VYBERTE SI REGION

Chcete umět arabsky, skákat padákem, lézt po skalách? Přihlaste se do kurzu

Ostrava - Konverzovat v angličtině nebo němčině je už běžný standard. Lidé chtějí lepší práci nebo uspět v byznysu, tak se učí japonsky nebo arabsky. V Ostravě se otvírají i další netradiční kurzy. 

19.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martina Hejná

Japonská kultura, tradice, ale také současné televizní seriály, komiksy a skládání origami uchvátily sedmnáctiletou Moniku z Ostravy natolik, že se rozhodla proniknout i do japonského jazyka. Začala tím, že si koupila učebnici japonštiny.

„Zkoušela jsem se naučit psát, pochopit alespoň základy, ale zjistila jsem, že jako samouk nemám šanci. Je to těžký jazyk a hlavně je v něm všechno úplně jinak, než na co jsme zvyklí," tvrdí dívka, která plynně mluví anglicky a francouzsky. Proto se japonštinu začala učit ve veřejném jazykovém kurzu.

A není jediná, kdo má zájem se tento exotický jazyk v Ostravě naučit. Podle manažerů ostravských jazykových škol ještě stále sice mezi klienty převládá zájem o výuku angličtiny, přibývají ale i ti, kteří se chtějí domluvit arabsky, čínsky, korejsky nebo jako slečna Monika japonsky.

Denisa Kusýnová z jazykové školy Miramare uvedla, že do tří kurzů japonštiny pravidelně dochází asi osmnáct lidí. „Jde většinou o klienty, kteří jsou v nějakém kontaktu s japonskými firmami, například s nimi obchodují. Podobně je to i s arabštinou. O tyto netradiční jazyky mají zájem hlavně ti, kdo chtějí získat lepší práci, prorazit na trhu. Chtějí nabídnout něco navíc," vysvětlila Kusýnová. I pro výuku těchto jazyků se snaží získat rodilé mluvčí. „Arabštinu učí lektorka, která je napůl Arabka. To je výborná kombinace hlavně pro začátečníky," dodala.

V jazykové škole Toplingva se klienti zajímají hlavně o korejštinu. „Jsou to především ti, kteří mají zájem o práci v Hyundaii. Korejsky se často učí i studenti vysokých škol z Vietnamu," řekla Alena Gaubová z Toplingvy. Dodala, že kromě veřejných kurzů poskytují výuku pro firmu, která obchoduje v Arábii. „Manažeři se potřebují v kurzech naučit nejenom jazyk, ale i jak se správně chovat zajímají se o postavení muže a ženy v těchto zemích, jak správně stolovat to například znamená jíst jen pravou rukou a získat další potřebné dovednosti pro byznys," popsala Gaubová. I v těchto kurzech vyučují rodilí mluvčí.

Vyletí do kilometrové výšky a skáčou padákem

Sebrat odvahu, podstoupit jednodenní výcvik, nastoupit do letadla a skočit bez instruktora. Na to připravuje zájemce Aeroklub Ostrava, který provádí výcvik seskoku padákem. Ten se parašutistovi otevírá automaticky po výskoku z letadla. Pak už „jen" zbývá řídit padák na místo přistání za pomoci rádiového spojení s instruktorem.

„Výcvik se dá zvládnout za jeden den s tím, že druhý den už můžete do letadla a skákat. Naučíte se, jak vyskočit z letadla, na závěsném trenažéru jak padák řídit, jak řešit nenadálé situace a jak bezpečně přistát. Po tomto tréninku proběhne přezkoušení parainstruktorem a může se skákat," řekla Deníku Jindra Kosinová z Aeroklubu Ostrava a dodala, že se skáče z letadla ve výšce jednoho kilometru.

„Do tří vteřin od výskoku se padák otevře. Celý sestup trvá zhruba pět minut. Na zemi mezitím čeká instruktor, který celý seskok sleduje a pomocí vysílačky komunikuje, radí a naviguje parašutistu. Je tam od toho, kdyby skokan zpanikařil, protože přibližovat se z takové výšky k zemi je něco, na co lidé nejsou zvyklí a mají špatný odhad rychlosti a vzdálenosti," doplnila Kosinová s tím, že ani jednou u nich nedošlo ke zranění.

Cena výcviku, včetně prvního seskoku, stojí necelé dva tisíce korun. 

Více než lepení modelů z ABC děti láká horolezectví

Vlastimil Macek z Domu dětí a mládeže M. Majerové v Ostravě-Porubě odebíral kdysi jako řada jeho vrstevníků oblíbený časopis ABC.

