Provozovatelé hospod si rvou vlasy a mohlo by se zdát, že pivovary si naopak zase mnou ruce. Prohibice, která začala v pátek, se alkoholu do dvaceti procent netýká.

Smíšené pocity

Logicky je tedy jasné, že místo panáka si lidé v hospodě dají raději půllitr piva nebo skleničku vína. Jenže pivovarnictví se zákaz tvrdého alkoholu také může dotknout, a to hlavně dlouhodobě.

„Byť jsme krátkodobě zaznamenali zvýšený zájem o pivo a prohibice se jej přímo netýká, může na pivovary dopadnout prohibice dlouhodobá, která se dotkne našich obchodních partnerů," řekl Deníku Pavel Barvík, tiskový mluvčí pivovarů Staropramen, pod které spadá i Ostravar.

„Pokud lidé omezí návštěvy hospod, barů a restaurací, dotkne se to také nás, pivovarníků," doplnil Barvík. Prohibici komentoval i Plzeňský Prazdroj, pod který patří pivovar Radegast. Podle něj je toto nařízení vlády přijato na ochranu veřejného zdraví a odráží vážnost situace. „Máme pro ně plné pochopení a věříme, že tento zákaz by měl být v platnosti po dobu nezbytnou k zajištění ochrany zdraví spotřebitelů," vysvětlil tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček s tím, že přece jen mají strach z dopadu tohoto opatření na pivovarnický průmysl a odvětví s ním spojená. „Sdílíme obavy o negativním dopadu nejen na výrobce, ale také na obchodníky, na majitele hospod a restaurací, a také na zaměstnanost a celkový vývoj české ekonomiky," komentoval současnou situaci Mareček.

Zvýšený odbyt

Zvýšeným odbytem piva nejsou zrovna dvakrát nadšeni ani na Zámku v Zábřehu, ve kterém vaří vlastní pivo Pikard.

„Zájem o pivo stoupl řádově o desítky procent. Bylo tady pár oslav a lidé se chtěli bavit. Ještě se nám nestalo, aby se sešlo tolik pivařů," dodává pobaveně manažer Zámku Zábřeh Rostislav Koudelka. Vážněji ale dodává: „To, co se děje, ale rozhodně není věc, ze které bychom měli radost. Je to tragédie. Navíc z dlouhodobého hlediska budou lidé mnohem opatrnější, i když se metylalkohol našel v levných a pochybných destilátech," vysvětlil Koudelka.

Nejen pivem jsou ale Ostravané v poslední době živi. Podle Barbory Kundrikové z Vinotéky v Nádražní ulici jde víno doslova na dračku.

„Najednou k nám chodí i dělníci po práci. Největší zájem mají o bílé víno Müller Thurgau. Už po těch dvou dnech, kdy prohibice začala, je znát enormní zájem o víno," uzavřela Kundriková.