Snůška byla ale nakonec letos nadprůměrná. Uvedl to Miloslav Peroutka, člen republikového výboru Českého svazu včelařů.

„Chovatelům, kterým včelstva dobře přezimovala, daly včely více medu než v předchozích letech. Takové zprávy máme plošně od včelařů z celé republiky. Samozřejmě jsou ale i místa, kde toho medu včelky nanosily naopak méně," uvedl Miloslav Peroutka. Zároveň ale upozornil, že vzhledem k už zmíněnému zimnímu úhynu včelstev o třetinu může být celková sklizeň medu v republice menší než v předchozích letech.

V těchto dnech se už dá mluvit o tom, že letošní včelařská sezona skončila a pro včelaře začíná rok 2016. Připravují včelky na zimu.

„Včelstva musíme ošetřit kyselinou mravenčí, abychom omezili co nejvíce nebezpečí varroázy. Musíme také včelám doplnit zásoby na zimu, podáváme jim proto cukerný roztok," uvedl dále Miloslav Peroutka. Jak vysvětlil, dostatečné zásoby jsou důležité, protože včely už začínají chovat plod, ze kterého se vylíhnou dlouhověké včely. Ty pak přezimují a právě na nich bude záležet, jaká budou včelstva v příštím roce," dodal Miloslav Peroutka.

Jiří Toman z včelařského družstva Apis je s druhou snůškou rovněž spokojen. „Musím přiznat, že jsem příjemně překvapen. Letošní druhá snůška byla celkem dobrá. Platí to i pro Ostravu a okolí. I v rámci Ostravy jsou ale místa, ze kterých včelaři hlásí, že měli mizernou i druhou snůšku," dodal Jiří Toman.

Podle něj včelkám také překvapivě nevadí ani současné tropické počasí a bez problémů se dělají oddělky a včely se dobře množí. „To je důležité, protože úhyn včelstev kvůli varroáze byl uplynulou zimu opravdu výrazný," doplnil včelař. Podle něj se nyní kilogram medu prodává v rozmezí od 130 do 160 korun.

Včelař Jan Rajsigl ze Slezské Ostravy letošní rok jako příliš úspěšný naopak hodnotit nemůže. „Jarní snůšku letos příroda nabídla poměrně bohatou, ale u nás bylo zjara málo včelstev v takové síle, aby ji mohla dostatečně využít. Zesláblá včelstva po loňské kalamitní nákaze varoáze se dostala do potřebné síly až v době květu lip. To nám ale zase nepřálo počasí. Bylo velké sucho a tropické teploty. Včely létaly na lípy jenom časně zrána, pak už byl totiž nektar sluncem vysušený. Proto byla letos u nás i druhá snůška slabší," dodal Jan Rajsigl.