„Říkal jsem si, že ty modely, které v časopise dávali, nějak využiji. Tak jsem vymyslel modelářský kroužek. Zájem dětí byl ale bídný, tak jej máme dohromady se šachovým kroužkem a stolními hrami. Je ale poznat, že dnešní děti už to lepení a skládání modelů tolik nebere. Chybí jim trochu i trpělivost, jsou navyklé na akčnější zábavu. U těch šachů se nám ale podařilo oslovit dvě desítky zájemců, z toho mám radost," uvedl Vlastimil Macek.

Podle něj je velmi slušný zájem o kroužek horolezectví. „Učíme děti nejprve teorii, pak s nimi chodíme i na věže a učíme je kompletní praxi. Třeba jak se mají jistit, slaňovat i další potřebné dovednosti. Třeba v Ostravě-Vítkovicích v sadu Jožky Jabůrkové je třináct metrů vysoká věž, kde máme velmi slušné podmínky pro nácvik už uvedených dovedností. Když je lepší počasí a najde se dost zájemců, jezdíme i na skály na Kružberk, kde je krásné lezení," doplnil Vlastimil Macek. 

Jak řezat, stříhat a zase sešívat

Mužská definice patchworku prý zní: Ženské ty látky nejdřív rozstříhají a pak je zas sešívají dohromady. Ano, zhruba tak nějak to je. Slovo patchwork je odvozeno z anglického výrazu patch, což znamená záplata. Historie této textilní techniky je poměrně dlouhá americké osadnice chtěly zhodnotit zbytky látek nebo starší oděvy, takže je přetvářely v něco nového polštáře, deky nebo přehozy. Základem opravdu je stříhání či řezání různých tvarů z jednobarevné či vzorované bavlněné látky a jejich sešívání do nejrozmanitějších vzorů. Tato technika má řadu variant, a mnoho z nich se můžete naučit také v Ostravě. Kurzy pro začátečnice i pokročilé švadlenky nabízí například Ivona Kožušníková (více na www.patchworkostrava.cz), u níž lze v sobotních kurzech vytvořit hvězdu Ohio, blok Bargello, chrámová okna, vitráže či betlémskou hvězdu.

Sejde-li se více zájemkyň, kurz pro ně uspořádá i Galerie pro každého v Milíčově ulici v centru Ostravy (www.galerieprokazdeho.cz).

Pravidelné čtvrteční dopolední workshopy i odpolední kurzy a sobotní dopolední lekce pro začátečnice a odpolední pro pokročilé patchworkářky lze absolvovat také v patchworkové dílně Danuše Březinové v Lidické ulici v Ostravě-Vítkovicích (www.patchwork-cz.com). V listopadu a prosinci se zde mohou učit techniky crazy patchwork, šití přes papír, chrámová okna, hvězdy Lone Star, kruhové výseče, srub, šité křivky nebo japonský protkávaný patchwork, vytvářet vánoční pohlednice, tzv. šestihodinovou deku, kabelku nebo obal na knihu.

Ceny všech kurzů se pohybují od 250 do 350 korun.

Dvě nové textilní techniky skládaný patchwork a Babiččinu zahrádku se mohly zdarma naučit i návštěvnice loňského Festivalu patchworku v Kulturním zařízení K-Trio v Ostravě-Hrabůvce. Letos se tam výstava koná 23. a 24. listopadu. Příchozí si tentokrát budou moci zkusit vyrobit vánoční přání.

Autor: Miroslava Chlebounová, Redakce

19.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie intenzivně pátrá po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.
13 21

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

Ilustrační foto.
11 8

O oblékání mrtvých není zájem, komentuje novelu majitel pohřební služby

Motoristům se má ulevit při registru aut na úřadech. Emise budou v systému

Je to dobrá zpráva pro všechny majitele aut. Motoristé už by totiž v budoucnu nemuseli chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště. Registrovat vozidlo by mohli na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. „Novelu zákona schválili poslanci a poslali ji do Senátu. Ještě ji bude muset podepsat prezident. Zhruba za čtvrt roku by mohla začít platit," říká Michal Cuc, předseda Profesní komory STK a vedoucí STK Ivesur v Dubí a v Litoměřicích.

Chovanec nepředpokládá, že bude obnoven program přesídlování uprchlíků

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepředpokládá, že by česká vláda v letošním roce obnovila program přesídlování křesťanských uprchlíků z Iráku. Zastaven byl v loňském roce poté, co část uprchlíků odešla do Německa. Ministr to dnes uvedl v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, kde také opět odmítl kvóty pro přerozdělování migrantů.

V zasypaném hotelu v Itálii jsou vzduchové kapsy, v nichž mohou být živí

V hotelu zavaleném lavinou ve střední Itálii jsou vzduchové kapsy. Záchranáři dnes sdělili, že pod troskami mohou být stále živí lidé. Lavina se na hotel zřítila ve středu, záchranářské týmy dosud vyprostily 11 živých lidí a pět mrtvých. Stále se pohřešuje 23 osob. Podle italských médií se z hotelu 24 hodin neozvaly žádné hlasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies