O možnostech individuální výstavby se ve Fulneku hovořilo na posledním jednání tamních zastupitelů. Ti se mimo jiné dozvěděli, že pokud by měla být zahájena výstavba v některé ze čtyř lokalit, které pro to město vyčlenilo v novém územním plánu, musí město nechat vypracovat územní studii na danou lokalitu. „V novém územním plánu jsou čtyři návrhové plochy pro individuální bydlení, a to lokalita za klášterem, na Opavské, Slezsko a nad hřištěm," připomněl přítomným Petr Skácel, vedoucí odboru stavebního řádu, investic a životního prostředí fulnecké radnice.

Petr Skácel dále upozornil, že vzhledem k vlastnictví pozemků je pro město nejvýhodnější lokalita nad hřištěm. Podle již vypracované studie je v této lokalitě navržena výstavba sto sedmi rodinných domů.

Cena za pozemek asi bude vysoká

Problém ale může být v ceně, neboť podle Petra Skácela činí průměrné náklady na technickou a dopravní infrastrukturu na jeden rodinný dům 936 tisíc korun při velikosti pozemku tisíc metrů čtverečních. „Celkové náklady na zasíťování lokality jsou odhadovány ve výši více než sto milionů korun. V této ceně ale nejsou zahrnuty náklady protierozního opatření v místě nad lokalitou," pokračoval Petr Skácel s tím, že cena pozemku bez sítí je podle znaleckého posudku sto korun. Pokud by měl stavebník na svých bedrech náklady na zasíťování, vyšel by jej tak metr čtvereční na 1036 korun.

Kromě zmíněné lokality chce město zároveň řešit lokalitu Za klášterem, pro kterou již městští radní schválili zpracování studie. Toto se ale zdá zbytečné například zastupiteli Jaroslavu Štekbauerovi. „Potřebujeme vůbec mít další lokalitu, když už máme nad hřištěm takovou lokalitu?" tázal se zastupitel Jaroslav Štekbauer.

Starostka Jana Mocová vyslovila pochybnosti, zda někdo dá za pozemek více než tisíc korun za metr. „Ze zkušenosti vím, že nejsou ochotni dát ani osm set," poznamenala a dodala: „Město neřeší sítě. Dáme jim možnost tam stavět, a bude na městě, zda jim na sítě přispěje."

I tak se ale Fulnek investici do lokality nad hřištěm zřejmě nevyhne. „Město musí řešit protierozní opatření nad těmi pozemky, protože když přijde voda, tak je to všechny spláchne," upozornil Petr Skácel.