Zatímco zahraniční film v původním znění s titulky hluchý nebo částečně nahluchlý člověk v kině zhlédnout může, u českého musí počkat, až ho distributor vydá na DVD, protože u něj je povinen dodat i titulkovou stopu. Brzy však budou se speciální titulkovou stopou opatřovány i filmy v kinech. Titulky uvidí pouze lidé, kteří si v kině vyzvednou malé zobrazovací zařízení upevňující se v držáku pití u sedadla. Další možností jsou speciální průhledové brýle, fungující na principu čtecího zařízení. Divák si také může zvolit, před kterým okem se titulky budou zobrazovat.

Děj filmu si budou moci vychutnat také lidé s postižením zraku, ať už úplně či jen částečně slepí. Pro ně budou distributoři filmy opatřovat speciální dabovanou stopou, popisující detailně děj na plátně, kterou si vyslechnou ve sluchátkách.

„Kino centrum bylo hostitelem celostátního setkání provozovatelů jedno nebo dvousálových kin, které jsme nazvali Nové kino 2015 a kde jsme si sdělovali zkušenosti v těžkém konkurenčním boji s multiplexy. Součástí byla také prezentace nových technologií pro diváky s postižením zraku či sluchu. Taková technologie by se jistě uplatnila i u nás v kině Centrum Například starší diváci si stěžují, že neslyší zřetelně zvuk," vysvětlil Jiří Pasz z MKS Havířov.

Není to drahé

Technologie není tak drahá, aby si ji kina nemohla dovolit. Stejně tak by neměl být problém s výrobou speciálních zvukových nebo titulkových stop k filmům.

„Zatímco v zahraničí už filmy tyto speciální stopy obsahují, a v USA je to už téměř běžným doplňkem, u nás zatím ne," řekl ředitel společnosti Altei Richard Jejkal.

I v tuzemsku se ale blýská na lepší časy.

„Technologie je vymyšlená a dostupná. Jde o to zavést ji i u nás. Snažíme se informovat o možnostech jejího použití a současně hovoříme s výrobci a producenty filmů, aby je opatřovali příslušnými stopami. První český film s titulkovou stopou chceme připravit na přelomu letošního roku," uvedl předseda Státního fondu kinematografie Petr Vítek.