Kostel v Karviné-Loukách. Katolický kostel sv. Barbory na opačné periferii města, v Karviné-Loukách, časem zcela zmizí z povrchu Země. Tak jako řada rodinných domů a jiných staveb, které až do 90. let minulého století stávaly kolem něj. Ministerstvo kultury rozhodlo kostel vyřadit ze seznamu chráněných památek a jeho majitel, společnost RPG, jej tedy, pokud by skutečně hrozilo jeho zřícení, nemusí za každou cenu zachraňovat.

Mluvčí RPG Petr Handl potvrdil, že kostel má vlivem poddolování narušenou statiku, jeho exteriér i interiér jsou značně poničené. „Vlivy hornické činnosti se na objektu stále doznívají, a proto tam dochází k půdním poklesům a stálému stoupání hladiny podzemní vody. To se negativně projevuje na neustálém narušování statiky kostela. S ohledem na tuto skutečnost proto není možno počítat s jakoukoli možností záchrany tohoto objektu," řekl Petr Handl.

Dodal, že že majitel je rozhodnut nechat kostel v klidu dožít. Zdůraznil také, že do objektu je kvůli vlastní bezpečnosti.zákázáno vstupovat a také pohybovat se v jeho blízkém okolí.

Když se řekne: kostel v Loukách, vybaví si Stanislav Brzóska, své dětství, kdy v kostele ministroval. "Bydlel jsem tehdy s rodiči v Loukách, a s kostelem se mi pojí spousta krásných vzpomínek. Sloužily se tam samozřejmě mše v čestině i polštině a také tam fungoval pěvecký sbor," vybavuje si Brzóska, který dnes působí jako jáhen ve stonavské farnosti, pod kterou kostel sv. Barbory několik let patřil.

Poslední mši sloužil v louckém kostele sloužil v roce 1995 karvinský farář Petr Černota. V roce 2001 pak vyrostl ve zbylé části obce Louky nový, menší kostelík. Pouta k rodné obci jsou ale silná, a tak rodáci z Louk přijíždějí, zejména o svátcích, na mše právě do nového louckého kostela, jež také nese jméno světice Barbory.