Budoucí gymnazistky

Když jsme se minulý týden vydali na Základní školu T. G. Masaryka, překvapila nás rozhodnost pěti deváťáků, kteří si s námi povídali. Většinou mají o své budoucnosti naprosto jasno, někteří už dokonce mají propočítané, kolik budou mít peněz.

„Určitě půjdu na gymnázium, ale ještě nevím, zdali na Mendelovo či Slezské,“ svěřila se žákyně deváté třídy ZŠ T. G. Masaryka Kristýna Tomášová. „Rodiče mě do toho tlačí už od šesté třídy. A mají pravdu v tom, že budu mít větší šanci na přijetí na vysokou školu,“ pokračovala Kristýna.

„Původně jsem chtěla na zemědělku, naši ale byli proti,“ zamyslí se. Její spolužačka a kamarádka Anna Kaštovská má o svém životě jasnou představu. Přesně ví, co chce a rodiče s tím souhlasí. „Taky jdu na gymnázium. Ale je to z toho důvodu, že potom pro mě bude snadnější se dostat na vysokou školu. Mám v tom jasno, chci dělat veterinářku,“ uvedla Anna.

„Rodiče trochu proti byli, spíše jsou nakloněni středním školám. Volbu ale nechali na mně,“ dodala.

„Já jdu taky na gymnázium,“ podotkla třetí spolužačka Sabina Vavrečková. „Mám samé jedničky, takže by s tím tuším neměl být problém. Mám ale kamarádku, která má i trojky, a rodiče ji přesto na gymnázium dají. Nepřijde mi to moc v pořádku,“ domnívá se Sabina.

Mají propočteny i peníze

Přesto se našli i takoví rodinní příslušníci, kteří byli nakloněni učebním oborům. „Děda mi radil učiliště, že prý budu mít víc peněz,“ smál se jejich spolužák Jiří Brňák. „Já si ale vybral to, co mě přesně bude bavit, a to je provoz a ekonomika dopravy,“ vysvětlil Jiří. „Doprava mě zajímá odmalička. Spíše bych chtěl ale na tu železniční, u trolejbusů bych měl jen osmadvacet tisíc. To je málo. Když jsem si odečetl veškeré náklady, zbylo by mi s bídou devět tisíc,“ uvedl důvod, proč raději k železnici.

Najdou se mezi nimi ale i takoví, kteří ještě stále vyhledávají poctivé řemeslo. Sami od sebe. Jako je například Jan Škrobánek. „Přihlášku mám podanou na provozního elektrikáře. Přišel jsem k tomu prostřednictvím taťky, ten dělá stavebního elektrikáře a často mě brával na stavby. Navíc mě to i vážně zajímá, rád se vrtám ve strojích,“ krčil s úsměvem rameny Jan.

„Nad střední jsem ani neuvažoval, baví mě spíše technické věci. První si udělám výuční list, poté maturitu a pak třeba i klidně vysokou,“ uzavřel.

Na učiliště se hlásí méně dětí

„V současné době je skutečně obrovským trendem se hlásit na gymnázia,“ potvrdil výchovný poradce a třídní učitel deváté třídy Marek Rosa. „Důvodem bude pravděpodobně nový způsob přijímaček,“ domnívá se. „Celkově čím dál méně žáků chodí na učiliště,“ dodal.

Oproti tomu například na Základní škole Mařádkova v Opavě vede u žáků jednoznačně Vyšší odborná a hotelová škola. Tam se hlásí celkem deset žáků. V těsném závěsu je Střední technická škola, kde se hlásí osm absolventů. Oproti Základní škole T. G. Masaryka vyhledalo z Mařádkovy Mendlovo gymnázium pouze pět žáků, Slezské gymnázium pak nikdo.