VYBERTE SI REGION

Krnovské vánoční trhy: rozsvícení stromu s ohňostrojem a zajímavým programem

/POZVÁNKY NA DALŠÍ ADVENTNÍ AKCE/ Krnovské náměstí bude od 5. do 20. prosince patřit vánočním trhům. Kromě stánkového prodeje vánoční atmosféru doplní kulturní program.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Letos v něm vystoupí skupiny Nebe a Mirai, cimbálovka Opavští hudci, zpěvačky Lada Soukupová a Adéla Petřeková či pěvecký soubor Maranatha Gospel Choir. Diváci TV Šlágr pak jistě přivítají koncert Veselé trojky Pavla Kršky. Děti potěší charitativní odpoledne s Kofolou, Vánoce s Českým rozhlasem Ostrava nebo Klauni z Balónkova.

Prvním dnem vánočních trhů je sobota 5. prosince.

„Návštěvníky čekají ukázky vánočních zvyků, koncerty havířovské skupiny Nebe, proslavené hity Vteřina, Než se rozední či Padáky, a Souboru alternativní hudby – SAH, který tvoří žáci základní školy na Janáčkově náměstí. Vrcholem soboty bude rozsvícení vánočního stromu doprovázené ohňostrojem a setkáním s Mikulášem," uvedla Dana Gojná z odboru školství, kultury a sportu.

Mikulášská neděle přinese spoustu hudby, představí Středisko volného času Méďa a pro nejmenší je připraveno promítání pohádek. „Rovněž v dalších dnech nebude na náměstí vždy v odpoledních hodinách zajímavý program," doplnila Dana Gojná.

Zatímco v minulosti Krnov pořádal jen třídenní nebo pětidenní jarmarky, letošní šestnáctidenní program je novinkou. K dalším vánočním novinkám patří podvečerní prohlídky radniční věže nebo rozšíření vánoční výzdoby, která se letos rozzářila už 29. listopadu.

V rozpočtu města Krnova je na Vánoce vyčleněn milion korun. „Z této položky jsou financovány veškeré záležitosti týkající se vánoční výzdoby, od jejího nákupu a servisu přes montáž a demontáž, dále je z ní placena instalace a deinstalace vánočních stánků, montáž a demontáž zastřešení pódia, poplatky OSA, účinkující, zvukař, ohňostroj, bezpečnostní agentura, která stánky hlídá přes noc, a další režijní náklady," dodává Monika Vyležíková s tím, že část peněz se do rozpočtu vrátí z pronájmu prodejních stánků.

Kostelecký vánoční jarmark

Mateřská škola Slunečnice v Krnově-Kostelci pořádá v neděli 6. prosince od 13 hodin v klubu Kofola Kostelecký vánoční jarmark.

„Mateřská škola má již řadu let zkušenosti s pořádáním jarmarků velikonočních, ale pro letošní rok připravuje také jarmark ve vánočním duchu. Všichni zaměstnanci a děti vyrábějí spoustu krásných vánočních dekorací, které můžete na jarmarku obdivovat a také nakupovat. Můžete se těšit na dekorace z látky, papíru, drátků, perníku, keramiky i z přírodnin," uvedla Marcela Vávrová, ředitelka MŠ Slunečnice.

Návštěvníci jarmarku v Kostelci si mohou sami vyrobit vánoční dekorace, pustit lodičku čí rozkrojit jablíčko. Jarmark doplní vystoupení dětí z obou pracovišť školy. Děti z Bruntálské ulice se představí ve 14 hodin, ze školky v Albrechtické ulici v 15 hodin. V 16 hodin vystoupí děti z partnerské polské mateřské školy z Kandřína-Kozlí.

Pozvání na Kostelecký jarmark přijala také hudební skupina z Dětského domova Lichnov.

Mikulášská nadílka s čerty

O víkendu uvidí návštěvníci galerie v Jiříkově nejen čerty vyřezávané, ale i ty živé. Pro děti jsou připraveny netradiční prohlídky spojené s mikulášskou nadílkou.

O víkendu uvidí návštěvníci galerie v Jiříkově nejen čerty vyřezávané, ale i ty živé. Pro děti jsou připraveny netradiční prohlídky spojené s mikulášskou nadílkou. foto: Deník/Dalibor Otáhal

Netradiční mikulášský víkend proběhne v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově. Mikuláše se děti nejspíš nedočkají, zato si hojně užijí čertů, vyřezávaných i těch v kostýmech.

