VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha Na cestách se slavíkem se asi dočká pokračování u soudu

Jiří Krušina z Krnova deset let provázel Karla Gotta na jeho cestách. Své zážitky shrnul v knize, která slavného zpěváka víc naštvala než potěšila.

6.10.2016
SDÍLEJ:

Jiří Krušina z Krnova (vlevo) má spoustu osobních zážitků s Karlem Gottem, které shrnul ve své knize Na cestách se slavíkem. Deset let se pohyboval v okolí Karla Gotta jako novinář i přítel. Na snímku z roku 2013 provází Gotta na turné v Moskvě.Foto: archiv Jiřího Krušiny

Je běžné, že o slavných osobnostech vychází nejen oficiální schválené životopisy, ale také neautorizované monografie. Občas se stává, že nevhodný narozeninový dárek oslavence víc naštve než potěší, byť by to bylo míněno upřímně a od srdce.

Na tato témata by dnes mohl pořádat přednášky bývalý kolega Jiří Krušina, který se svou novinářskou profesí začínal jako elév v krnovské redakci Deníku.

AUTOR JE FANOUŠKEM GOTTA UŽ OD TŘÍ LET

O Jirkovi Krušinovi je známo, že je fanouškem Karla Gotta už od svých tří let. První koncert „božského Káji" zažil jako jedenáctiletý školák. Díky své výřečnosti a bezprostřednosti se Jiří Krušina v roce 2005 s Karlem Gottem sblížil natolik, že mezi nimi vznikla důvěra a pak i spolupráce a přátelství.

Jiří Krušina deset let doprovázel svůj idol na cestách u nás i v zahraničí. Své zážitky s Karlem Gottem shrnul v knize Na cestách se slavíkem. Historky z cest doplnil spoustou fotografií.

KNIHA MĚLA BÝT DÁREK K NAROZENINÁM MISTRA

Přestože Jiří Krušina kvůli zdravotním problémům letos strávil řadu dní v nemocnici a měsíce na nemocenské, vynaložil veškeré úsilí, aby dokončil svou knížku jako dárek pro Mistra k jeho 77 narozeninám.

NEVYDAŘENÝ KŘEST

Křest Krušinovy knihy Na cestách se slavíkem se odehrál 27. září v Praze ve zvláštní atmosféře. Pár hodin před zahájením vyšlo najevo, že neautorizovaná kniha Karla Gotta naštvala natolik, že to může skončit u soudu. Řada umělců svou účast na křtu knihy raději odřekla.

Ladislav Štaidl nebo Jitka Zelenková své kmotrovství knize odvolali. A nebylo divu.

PRÁVO NA SOUKROMÍ A PODOBU

„Zveřejněním těchto fotografií a příběhů v knize došlo k nedovolenému zásahu do práva na podobu a práva na soukromí pana Karla Gotta," stojí v ostře formulované tiskové zprávě, kterou ten den ráno vydala mluvčí Karla Gotta Aneta Stolzová.

„Kniha jako celek byla vydána bez předchozího souhlasu pana Gotta, i bez jeho následné autorizace. Proto se pan Gott obrátil na právníka Petra Ostrouchova, který vydání knihy začal řešit po právní stránce. Jelikož kniha byla vydána bez vědomí, souhlasu a autorizace, pan Gott se od knihy zcela distancuje a prohlašuje, že s jejím křtem, prodejem a jakýmkoli jiným šířením nesouhlasí," stojí v prohlášení Anety Stolzové.

Krušina: Jde o nedorozumění a problémy s komunikací

Tento snímek vznikl na americkém turné v roce 2009.

Karla Gotta provázel na jeho cestách Krnovan Jiří Krušina asi deset let. Tento snímek vznikl na americkém turné v roce 2009. „Byla by škoda, aby zážitky i mé fotografie, které jsem pořizoval vždy se svolením zpěváka, zůstaly jen v mé paměti a archivu," zdůvodnil Jiří Krušina vydání své knihy. foto: archiv Jiřího Krušiny

Křest knihy Jiřího Krušiny Na cestách se slavíkem provázela tisková zpráva týmu Karla Gotta, že mistr s jejím prodejem a jakýmkoliv šířením nesouhlasí. Podle Krušiny humbuk kolem jeho knihy způsobila nešťastná souhra okolností, a především problémy s komunikací.

Závažné onkologické onemocnění Karla Gotta pochopitelně omezilo jeho kontakty s přáteli a spolupracovníky. Zpěvák Milan Drobný si jako první postěžoval v médiích, že Karel Gott už delší dobu nebere mobil ani jemu, ani mnoha dalším přátelům a kolegům.

Další změny v komunikaci přinesla výměna garnitur v managamentu Karla Gotta.

Za této situace novinář Jiří Krušina z Krnova začal připravovat vydání své knihy Na cestách se slavíkem. „Díky obrovskému štěstí jsem mohl s Karlem Gottem prožít neopakovatelné chvíle na různých místech světa. Po dlouhém uvážení jsem se rozhodl, že by byla škoda, aby mé zážitky i fotografie, které jsem jako novinář vždy pořizoval se svolením zpěváka, zůstaly jen 
v mé paměti a archivu," popsal Krušina svou motivaci v předmluvě knihy.

„V souvislosti s chystanou knihou jsem se snažil Karla Gotta mnohokrát kontaktovat. Psal jsem maily, posílal SMS, volal, nechával vzkazy u jeho týmu i u přátel a příbuzných. Také vydavatel mé knihy se s ním několikrát pokoušel spojit," popsal Krušina svou situaci.

Marně se snažil najít příležitost, aby mistrovi v rámci narozeninových oslav osobně předal jeden z prvních zkušebních výtisků knihy.

„Karel Gott ji měl mít v rukou jako první! Bohužel mi jeho management neumožnil ani po opakovaných žádostech knihu předat. Současná situace mne neskonale mrzí, ale rozhodně si za knížkou stojím. Myslím, že i z recenzí čtenářů vyplývá, jak je pozitivní a lidská. Karla Gotta si nadále vážím a přeji mu vše dobré," uvedl Jiří Krušina ve svém prohlášení, když se Gott kvůli jeho knize obrátil na právníky.

Dva osudné telefonáty

Jiří Krušina z Krnova minulý týden křtil svou knihu Na cestách se slavíkem. Byla z toho událost týdne, ale jiná, než si autor představoval. Karlu Gottovi se neautorizovaná kniha nelíbí a rozhněvala ho natolik, že se od ní oficiálně distancoval.

O tom, že umělci z úcty ke Karlu Gottovi odmítnou účast na křtu neautorizované knihy, se Jiří Krušina dozvěděl z telefonátu zpěváka Bohuše Matuše. Volal mu, když byl zrovna na cestě z Krnova do Prahy na křest.

Že něco s knihou není v pořádku, si Krušina uvědomil asi deset dní před ohlášeným křtem, když se mu po mnoha neúspěšných pokusech konečně podařilo navázat telefonické spojení s Karlem Gottem.

„Nejdřív mě zaskočilo, že jsem se musel Karlu Gottovi představit. Asi už nemá moje číslo uložené a podle hlasu mě nepoznal. Pak jsem začal mluvit o knize, že tam mám předmluvu pana prezidenta Miloše Zemana. Karel Gott byl ale nějak zaražený a jeho první reakce byla, že si žádnou knihu u mě neobjednal.

Tak jsem mu vysvětlil, že jsem to nepsal na objednávku, ale jako své osobní vzpomínky na všechno to úžasné, co jsem díky němu prožil. Bohužel náš rozhovor se brzy stočil směrem, zda fotky pořízené s jeho souhlasem mohou být zásahem do soukromí, nebo ne," popsal Krušina klíčový rozhovor, ve kterém Karlu Gottovi několikrát zopakoval, že není žádný paparazzi, protože všechny fotky do knihy pořídil s jeho vědomím v rámci své novinářské práce.

Karel Gott se zase divil, že tak chytrý člověk s dobrým analytickým úsudkem nerozpoznal, že na tomto postupu bylo něco špatně.

„Nejhorší na tom je, že kromě všeobecných výhrad, že kniha narušila soukromí, dodnes netuším, které konkrétní fotografie nebo historky mistrovi vadí a proč. Mám Karla Gotta pořád rád, vážím si ho a jsem vděčný, že jsem měl příležitost s ním tolik zajímavého prožít.

Proto stále doufám, že to nedorozumění mezi námi se podaří urovnat bez právníků a soudů," uzavřel Jiří Krušina s tím, že jeho kniha je pozitivní a určitě neobsahuje nic, co by mohlo image Karla Gotta poškodit.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Karel Gott se zlobí

Ve třídě pod obrazem Gustáva Husáka jsme si vyprávěli protistátní vtipy. Třeba že za sto let budou mít žáci v učebnici u jména Gustáv Husák stručnou definici: bezvýznamný politik v éře Karla Gotta.

Všudypřítomné Gottovy šlágry, co se tehdy linuly z gramofonů babiček a z rozhlasů po drátě, dodnes slýchám z digitálních médií. Gott není jen člověk, ale také obchodní značka a součást české identity. Titul zasloužilý národní umělec to vystihuje přesně.

Dnes si pro změnu vyprávíme vtipy o Jirkovi Krušinovi, co rozhněval boha a upadl v nemilost na dvoře krále Karla.

Za těch deset let, co spolu novinář a zpěvák rajzovali po světě, se asi nenašla vhodná příležitost promluvit si o záměru vydat knihu Na cestách se slavíkem. Nejspíš se ten nápad zrodil až v době, kdy nemoc a personální změny odstřihly Gotta od okolí.

Jirka jako nejvěrnější fanoušek byl přesvědčen, že dokáže předvídat mistrovy reakce, ale spletl se.

Ve své knize Krušina opakuje mantru: „Všechny fotografie byly pořízeny s mistrovým souhlasem". Možná až soudce rozhodne, zda souhlas s pořízením fotky do novin je totéž jako souhlas s focením pro neautorizovanou monografii.

Možná Krušinovi nedošlo, že některé historky jsou zábavné, když se vypráví přátelům, ale na křídovém papíře se vyjímají divně. Dlouhodobá práce v bulváru ovlivňuje schopnost rozlišovat, co ještě je veřejné, a co už je soukromé.

Karel Gott by měl dobře zvážit, čeho lze soudem dosáhnout. Pokud uspěje, neprodaná část nákladu Krušinovy knihy asi bude úředně zlikvidována ve spalovně jako falešné adidasky. Z již prodaných knížek se okamžitě stane sběratelský artikl, za který gottologové po celém světě vysolí horentní sumy.

Pokud Gott u soudu neuspěje, jen udělá knize velkou reklamu. V obou případech na něm ale ulpí fenomén Heleny Vondráčkové, která od jisté doby už zaměstnává víc právníky než hudebníky.

Mistře, být na vašem místě, tak napařím Jirkovi Krušinovi trest sto hodin prospěšných prací v Bertramce nebo v Doubici, ale bez soudu. Čtenáři už dostali váš vzkaz, že jde o knihu neautorizovanou, která se vám nelíbí, a podle toho ji budou vnímat.

Nic víc se s tím teď už nedá dělat.

Autor: František Kuba

6.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budova Národní galerie. Ilustrační foto.

Národní galerie je zavřená i dnes, otevře v úterý

MAJITELKA pivnice U Hnáty Dana Zikmundová.

Ceny jídel a pití v restauracích v prosinci stouply o tři procenta

AKTUALIZOVÁNO

FOTO, VIDEO: Tatečtí připravili veselý masopust

Tatce – Pěkné, téměř jarní počasí již jen s lehkým větříkem přálo v sobotu tradičnímu masopustu v Tatcích.

AKTUALIZOVÁNO

Krpálek porazil světovou dvojku Nateu, bude se prát o bronz

Judista Lukáš Krpálek hned při premiéře v nejvyšší váhové kategorii ukázal, že bude znovu patřit mezi hlavní favority. Olympijský vítěz porazil na Grand Prix v Düsseldorfu světovou dvojku Daniela Nateu, Rumuna vážícího přes 170 kilogramů, a prohrál až v semifinále s mladým Japoncem Kokorou Kageurou. Od 17:00 se tak bude prát o bronzovou medaili s Kazachem Jeržanem Šynkejevem.

Faltýnek zůstal 1. místopředsedou ANO, hejtmanka ho nesesadila

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek zůstal prvním místopředsedou hnutí. V tajných volbách dnes získal 142 z 210 možných hlasů. Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ho z této pozice nesesadila, získala na sněmu jen 59 hlasů.

V Emauzích byla zahájena výstava o osudů Němců bojujících s nacismem

Praha - V Emauzském klášteře v pražském Podskalí byla v sobotu zahájena výstava mapující osudy sudetských Němců, kteří se z křesťanského přesvědčení postavili nacismu a zaplatili za to životem. Úvodní slovo pronesli kardinál Dominik Duka a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Expozice nese název Svědkové lidskosti - Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938 - 1945 a je součástí víkendové konference Ackermannovy obce, která se snaží o rozvoj česko-německých vztahů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies