „Nikdy jsem neoslovil žádného odsouzeného, aby pro mě sbíral měď," prohlásil Schiller, který se snažil soud přesvědčit o tom, že pod jeho vedením byl ve výrobním areálu pořádek. Odmítl také slova státního zástupce o černém skladu. Hlavní líčení by mělo pokračovat až do středy, poté bude odročeno. S vynesením rozsudku se počítá nejdříve v listopadu letošního roku.