Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokej vs. radnice = bod mrazu

Hokejový klub Nový Jičín odmítá obvinění vedení radnice, že špatně vyúčtoval městské dotace. Město chce klubu vypovědět smlouvu o nájmu.

21.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/František Géla

Jsou sice ještě letní prázdniny, ale na novojičínském zimním stadionu už od jejich začátku trénují na ledě hokejisté nebo krasobruslaři.

Nože jejich bruslí se zakusují do upravené ledové plochy, jejíž teplota je stejně nízká jako momentální vztahy mezi hokejovým klubem a vedením města. Radnice chce po hokejistech vrátit 3,8 milionu korun, neboť měl klub údajně špatně naložit s dotacemi od města. Hokejisté obvinění důrazně odmítají a chtějí se bránit všemi právními prostředky.

Podle nich úředníci města provedli kontrolu téměř diletantsky a nedokázali sečíst základní údaje. Ročně dostává klub na provoz zimního stadionu z rozpočtu města 9 milionů korun.

„Na základě svých pseudoargumentů nám chtějí vypovědět smlouvu, ale my jim to (vedení města pozn. red.) samozřejmě nedovolíme," má jasno Milan Urban, místopředseda Hokejového klubu Nový Jičín (HK NJ).

Záminka?

Vedení klubu si stojí za tím, že údajné finanční prohřešky jsou jen záminkou radnice, jak klubu vypovědět platnou smlouvu. Město chce v příštím roce zřídit příspěvkovou organizaci Správa sportovišť a velký zájem má právě i o zimní stadion.

„Od vedení města je na stole požadavek, aby byl provoz hokejovému klubu umožněn do konce sezony, takže do 30. dubna 2017. Uvažuje se, že se zřídí příspěvkovka. Provoz by zařizovalo město a činnost zůstala hokejovému klubu," řekl Deníku starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák (ČSSD), který se dlouhodobě netají zájmem vytvořit Správu sportovišť.

„Tělovýchovná jednota už odsouhlasila, že by do příspěvkové organizace šla, a časem by mohl jít i basketbalový klub (určitě ne v roce 2017 pozn. red,), aby byla všechna sportoviště pod městem," pokračuje Dvořák.

Jedním z argumentů města, proč vytvořit Správu sportovišť, je to, že si město bude kontrolovat hospodaření na vlastním majetku a bude moct dosahovat na dotační programy, aby se mohla sportoviště modernizovat. Radnice argumentuje, že nyní, s jiným provozovatelem, tato šance odpadá.

Granty

O nemalé granty však mohou žádat i samotné sportovní kluby, pokud mají dlouhodobé nájmy, což je i případ hokejového klubu. Právě platná smlouva, podepsaná mezi městem Nový Jičín a hokejisty roce 2010, stojí nyní radnici v cestě, když chce získat zpět zimní stadion. A překážka je to velká, není vyloučené, že se schyluje k právní bitvě.

„Současná smlouva je pro město obrovsky nevýhodná a prakticky je nevypověditelná. Je to zarážející, ale tak to je," stojí si za svým Jaroslav Dvořák, s tím, že on tehdejší smlouvu nepodepisoval.

Smlouva byla sepsána ještě za minulého vedení radnice, má však platnost až do roku 2026 a hokejisté s tím pracují, co se týče investic i budoucích záměrů využití stadionu.

„Smlouva má nějakých šest let. Časy se mění a může v ní být něco, co je nevýhodné. Ale nemáme problém si sednout a bod po bodu ji probrat a modernizovat. Tu smlouvu jsme nevytvořili my, vytvořilo ji město a jeho dnešní vedení zpochybňuje práci vlastních úředníků. My fungujeme na základě metodiky města. Svou metodiku a svou neschopnost chce teď vedení města hodit na nás," pokračuje místopředseda hokejového klubu.

Kontrola

Radnice odkazuje na provedené kontroly, které ve své zprávě informují o pochybení hokejového klubu při nakládání a městskými financemi.

„V rámci veřejnoprávní kontroly byla zjištěna porušení při nakládání s veřejnými finančními prostředky (příspěvek na provoz). Příslušná ustanovení uzavřené smlouvy opravňují Město Nový Jičín k ukončení smlouvy výpovědí v případě jejího porušování," informovala mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Město dokonce celou zprávu o kontrole zveřejnilo na svých webových stránkách. Krátce nato své stanovisko sdělili veřejně i hokejisté.

„Šlo o tabulku založenou na omylu, který vznikl nepochopením jednotlivých nákladových položek a přesunem v některých kapitolách rozpočtu města… Při tvorbě tabulky, vytvořené městským úřadem, došlo dokonce k tak zásadním a školáckým chybám, jako smíchání peněz na provoz stadionu s podporou sportovní činnosti hokejového klubu z grantů, což celý nesmysl ještě podtrhlo a údajné náklady stadionu ještě znásobilo," stojí mimo jiné v prohlášení HK NJ.

Nepřehledná situace

Vedení města požaduje po klubu vrátit 3,8 milionu za chybné vyúčtování v letech 2013 a 2014, což HK striktně odmítá a vše nyní řeší jejich právník.

„Každoročně bylo naše vyúčtování zkontrolováno a převzato a za celou dobu nám nikdo způsob vyúčtování nezpochybnil. Takto vyúčtováváme dle instrukcí a s posvěcením úřadu už celých pět let a najednou je to špatně?" rozčiluje se HK NJ.

O tom, kdo má či nemá pravdu, možná udělá jasněji krajský úřad, po kterém chtějí hokejisté kontrolu přezkoumat. Situace není zdaleka jednoduchá a už vůbec ne přehledná.

V jednu chvíli mluví radnice nahlas o jasné výpovědi, pak ale chce stejně, v důsledku současné smlouvy, další jednání. „Proto se snažíme ještě nějak domluvit," přiznává starosta Dvořák.

Vznikla tak speciální pracovní skupina složená ze zástupců vedení a úředníků města a zástupců hokejového klubu a první schůze již proběhla. „Hokejový klub by měl dodat požadavky, aby se neomezila jeho činnost, když vznikne Správa sportovišť," sdělil starosta Nového Jičína, co by se mělo řešit na dalším setkání. Vize z pohledu radnice je tedy jasná: o objekt se budeme starat sami a v činnosti bude pokračovat HK NJ.

Proti této variantě, když dojde ke konsensu, není ani hokejový klub, jenže z první schůze odcházeli jeho zástupci velice zklamaní. Dle jejich vyjádření se neřešilo více méně nic jiného než to, aby podepsali výpověď, bez další garance jejich působení na zimním stadion v Novém Jičíně. „Oni nás nejprve zkriminalizují a pak nám dají půl království?" ptá se řečnicky Milan Urban s tím, že do konstruktivního jednání o budoucí Správě sportovišť mělo setkání na míle daleko.

Je tedy nyní velkou neznámou, jak to bude s provozováním zimního stadionu a hokeje v Novém Jičíně v příštím roce vůbec. Zatím obě dotčené strany usedají k jednání k jednomu stolu. Vše u něho může také skončit, ale není ani vyloučené, že časem přesednou každý k jinému stolu ve stejné soudní síni.

Autor: Adam Knesl

21.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání k zahájení senátní a komunální kampaně hnutí ANO za účasti předsedy hnutí Andreje Babiše a pražských kandidátů do zastupitelstva a Senátu proběhlo 1. září v Praze.
10

Kandidátky ANO: mandát nebude obhajovat třetina poslanců

Slovenská policie odevzdala nalezenou hotovost do Státní pokladny a její původ prověřuje.

Zapomnětlivý úředník s 300 tisíci eur přišel o funkci

Vystupte si v Dejvicích. RegioJet už nebude ze severu zajíždět do centra Prahy

/ANKETA/ Autobusy skončí na stanici Hradčanská v Dejvicích, dostávaly se totiž často do zácpy. Některé spoje se navíc ruší. 

Německo: Větší než malé množství otrávených vajec, 28 milionů v Dolním Sasku

Aféra s vejci obsahujícími jedovatou látku fipronil ani zdaleka nekončí. Deník Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) píše, že jen v Dolním Sasku bylo distribuováno 28,1 milionu jedovatých vajíček. Původní zjištění na začátku aféry hovořila o deseti milionech kontaminovaných vajec v celé Spolkové republice.

Zákon o kontrole veřejných financí Senát odmítl drtivou většinou

Senát drtivou většinou odmítl nový zákon o řízení a kontrole veřejných financí, který měl podle vlády zjednodušit a harmonizovat kontroly ve veřejné správě. Podle senátorů by ale v praxi znamenal jen více byrokracie, a nikoliv efektivnější kontrolu. Normu tak bude muset znovu projednat Sněmovna, která může veto horní komory přehlasovat.

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Zeman může obhajovat svůj post. Má více než 50 tisíc podpisů

Prezident Miloš Zeman má více než 59 tisíc podpisů pod petičními archy a může tak znovuobhajovat post hlavy státu. Předseda Zemanovy blízké Strany práv občanů Jan Veleba již minulý týden potvrdil, že hranice potřebných 50 tisíc podpisů byla překročena. Jeho žena prohlásila, že je na něho hrdá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení