Ani více než tři a půl roku nebyla dostatečná doba na to, aby město Kopřivnice dokončilo zadávací řízení na veřejnou zakázku na „Zajištění komunálních služeb pro město Kopřivnici".

Rada města Kopřivnice totiž na své 21. schůzi „…vyloučila .A.S.A. TS Prostějov, s. r. o., kteří za účelem podání společné nabídky uzavřeli dne 4. 4. 2012 smlouvu o sdružení .A.S.A. komunální služby pro město Kopřivnici", a to z důvodu, že uvedení uchazeči nesplnili povinnost stanovenou v § 58 ZVZ," stojí mimo jiné v usnesení rady města , jejíž členové také vyloučili i druhého uchazeče, a to společnost Marius Pedersen.

Společnost .A.S.A. přitom podala nejnižší nabídku, což byla hlavní podmínka zadávacího řízení. Město pak dvakrát zadávací řízení zrušilo, jenže před několika týdny vydal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí, v němž stojí, že město musí výsledky výběrového řízení uznat.

Podpis smlouvy se nekoná

Místo podpisu smlouvy ale město prostřednictvím rady vítěze i dalšího uchazeče vyloučilo, a tak ve hře zůstal pouze původní poskytovatel této služby, společnost Slumeko, stoprocentně vlastněné městem Kopřivnice.

„Město Kopřivnice vyloučilo společnost .A.S.A. na základě toho, že neoznámila ve stanovené lhůtě změnu statutárních orgánů. Do zadávacího řízení vstupovala společnost .A.S.A. společně s .A.S.A. TS Prostějov, která je dceřinou společností a je nejblíže Kopřivnici. Ve společnosti .A.S.A. TS Prostějov skutečně došlo ke změně jednatelů. To bylo zadavateli oznámeno, a to včas. Ve společnosti .A.S.A. došlo pouze ke změně prokuristy na jednatele, ale toto není nutné ze zákona oznamovat," uvedla pro Novojičínský deník tisková mluvčí společnosti .A.S.A. Šárka Měřičková.

Město argumentuje, že obě společnosti zásadně porušily pravidla zadávacího řízení. „Hlavním důvodem vyloučení bylo, že u uvedených uchazečů došlo v průběhu zadávacího řízení veřejné zakázky ke ztrátě kvalifikace dle §58 o veřejných zakázkách, kdy ani jeden z uchazečů nesplnili povinnost stanovenou tímto zákonem, tj. ve stanovené 7 denní lhůtě zadavateli oznámit a následně doložit změnu ve složení statutárních orgánů společností, ke které v průběhu soutěže došlo. Město Kopřivnice vždy jednalo s uchazečem společnostmi .A.S.A , který podal finančně nejvýhodnější nabídku, jako s potenciálním partnerem pro uzavření realizační smlouvy. Obdobně jsme jednali o možnostech využití městské společnosti Slumeko pro následnou spolupráci s touto firmou. Zásadní pochybení firmy .A.S.A v průběhu výběrového řízení však nedává městu jinou možnost, jak ve věci rozhodovat," zní v odůvodnění města, které pro redakci připravila místostarostka Kopřivnice Dagmar Rysová.

Na chyby se přišlo až teď

Místostarostka Rysová rovněž vysvětlila, proč město vyloučilo společnost .A.S.A. až nyní, po více než čtyřiceti měsících. „…Při detailních přípravách chystaných smluv mezi městem a společností .A.S.A. bylo zjištěno, že v průběhu výběrového řízení došlo ke ztrátě kvalifikace této firmy v požadovaném rozsahu a k nesplnění podmínek, na jejichž základě by mohla firma dle zákona v zakázce pokračovat. Tuto informaci vzali členové rady města na vědomí dne 1. září a vyžádali si jednoznačné kvalifikované právní stanovisko pro rozhodnutí o dalším postupu. Pro jednání RM dne 22. září se podařilo zajistit vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj, které je autorem zákona o veřejných zakázkách a také stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tyto právní názory, ve shodě s názorem právníků radnice, jednoznačně stanoví povinnost města, jako zadavatele veřejné zakázky, vyloučit uchazeče, u nichž k danému pochybení došlo z účasti v zadávacím řízení," stojí v odpovědi místostarostky Rysové.

Společnost .A.S.A. prý nic neporušila

Společnost .A.S.A. si myslí, že to, co se stalo nyní, je záminka města, aby nemuselo smlouvu podepsat. Přitom je podle nich těžko pochopitelné, proč se tak děje. Podle jejich výpočtu z údajů, které jsou ve výroční zprávě společnosti Slumeko, by při současných platbách a rozsahu práce stanovené v zadávacím řízení, byla kopřivnická společnost podstatně dražší. „Není pravda, že bychom něco porušili nebo nedodali. Naši právníci tvrdí, že jsme nic neporušili," sdělila mluvčí společnosti .A.S.A. Šárka Měřičková a dodává, že pokud město mělo obavy, že by po podpisu smlouvy dosavadní zaměstnanci společnosti Slumeko přišli o práci, pak se jedná o obavy zbytečné. „Společnost .A.S.A. deklarovala, že v případě, že se smlouva uzavře, buď koupí Slumeko, nebo si ho najme jako subdodavatele, ale nikdo z lidí neztratí zaměstnání," uzavřela Šárka Měřičková s tím, že společnost se proti rozhodnutí rady města odvolala.