Hipostezky. Dobrá věc, nebo jen jeden z projektů Moravskoslezského kraje předem odsouzený k zániku? Záměrem úředníků je učinit z našeho kraje centrum takzvané koňské turistiky, a to pomocí sítí nových tras určených právě pro vyjížďky na těchto zvířatech.

Například v Krnově se již ale setkali s menším nesouhlasem. Tamní radní údajně uvažují, zda vůbec dát souhlas s vedením koňských stezek po pozemcích města. To úřad rozhodně nečekal. Byl si jist, že s ohledem na zájem o spolupráci ze strany mnoha jízdáren a koňských farem bude realizace projektu jednoduchá záležitost. Dokonce už zveřejnil mapu, na které jsou hipostezky zakreslené. Chyba lávky.

Úředníci totiž drobně opomněli, že do toho mají co mluvit také občané a radní. Ti se bojí ničení turistických i jiných cest a lokalit kopyty těžkých koní, nepořádku, který nebude mít kdo uklízet, a dalších negativních dopadů. Jak k celé problematice přistupuje opavská radnice? Ta prý celou věc vyřídila již dříve, a proto v současnosti podobné námitky, jako mají například v Krnově, neřeší.

„Tímto problémem jsme se zabývali loni na podzim ve spojitosti se stížnostmi zemědělců na poškozování jejich polí jezdci na koních. Proběhlo několik jednání s dotčenými obcemi, zemědělci i koňáky a byly dohodnuty trasy, po kterých mohou jezdci jezdit," vysvětluje náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (nestr.). Podle jeho slov tedy nejde o hipostezky v pravém slova smyslu, ale jen o trasy, kde provoz na koních nebude nikomu vadit, a naopak se pro ně část pole ponechá.

„Byla vypracována mapka, která byla rozeslána všem dotčeným," dodává Halátek. Jak to tedy vypadá, ve slezské metropoli se nakonec krajští úředníci protestů zatím obávat nemusí.