V Pradědově galerii je jedna expozice věnovaná jen čertům. Ve sklepení je peklo, kde Lucifer sedí na trůnu, vyřezaní čerti v životní velikosti hrají karty a hříšníci se vaří v kotli. A aby se náhodou čerti nedostali ven, je expozice zvenčí chráněna anděly.

Nyní řezbář Jiří Halouzka vyřezal pět nových čertů, návštěvníci si je mohou prohlédnout přímo v jeho ateliéru, který je jinak uzavřený. Děti si mohou sochy čertů osahat, prohlédnout si čertí rodinu, je zde i jedna „jezdecká" socha. „Děti si mohou na čerta vylézt a vyzkoušet si, jaké to je sedět čertovi na zádech," popisoval nové sochy řezbář Jiří Halouzka. A mezi tou skupinou vyřezaných čertů budou i živí čerti v kostýmech.

„Každé dítě, které přijde, od nás dostane pamlsek. Pokud rodiče chtějí pro své děti nějakou další nadílku, ať ji přinesou, dětem ji předáme. A samozřejmě si projdou a prohlédnou celou galerii, máme ji nově nasvícenou." řekl Jiří Halouzka.

Mikulášska, nebo spíš čertovská nadílka proběhne v Jiříkovské galerii v sobotu 5. a v neděli 6. prosince od 9 do 17 hodin. Pak se čerti z ateliéru přestěhují do čertovské expozice, kde budou stále k vidění.

Osoblažka: Mikulášský parní vlak

Lokomotivu obsadí čerti, andělé zas vagony a Mikuláš bude čekat na nádraží v Osoblaze. Tak bude vypadat Mikulášský parní vlak, který pojede Osoblažkou v sobotu 5. prosince.

Lokomotivu obsadí čerti, andělé zas vagony a Mikuláš bude čekat na nádraží v Osoblaze. Tak bude vypadat Mikulášský parní vlak, který pojede Osoblažkou v sobotu 5. prosince. foto: Deník/Fidel Kuba

Osoblažská úzkokolejka v sobotu 5. prosince zve všechny hodné děti na Mikulášský parní vlak. Zatímco parní lokomotivy se zmocní čerti, nad vyhřátými zavřenými vagonky převezmou stráž andělé.

„Kdo si udělá čas na výlet s párou na Osoblažsko, na konci ještě dostane sladkou odměnu," vzkazuje Mikuláš. „Doufáme, že děti budou mít připravené nějaké básničky nebo říkanky, protože bychom je nechtěli všechny vozit s čerty na uhlí v parní mašince," doplnil Pavel Schreier ze Slezských zemských drah.

Parní vlak s čerty a anděly vyjíždí z nádraží z Třemešné ve Slezsku v 10.45 hodin. Do Osoblahy dorazí v poledne. Zde již bude děti vyhlížet Mikuláš s odměnou, kterou připravil Klub přátel osoblažské úzkokolejky.

„Za takzvanou čertovskou přirážku k jízdnému se mohou děti v Osoblaze těšit na sladkou odměnu. Samozřejmě pokud budou hodné," upozornil předseda klubu David Chovančík. Pro děti tak budou připraveny sladkosti a pro dospělé Pivní vagon se svařákem, grogem i něčím k zakousnutí

V Osoblaze až do odjezdu parního vlaku na zpáteční cestu budou připraveny hry pro děti. Odjezd z Osoblahy je naplánován na 15.10 hodin. Do Třemešné se Mikulášský parní vlak vrátí v 16.42 hodin.

Mikulášský jarmark v Karlovicích

Akce nejen pro děti se uskuteční v sobotu 5. prosince na místním fotbalovém hřišti.

Na zahájení programu v 15 hodin vystoupí divadelní a šermířská společnost Arcus Vítkov, která zahraje pohádku S čerty nejsou žádné žerty. Po vystoupení přijde Mikuláš se svými pomocníky rozdávat nadílku. Součástí akce je i vánoční dílna pro děti, kde si mohou vyrobit voňavá mýdla, a také jarmark nabízející místní lidovou tvorbu.

Návštěvníci se mohou těšit na výstavu rukodělných výrobků, jako jsou perníčky, svícny, pletené zboží nebo karlovická keramika. Pro děti bude zdarma nachystaný vánoční čaj a v místním stánku si mohou lidé k zakousnutí koupit koblížky.

Mikulašská nadílka v Horním Benešově

Všechny, kdo v pátek 4. prosince zavítají na Mírové náměstí do Horního Benešova, potěší bohatý program místních obyvatel.

Uskuteční se zde tradiční vánoční trhy a další akce při příležitosti rozsvěcování vánočního stromu. Program začíná ve tři hodiny odpoledne Během o vánočního kapra, kterého se účastní děti Základní školy Horní Benešov. Děti si pro návštěvníky také připravily hudební vystoupení, při kterém bude probíhat mikulášská nadílka a zakončí jej rozsvícení vánočního stromu.

Po rozsvícení proběhne soutěž pro děti o nej… čertovskou masku. Na závěr programu vystoupí od 17 hodin hudební skupina Maraton a po celou akci ukončí v 19.30 hodin ohňostroj. Mimo tento program bude taky od 14 hodin v Informačním centru a městské knihovně Horního Benešova probíhat Ježíškova dílna.

Mikulášská obchůzka ve Valašské Polance. Ilustrační foto.

Adventní koncerty

Adventní koncerty v evangelickém kostele pokračují v neděli 6. prosince akcí TenSing Krnov Gospel Night 2015. Ten Sing je dramaticko-taneční sbor s kapelou, který tvoří mladí lidé od třinácti do devatenácti let. V Krnově funguje v rámci organizace YMCA Dap.

Krnovský Ten Sing byl založen v roce 1992, takže patří k nejstarším v republice. V současnosti funguje pod vedením Vlaďky Hudeczkové a Lucie Šmírové. Prodejní stánek na tomto koncertě bude mít denní stacionář Benjamín. Adventní koncerty Českobratrské církve evangelické začínají vždy v 16 hodin.

Mokrý Mikuláš
Mikuláš navštíví v sobotu 5. prosince i wellness centrum v Bruntále. Od 15 do 18 hodin je zde připraven program plný zábavy, hudby a soutěží pro všechny věkové kategorie.

Mikuláš v kině
V bruntálském kině Centrum je v pátek 4. prosince od 17 hodin připravena filmová pohádka a mikulášská nadílka. Děti uvidí novou kreslenou pohádku Hodný dinoaurus. Po zhlédnutí filmu přijde za dětmi Mikuláš spolu s andělem a čertem, kteří jim rozdají mikulášské balíčky, ty jsou v ceně vstupného.

Mikuláš na vyhlídkové věži
Studenti Gymnázia a Střední odborné školy Rýmařov připravili Mikuláše na vyhlídkové věži v Dolní Moravici-Nové Vsi v sobotu 5. prosince od 11 do 14 hodin. Mikuláš dětem přinese drobné sladkosti a tipy na levné vánoční dárky. Pro čerta a anděla by si děti měly připravit písničky a básničky, za odměnu dostanou teplé nápoje a cukroví.

Čert a Mikuláš ve Světlé Hoře
Děti, ale i dospělí se mohou těšit na mikulášskou nadílku s názvem Čekání na čerta a Mikuláše, která se uskuteční v sobotu 5. prosince od 17 hodin v sále kulturního střediska ve Světlé Hoře. Akci pořádají dobrovolní hasiči Světlé Hory.

Vstupné si mohou zájemci zakoupit v předprodeji u p. Novákové do 2. prosince nebo až na místě. Pro dospělé činí vstupné 20 korun, pro děti je vstupné dražší, je v něm zahrnutý balíček se sladkostmi od Mikuláše, takže za něj zaplatí 80 korun. Děti by měly také být v doprovodu dospělé osoby.

Osoblažka zve i do kina
Fanoušci úzkokolejky Osoblažky se ve středu 9. prosince sejdou také v krnovském kině Mír 70. V 18 hodin zde začíná kinopremiéra filmu Osoblažka. Dorazí také tvůrci filmového dokumentu v čele s režisérem Danielem Bordovským.

Hlavními hrdiny filmu jsou mladí lidé, kteří ovládají parní lokomotivy stejně bravurně jako jejich předchůdci před sto lety. Osoblažka je v provozu od roku 1898. Trať z Třemešné do Osoblahy je dlouhá sotva dvacet kilometrů a je na ni celkem sto dva zatáček. Film se pokusí přiblížit její atmosféru.

Fidel Kuba, Dalibor Otáhal, Miriam Opletalová

Autor: Redakce

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.

Veterinární správa varuje chovatele před ptačí chřipkou

Benešov – Odbor životního prostředí na základě výzvy Státní veterinární správy upozornil občany a zvláště drobnochovatele drůbeže na výskyt ptačí chřipky. „V současné době se už v několika státech Evropy objevila řada případů vysoce patogenní ptačí chřipky u volně žijících ptáků i v chovech drůbeže," uvedl vedoucí odboru Tomáš Heřmánek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies