VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město i ves mají pro žití svá pro i proti

Bruntálsko - Někdo má rád vše pro ruce – práci, obchody nebo třeba divadla. Kvůli zájmovým kroužkům nechce dělat svým dětem taxikáře. Takoví lidé volí pro své bydlení velká města, která dokáží nabídnout všechny služby pro pohodlný život.

1.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Mnoho lidí v poslední době už ale přestal bavit rušný městský život a stěhují se do okolních měst vesni, které naopak nabízejí klid a také lepší životní prostředí, což je zrovna v našem kraji velmi ceněná deviza. Pochvalují si i lepší sousedské vztahy. Každý typ bydlení má zkrátka své pro, ale i proti.

Najít jednoznačnou odpověď na otázku, kde se lidem žije lépe, proto není tak úplně možné. Důležité je, aby byl každý spokojený tam, kde si našel tu svou střechu nad hlavou.

Jak se žije lidem v kraji?

Mezina, Bruntál – Dříve žila Vlasta Volfová v bruntálském panelovém domě, před pár měsíci se přestěhovala do rodinného domu v sousední Mezině. Má život na vesnici nějaké výhody?

Vlasta Volfová má možnost srovnání, jaké jsou rozdíly mezi životem ve městě a na vesnici. Bydlela v Bruntále, přestěhovala se do Meziny.

Vlasta Volfová má možnost hodnotit rozdíl mezi životem ve městě a obci. „Ve městě máte všechny služby, obchody, pošty, na vesnici nemáte nic," řekla Volfová, která s manželem Karlem pracuje v bruntálském zahradnictví, kam oba společně každý den časně ráno z Meziny dojíždějí.

K lékaři a na poštu do Bruntálu

Když jeden z manželského páru onemocní, musí zajet k lékaři do Bruntálu. To samé platí také v případě nákupů nebo když rodině Život na vesnicích.někdo adresuje dopis. „V Mezině nic není. Je třeba jezdit pravidelně do Bruntálu. Kdo nemá auto, má smůlu," uvažovala Volfová. Sama ví, že otevřít si provozovnu v Mezině by byla sebevražda. Kupní síla je na obci slabá, i proto pracují manželé i nadále v zahradnictví pod bruntálským zámkem.

„Naštěstí jezdíme denně do Bruntálu, takže si dopisy máme jak vybrat. Je to sice z Meziny jen kousek, ale třeba pro starší a nemocné lidi je to vzdálenost takřka nepřekonatelná," popisovala Volfová. Do Bruntálu jezdí z Meziny i za kulturou, v obci funguje pouze hospoda. Tedy krom pravidelných každoročních akcí pořádaných obcí, jako je Běh o mezinský bodlák. V Bruntále je nejen divadlo a kino, ale i třeba sportovní vyžití ve Wellness centru.

Přejí si klid, ale klid nemají

Od přestěhování do Meziny očekávala Vlasta Volfová a její muž především klid. Domeček si začali i se zahrádkou zvelebovat na stáří. Mají ale tu smůlu, že sídlí těsně pod zahrádkářskou kolonií. V místě je velký pohyb lidí, navíc zemědělci jezdívají těžkou technickou kolem jejich domu do potoka pro vodu, a tak se hodně práší, praská jim omítka a silnice vypadá, jako by po ní pravidelně projížděly tanky.

„Klidu proto bohužel příliš neužijeme, i když jsme se na něj ve stáří těšili. Hluku jsme užili za celý svůj život víc než dost," uvedla Volfová. S manželem rádi posedí na nádherně upravené zahradě u domu, klidu užívají ale jen do momentu než se okolo domu prožene další traktor země dělců, zapráší kávu i zákusek, a způsobí další trhlinu na jejich domě. „Nejlepší je to v zimě, to kolem nás nikdo nejezdí. To máme klid," sdělila Volfová.

Život ve městech.Za energie se ušetřit nedá. Co se týká nákladů na bydlení ve městě a na vesnici, vychází téměř nastejno. V panelovém domě v Bruntále byli Volfovi závislí na dodávkách centrálního vytápění, v domku v Mezině zatápějí podle potřeby. „Spotřebu sice takto ovlivnit můžeme, ale když jsme to počítali, tak ve výsledku zaplatíme za teplo skoro stejně jako ve městě. To si člověk asi nepomůže," ujistila Volfová.

Domácí zvířata rodina nechovala a nechová, má jen psy. „I proto, abychom barák ještě více a lépe zabezpečili. Bývá me celé dny v práci v Bruntále, tak bychom neradi, aby nás někdo vykradl," dodala Volfová. Jak říká, výhody i nevý hody má bydlení ve městě i na vesnici. „V paneláku býval kravál, ale zase bylo všechno při ruce. Všude jsou nějaké ty pro a proti," uvažovala paní Volfová. (kaj)

Městský kocour miluje vesnici, naučil se i chytat myši

Krnov, Úvalno, Čaková – Včera dopoledne jsem se pokusila zeptat náhodně vybraných lidí, zda bydlí ve městě nebo na vesnici, a jestli jsou spokojeni. Všichni, kterých jsem se zeptala, byli se svým bydlením spokojení. Někomu vyhovuje byt jiný by nikdy nešel z domečku se zahrádkou.

Spokojeni v centru města „Kdysi jsme bydleli na sídlišti, to byla hrůza. Pak jsme se přestěhovali do bytu na Mikulášské ulici v Krnově. Bydlíme tady už přes osmadvacet let a nikdy bych už neměnila. Jsme tam s rodinou velmi spokojení. Máme několik obchodů v okolí, je to blízko na autobus i na vlak a do centra města se dostaneme pěšky za pár minut. Ani náklady na byt nejdou vysoké. Máme topení plynem, takže platíme pouze za svou spotřebu," uvedla Eva Sedláčková z Krnova.

Kocour vládne zahradě

Další dotázaná bydlela ještě do loňského roku na bytě v Krnově. „Bydleli jsme skoro 44 let v bytě na Hlavním náměstí v Krnově. Důvod pro přestěhování bylo neustále se zvedající nájemné. Takže jsme se s pří telem a dětmi loni na podzim přestěhovali do Úvalna. Překvapilo nás, že je zatím bydlení na vesnici levnější.

Malá dcera se nejvíce těšila na dojíždění do základní školy v Krnově autobusem. Na zahradě máme psa, ale nejšťastnější z celé rodiny je určitě náš bytový kocour Koček. Když jsme se přestěhovali, týden jsme jej neviděli. Šel prozkoumat okolí. Chodí po zahradě a pyšně všem dává najevo, že je to jeho domov. Vůbec neutíká a dokonce se naučil chytat myši, které nám teď nosí do obýváku. Už bych se bydlet do města nevrátila," řekla Pavlína Pelikánová z Úvalna.

Les za domem a výborní sousedé Prodavačka v květinářství VeronikaMazurová dojíždído práce v Krnově z Čakové. Protože jí nesedí hlavně odpolední spoje, jezdí každý den autem. To se jí samozřejmě s růstem cen za pohonné hmoty začíná prodražovat. „Přesto bych nikdy nemě nila. Čtyři roky jsem bydlela v Ostravě, když jsem studovala na střední škole. Byl tam velký hluk a prach. Jsem ráda, že žiji s manželem v rodinném domečku. I když je to dražší než nájem v bytě. Zahrada, kocour Benjamín, les za domem a výborní sousedé. Co víc si přát," usmívá se Veronika Mazurová z Čakové. (doh)

KAREL JANEČEK, ANNA DOHNALOVÁ

Autor: Redakce

1.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z nejznámějších snímků zachycujících Salvadora Dalího v roce 1948 pořídil americký fotograf Philippe Halsman.
1 12

Tělo Salvadora Dalího bude exhumováno, kvůli milionovému dědictví

Theresa Mayová, předsedkyně britské vlády a lídr konzervativců
AKTUALIZUJEME
1 8

Brexit: Mayová chce pro občany EU stejná práva jako pro Brity

Ostravské moře? Jezero na haldě láká ke koupání

/FOTOGALERIE/ Čistá a teplá voda, žádné řasy a kameny, klid a pohoda. Za tím míří mládež z ostravského obvodu Jih na haldu v Hrabůvce, kde vzniklo po rekultivaci „ostravské moře". Pohyb tady nicméně společnost Vítkovice zapovídá.

Rusové nejvíc milují Stalina, Putin je historická osobnost číslo dva

Miliony mrtvých občanů, které za sebou zanechal diktátor Josif Stalin, nebrání Rusům, aby ho považovali za největší historickou osobnost svých dějin. 

Horáček chce pomoct s podpisy dalším kandidátům. Hilšer je pro, Drahoš proti

Prezidentský kandidát Michal Horáček chce otevřít své mobilní petiční stánky pro sběr podpisů také Marku Hilšerovi a Jiřímu Drahošovi. Věří, že tím přispěje ke zvýšení kvality demokratického prostředí. Ti se v názoru na jeho iniciativu liší. Zatímco Marek Hilšer krok přivítal, tým Jiřího Drahoše je z něj spíše v rozpacích.

Google ustoupil. Nebude číst emaily svých klientů

Společnost Google již dříve uvedla, že skenovala emaily osobních účtů na Gmailu, aby mohla lépe zacílit reklamy. Nyní se však rozhodla od tohoto kroku ustoupit. Reklama sice v emailu zůstane, ale bude založena na nastavitelných preferencích uživateů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies