Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chov domácích zvířat: Postupně jich začalo ubývat a dnes se vytrácí

Ostravsko - Dříve se na vesnicích běžně chovala domácí zvířata od slepic přes kozy až po krávy. Postupně jich začalo ubývat a dnes se vytrácí i těch posledních pár kohoutů, kteří ráno kokrhají do oken. 

12.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Důvody pro chování domácích užitkových zvířat jsou různé. Někdo je má už dlouhá léta a nechce se jich vzdát, jiní zakládají chovy, protože chtějí vydělat.

Přestože už nežijeme v dobách, kdy každý dům měl svou stáj a lidé na vesnicích se starali o hospodářství, stále se najdou lidé, kteří se chovu užitkových zvířat věnují.

Za králičí kůži kdysi i do hospody

Například chov králíků byl tak běžný, že vesnice v kraji pravidelně objížděli lidé, kteří vykupovali králičí kůže. Dnes se taková auta téměř nevidí. „Problém s kůžemi je takový, že už nejsou ani módní a ani se nezpracovávají u nás. Výkup funguje minimálně. Pokud už se u nás něco nastřádá, putuje to do Číny," vysvětlil situaci Petr z Ostravy, který se zabývá úpravou kůží.

Zajímavosti* Pojmenování hňup původně označuje vykastrovaného kozla, který je méně agresivní a jehož maso má slabší specifický zápach.

* Jedna samice králíka může mít za rok až osm vrhů. Průměrně porodí čtyři až šest mláďat, která kojí přibližně osm týdnů.

* Slovo slepice, tedy označení pro kura domácího, pochází původně ze slova slepý, tak jak se nabízí. Slepice za šera nevidí, jelikož jim ve zrakovém ústrojí chybí zrakový purpur, tzv. rhodopsin.

Například ceny jedné králičí kůže se podle něj pohybují okolo deseti korun. „Dříve, třeba za minulého režimu, byla cena sice stejná, ale za jednu kůži mohl jít člověk na dvě piva a ještě mu zbylo na cigarety," popisoval obchodník s kůžemi dobu, kdy se chov králíků pro maso i kůži vyplatil. Zároveň doplnil, že drobných chovatelů od té doby podle něj drasticky ubylo.

Zvířata pro vnoučata

Pro chovatelku Danu Dlouhou není výdělek to nejdůležitější. Se svým chovem králíků začala v nedávné době a je spokojená. „Chtěli jsme, aby vnoučata poznaly, jaké to je, starat se o domácí zvířata. Malý šestiletý vnuk Rostislav je krmí ráno senem a dbá na to, aby měli vodu. Sám vstane a jde na obhlídku hospodářství," řekla se smíchem chovatelka.

Nicméně zároveň dodává, že králíci potřebují mnohem více péče než slepice. „Už nám několik jedinců uhynulo. Pravidelně docházíme k veterináři. Bohužel je postihuje mnoho nemocí," sdělila Dana Dlouhá.

Důvodem, proč chov založila, je kvalita masa z poražených zvířat. „Celá naše rodina miluje králičí maso a dbáme na kvalitu jídla, které jíme. Takto vím, co jím. Našim zvířatům nepodáváme žádné hormony ani jiné látky podporující rychlejší růst," řekla chovatelka.

Vrátka se slepicím otevírají sama

Zvířata mohou mít doma i jiné využití, než jen jako zdroje potravy. Chovatel Zdeněk Gajdečka, který má slepice celý svůj život, je využívá jako zpracovatele odpadu z kuchyně. „Dáváme jim veškeré zbytky. Je to velká pomoc v domácnosti. Slepice sezobou téměř všechno," sdělil dlouholetý chovatel. Podle něj to není náročné a užitek převýší výdaje. Práci a čas, který jim obětuje, však nepočítá.

Jeho malé hospodářství dostalo i moderní podobu. Otevírání a zavírání vrátek u kurníku má na elektrický časový spínač. I dvorek pravidelně uklízí do speciální zabudované jímky, která pohltí všechen trus. „Ani sousedi si nestěžují na zápach. Navíc máme skvělé umístění. V okolí je mnoho psů, kteří nám hejno chrání před dravou zvěří," pochvaloval si Zdeněk Gajdečka.

Kozí mléko je vhodné i pro alergiky

Dalším z užitkových zvířat může být třeba koza. Mladá chovatelka Veronika Žáková se rozhodla postupně si začít hospodářstvím i vydělávat.

„Nevím, proč jsem si vybrala právě kozy, jsou to tvrdohlavá a opravdu čertovská zvířata. Jejich chov chce trpělivost a pevné ohrady, jinak si zahrádku neuchráníte," uvedla milovnice zvířat.

Založení oficiálního chovu vyžaduje podle ní mnoho papírování.

„Snažím se i prodávat, ale prozatím vyřizuji různá povolení a dokumentaci Hlavním důvodem pro mě byla velká poptávka po kozím mléku, které je zdravé a vyhovuje i alergikům. U svého stádečka nemám kozla, takže mléko ani sýry tolik nesmrdí," řekla Veronika Žáková.

Počet drobných chovatelů

Spekulace o tom, zda drobní chovatelé mizí, či naopak není možné potvrdit, ani vyvrátit. Chov užitkových zvířat se nemusí evidovat, a tudíž nemá nikdo přehled. Český svaz chovatelů uvádí pouze čísla svých dobrovolně registrovaných členů. Dříve měl vše na starosti stát, ale v dnešní době tuto povinnost ztratil.

„Žádný právní předpis neukládá vést statistiky o počtech drobných chovatelů v kraji," řekla Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Chovatelství v blízkosti metropole: zloději a mrtvá zvířata

Drobní chovatelé se drží jen zuby nehty i v blízkosti velkých měst. Patří k nim i Radmila Tomanová, která se v Ostravě-Michálkovicích stará o své malé hospodářství.
„Myslím si, že mám chovatelství v genech. Ač jsem z města, od dětství mě cosi lákalo ke zvířatům. Vyrůstala jsem v rodinném domku na okraji Ostravy a nakonec jsem si pořídila mnoho zvířat," vypráví o své vášni chovatelka.
Její hospodářství se skládá převážně z drůbeže k různým účelům. „Dneska mám na zahradě čtyři výběhy a v nich slepice, kachny, husy, krůty a v hospodářské budově křepelky. Křepelky chovám na vajíčka, krůty, husy a kachny na maso," popisuje svůj koníček milovnice zvířat.
Zřízení hospodářství v blízkosti města má i svou stinnou stránku. Její chlévy se často stávají terčem zlodějů. „Před časem jsem chovala i kozy a ovce, nicméně okolnosti mě připravily nejen o ně, ale i o iluze. Tři březí kozy zmizely jedné podzimní noci z chlívku. Zloději přestřihli řetěz na vratech, vypáčili petlici a kozy si odvezli. Jako svou chybu beru jejich výbornou socializaci. Naučila jsem je zvyknout si i na cizí lidi. Bohužel stejně skončily i ovečky. Napotřetí si zloději odnesli čtyři vykrmené krocany a přibrali i sekačku," vyjmenovává jednotlivé případy Radmila Tomanová. Kromě větších užitkových zvířat se jí ztratily i slepice, jejichž hlavy pak s hrůzou objevila v nedaleké příkopě.
Na otázku ohledně rozpočtu vyjmenovává dlouhý seznam nákupů krmiva, vitaminů i energie a vody k opracovávání zvířat. Starost o hospodářství ji stojí v součtu přes tisíc hodin práce ročně. Odměnou jsou jí kvalitní suroviny na přípravu jídel pro celou rodinu. „Část spotřebujeme sami, část prodáme za malou úplatu známým. Mezi chovateli funguje také směnný obchod. Za husu dostanu kus vepřového, za krůtu zase hovězí. Samozřejmě taky domácí," říká nakonec spokojeně chovatelka.

Markéta Humplíková

Autor: Redakce

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Modrý pes v Indii.

VIDEO: V Indii zmodrali psi. Důvodem je průmyslový odpad v řece

Rozsáhlé požáry v Chorvatsku.
1 7

Chorvatsko sužují požáry, v některých oblastech vybuchly staré miny

AKTUALIZOVÁNO

USA uvalily nové sankce na čínské i ruské firmy, za podporu KLDR

Desítky čínských a ruských subjektů budou zatíženy novými sankcemi, které na ně uvalily Spojené státy. Důvodem je jejich „podpora“ Severní Koreje. Konkrétně jejího jaderného programu, proti kterému USA dlouhodobě vystupují. Sankce se mají týkat jak firem, tak i jednotlivců.

Rozpočet není schopen pokrýt růst platů, říká Pilný

Návrh státního rozpočtu na rok 2018 za současné situace není schopen pokrýt požadavky na zvyšování platů ve státní správě. Ministerstvo financí přitom díky dobrému vývoji ekonomiky a výběru daní navýšilo příjmy rozpočtu proti květnovému návrhu o deset miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ivan Pilný.

Podvodníci tahají z lidí peníze přes sbírky

Na Berounsku řádí party podvodníků. Na důvěřivé lidi si vymýšlejí různé záminky, aby je okradli o peníze. Někdy se ani neštítí toho, schovávat se za charitativní sbírky.  

Tuny drahocenného lithia chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Těžba vzácného kovu lithia na hoře Cínovci v Krušných Horách by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení