„Na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje bylo zahájeno zjišťovací řízení záměru ,Energetické centrum Frýdlant nad Ostravicí´ dle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Jedná se o záměr realizace osmi kogeneračních jednotek a dvou linek pro zplyňování štěpky v objektu bývalého kulturního domu společnosti Ferrum. Spalovna by měla nepřetržitý provoz za účelem výroby elektrické energie a tepla. Město Frýdlant nad Ostravicí jako dotčený územní samosprávný celek nesouhlasí se záměrem realizace energetického centra na území města," potvrdila Deníku starostka města Helena Pešatová. Jak dále dodala, 3. května byl členům rady města Frýdlant nad Ostravicí odeslán návrh nesouhlasného stanoviska k záměru stavby spalovny.

„Projednávat se to bude v úterý 7. května. Po jeho schválení bude neprodleně odeslán na Krajský úřad Moravskoslezského kraje," upřesnila Helena Pešatová. Včera pokračoval ve městě sběr podpisových archů. „Petice bude předána na podatelnu Moravskoslezského krajského úřadu v Ostravě v úterý 7. května v 10 hodin," upřesnil zastupitel Frýdlantu nad Ostravicí Radim Petr.

Redaktor v okolí místa, kde by měla spalovna stát, zjišťoval reakce lidí, kteří si rozhodně nebrali žádné servítky. „Postavit spalovnu ve městě, které se pyšní označením srdce a brána Beskyd, to je přímo do nebe volající. To musel vymyslet opravdu nějaký magor. Pokud se tak stane, tak se odsud snad co nejrychleji odstěhuji. Já a mé děti chceme rozhodně dýchat čistý vzduch, což by se spalovnou za zády asi nešlo," rozčiloval se R. K. z Frýdlantu nad Ostravicí.

„Bydlím kousek od místa, kde ta spalovna má vyrůst. A co tomu říkám? Zcela určitě jsem proti tomu. Dověděla jsem se o tom z internetu. Navíc nám na dveřích vyvěsili informační leták. Podle mě by to zhoršilo životní prostředí ve městě. Už takhle u nás bývá často smogová situace. V zimě jsme byli rádi, když vůbec párkrát vyšlo slunce. Proto jsem se pod petici, která je proti výstavbě spalovny, taky podepsala. Už je nasbíráno tisíc podpisů," svěřila se Lenka Bakotová z Frýdlantu nad Ostravicí.

„Akciová společnost Laskin Invest by se chtěla vyjádřit k dezinformační a štvavé kampani vedené proti Energetickému centru Frýdlant nad Ostravicí. Zejména je třeba zdůraznit, že se nejedná o spalovnu uprostřed města, neboť to není vůbec spalovna. Jedná se o špičkovou technologii výroby elektrické energie a tepla formou zplyňování biomasy, obnovitelného zdroje, konkrétně štěpky, což je přírodní dřevěná drť bez chemických úprav. Tato se nebude spalovat, ale zplyňovat," ujišťovala právní zástupkyně společnosti Laskin invest Magdaléna Poncza s tím, že se jedná se o bezodpadovou technologii, která nevyžaduje žádné skládky. Samotná štěpka se neskladuje, zplyňuje se v hermeticky uzavřených nádobách, zcela bez zápachu.

„Navrhovaná technologie je naopak mnohem ekologičtější, než je aktuální výroba tepla a energie, kterou používá město Frýdlant nad Ostravicí – a to spalování fosilních paliv a zemního plynu, když emise našeho energetického centra je zhruba na úrovni emise dvou rodinných domků. Energetické centrum může městu Frýdlantu přinést zlevnění tepelné energie pro občany. Umístěno by bylo v průmyslové zóně zcela v souladu s územním plánem města. V případě realizace navíc vznikne šest nových pracovních míst," pokračovala Magdaléna Poncza, která chtěla dodat, že podobným projektem – a díky tomu nejznámějším ekologickým městem, které se díky zplyňovací technologii proslavilo po celém světě, je například rakouský Güssing. Ten se stal průkopníkem technologie zplyňování a následné výroby elektrické energie a tepla. „Tato technologie zde již funguje úspěšně deset let a Güssing je centrem technologií pro obnovitelné zdroje elektrické energie využívající biomasu," uzavřela Magdaléna Poncza.