Strážníci věří, že by tak došlo ke snížení krádeží kol i kompenzačních pomůcek, kam se řadí právě invalidní vozíky.

„Strážníci opatří kolo na několika místech speciálním kódem, který je viditelný pod UV lampou. Tentýž kód, s fotografií a popisem bicyklu, zároveň zanesou do celostátní evidence čipovaných kol a kompenzačních pomůcek. Očipované prostředky budu označeny nálepkou s informací, že jsou chráněny syntetickou DNA, “ uvedla Daniela Susíková ze sociálního odboru novojičínské radnice.

Pokud by přesto kolo někdo ukradl a skončilo v zastavárně, jeho čip umožní strážníkům kradený bicykl vrátit majiteli.

Větší bezpečnost

Kromě toho by novojičínská městská policie chtěla do svého arzenálu další mobilní kameru (nyní disponuje devíti pevnými a třemi mobilními kamerami), čímž se má zajistit občanům větší bezpečí a ochrana majetku.

„Rozhodnutí města předcházela anketa mezi občany na internetových stránkách městské policie. Z šetření vyplynulo, že většina z 210 respondentů si přeje další rozšíření kamerového systému. Novojičínská radnice usiluje o to, aby na oba tyto projety získala dotace z Programu prevence kriminality ministerstva vnitra,“ uvedla Machková.

Ze statistických čísel vyplývá, že kriminalita v okolí kamer je oproti jiným místům minimální.

Statistika

„Podle statistiky v místech, která zachycují kamery, evidujeme za loňský rok 14 přestupků, kdežto v lokalitách bez monitoringu to je 258 prohřešků,“ řekl ředitel městské policie Jiří Klein.

Strážníci nejčastěji od občanů registrují oznámení o řádění vandalů, o černých skládkách, o znečišťování veřejného prostranství či konzumace alkoholu v místech, kde to vyhláška zakazuje.

„Mobilní kamery v průběhu roku několikrát přemisťujeme. Vždy se soustředíme na místo, kde je hlášen nárůst přestupků. Spolupracujeme i s Policií České republiky, která nám předává informace o lokalitách, kde se nejčastěji páchají trestné činy. Přeinstalování snímacího bodu stojí přibližně 20 tisíc korun. 
V rozpočtu na to máme vyčleněných 100 tisíc korun ročně,“ doplnil Klein.