Na otok mozku po užití pervitinu zemřel devatenáctiletý muž z Moravskoslezského kraje. Šlo přitom o jeho první zkušenost s drogou. Tu osudného dne dostal jako dárek k narozeninám od svého kamaráda.

Pokračoval

Mladík bohužel neskončil u jediné dávky. „Neodhadl nebezpečnost drogy a možná i v euforii v konzumaci drogy pokračoval dalšími a dalšími dávkami v průběhu jednoho a půl až dvou dnů. Poté přišel domů. Následoval otok mozku, udělalo se mu špatně a druhý den ho rodina našla mrtvého," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel s tím, že jde o velmi alarmující a odstrašující případ. „Byl to nepoučený člověk, který se s drogami nikdy nesetkal. A během dvou dní umírá na účinky pervitinu," dodal Kužel.

Obvinění

Policie již obvinila tři muže ve věku od dvaceti do jedenapadesáti let. Všichni mají zkušenosti s drogovým dealerstvím. Budou se zodpovídat z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Vzhledem k tomu, že jejich vinou zemřel člověk, hrozí jim deset až osmnáct let vězení.

Prevence

Podle policistů i dalších expertů je velmi důležitá prevence zaměřená na mladou generaci. I proto vznikl ve spolupráci moravskoslezské policie a Lékařské fakulty Ostravské univerzity výukový film nazvaný Drogová závislost aneb droga až na 1. místě, který policie v pátek oficiálně představila v kině Vesmír v centru Ostravy. Film je určen zejména studentům a dalším mladým lidem. V hraném filmu nechybějí ani autentické policejní záběry. Hrdinkou příběhu je dívka, která se po první dávce stále hlouběji propadá do drogového bahna.

„Chtěli jsme tímto filmem ukázat postupnou změnu v chování, postupnou změnu v mezilidských vztazích a vznik postupné zákeřné závislosti. Je to závislost plíživá. Začátek je nenápadný a vždy začíná touhou experimentovat," řekla Ivana Fialová z Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Propast

Jak zdůraznil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel, drogová závislost je jedna z nejhorších závislostí. „Je mnohem horší a nebezpečnější než závislost na alkoholu. Z té propasti se mladí lidé velmi těžko sami dostávají. Svou roli hraje i strach říci o svém problému rodičům nebo okolí. Snažíme se působit na ty, kteří drogám ještě nepropadli," doplnil Kužel.

Drogová problematika podle Kužela patří mezi priority moravskoslezské policie. „Tam, kde je sociálně slabé prostředí, drogy vždycky bují. A u nás oblasti, kde žijí sociálně slabí, máme. Ať je to už na Ostravsku, Karvinsku nebo částečně i na Frýdecko-Místecku. A tam nacházejí živnou půdu lidé, kteří tento byznys dělají," prohlásil Kužel. Největší zájem je o pervitin, který je považován za účinnou a v porovnání s heroinem či kokainem levnější a dostupnější drogou. „Pervitin je fenomén tohoto kraje," potvrdil Kužel.

Prezentace výukového filmu se zúčastnil i policejní prezident Tomáš Tuhý, který jej označil za velmi vydařený. „Ten film reálně ukazuje na problém, který se může týkat každého studenta či žáka středních a základních škol," řekl Tuhý.

Represe

Moravskoslezská policie v letošním roce zaznamenala několik úspěchů v boji proti drogám. Podle Kužela pomohlo i navýšení rozpočtu na platy policistů. „To znamená i více hodin našich kriminalistů v ulicích a účinnější tah na branku v boji proti drogám," vysvětlil Kužel. Kromě toho dochází k vnitřní reorganizaci. Například v Ostravě vznikl centrální protidrogový útvar, ve kterém jsou i kriminalisté, kteří dosud působili v rámci jednotlivých oddělení. „Již to přináší výsledky. Pracují dobře," prohlásil Kužel.

Další zlepšení by měl přinést letošní nábor dvou set nových policistů, kteří nyní procházejí výcvikem. Z některých by v budoucnu mohli být experti v drogové oblasti.