Každé roční období je pro záchranáře jiné. V následujícím rozhovoru jsme se ptali tiskového mluvčího Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petra Kůdely na to, co profesionálním hasičům přináší zima.

Jaké zásahy hasiče přes zimu nejčastěji zaměstnávají?

Záleží na počasí. Pokud sněží a je ledovka či náledí, je ve srovnání se zbytkem roku zvýšený počet dopravních nehod, ke kterým hasiči musejí vyjíždět. Práci mají především při vyprošťování kamionů, autobusů a osobních aut. Někdy se jedná i o pomoc při vyjíždění kamionů do kopce. Také hasiči více vyjíždějí k odstraňování nebezpečných rampouchů a sněhových a ledových jazyků ze střech především budov ve veřejném zájmu, jako jsou školy, nemocnice, divadla a domovy. Občas je zaměstná i nějaká záchrana labutí a dalších ptáků na zamrzlých vodních plochách. Pokud je hodně mokrého sněhu, tíží stromy, které se kvůli tomu nebezpečně naklánějí nad silnice a chodníky. Hasiči je proto musejí odstranit a pořezat.

Jaká opatření musí hasiči dělat, aby jim nezamrzla voda v hadicích?

Zabezpečit neustálý průtok vody v hadicích, tedy nesmí zavřít proudnice. Hadicové spojky a armatury – rozdělovače přikrývat sněhem, hlínou, jiným materiálem, aby nepopraskaly.

Mají hasiči v zimním období nějaké speciální oblečení?

Nemají na zimu nějaké speciální oblečení. Je běžné jako po zbytek roku. Chladno jim v tom určitě není.

Lze obecně říct, že je výjezdů v zimě více než v jiných ročních obdobích?

Nebývá tomu tak. Ten počet výjezdů je prakticky stejný jako v jiných ročních obdobích.

Jsou výdaje v tomto období vyšší?

Ne, když finanční výdaje porovnáme, tak můžeme říct, že hasiče zima více nestojí.