Šest naditých pytlů

Nepořádek se v místech obecního lesa patřícího Větřkovicím objevil nedávno. Jednalo se celkem asi o šest velkobjemových pytlů naplněných většinou popelem a zateplovacím materiálem z vodovodních trubek. To ale nebylo vše. Vedle pytlů bylo odhozeny také sedačky a různý plastový materiál pocházející z nějakého automobilu.

Skládka byla dobře viditelná pro všechny řidiče jedoucí po sousední silnici. V následujícím týdnu po nálezu vyslalo vedení obce Větřkovice místní zaměstnance ve veřejných službách, aby černou skládku zlikvidovali. Díky jejich aktivitě ale došlo ke zlomu v případu.

„Chlapci totiž nelenili, pytle vysypali, prohledali a nalezli v nich dva dokumenty," popisuje starosta Větřkovic Dušan Lederer. Jednou z listin měl být dopis od soudu. Druhý pro změnu účet k nákupu sporáku, a to dokonce i se záručním listem. Všude se vyskytoval tentýž podpis a adresa patřící jedné z obyvatelek nedaleké Březové. Majitel odpadků byl tedy na světě.

Skládka zmizela

„Oslovili jsme se žádostí o spolupráci starostu Březové s tím, že skládka se sice nalézá na našem katastru, ale vlastníkem onoho odpadu je občanka jejich obce, a proto jsme ji poté společně vyzvali k odklizení tohoto nepořádku," pokračuje Dušan Lederer. Kdyby k tomu nedošlo, žena by se nevyhnula přestupkovému řízení a nemalé pokutě. Už jen správní poplatek při takovém řízení činí údajně minimálně tisíc korun a zůstává jen otázka, jak vysoký by byl pak i samotný finanční postih.

V průběhu minulých dnů však skládka zmizela. Zda se tak stalo díky aktivitě zmíněné ženy, která se chtěla vyhnout sankcím a veřejnému zostuzení, či zasáhla její domovská obec a trest si s hříšnicí již vyřídí v rámci svých kompetencí, to není zřejmé.

V Březové se příliš k případu vyjadřovat nechtěli. „Vyřídili jsme to a odpad byl odvezen, více bych to již neřešil," uvedl místní starosta Pavel Schneider. Jedním dechem ale dodal, že se jednalo skutečně o výjimečnou událost.

Problémy s černými skládkami zde prý jinak vůbec řešit nemusí. V každém případě, pokud by k likvidaci nedovolené skládky nedošlo, byl prý Dušan Lederer odhodlaný k radikálnímu kroku. „Posbírali bychom to a odvezli. Ale ne k sobě. Vysypali bychom to před dům té ženy, co jí to patří," říká větřkovický starosta.

Jaké jsou postihy

A co hrozí zakladatelům nelegálních skládek, pokud se na ně přijde? „Vytvoření černé skládky je v případě nepodnikajících fyzických osob přestupkem proti veřejnému pořádku a oprávnění obce je uložit pokutu v maximální výši padesát tisíc korun," sděluje vedoucí oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady na opavském magistrátu Albert Červeň.

V případě podnikatelských subjektů pak může Česká inspekce životního prostředí uložit sankce dokonce až do 50 milionů. Nicméně vypátrání viníka je většinou složité. „Pokud není prokázán viník a černá skládka je na pozemku města, pak ji odklízíme na vlastní náklady," dodává Červeň.

Co se týká samotné slezské metropole, zde se na rozdíl od okolních obcí s nepovolenými skládkami perou úředníci mnohem častěji. „V Opavě jsou s černými skládkami problémy. Existují i místa, kde vznikají pravidelně," potvrzuje smutnou informaci vedoucí odboru životního prostředí při opavské radnici Marie Vavrečková.