„Do Českých Budějovic jsme jeli s jasným cílem maximálně uspět v každé disciplíně mistrovství a počtvrté v řadě získat titul Mistra republiky," řekl Deníku mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že první místo si naši hasiči přivezli i ze tří předchozích šampionátů.

Do Českých Budějovic odjel tým složený z deseti závodníků, vedoucího družstva a trenéra. Vyhrál v celkovém pořadí družstev a také ve třech ze čtyř disciplín. Pouze ve štafetě 4× 100 metrů s překážkami skončil čtvrtý.

Maskota mají už od roku 2010

V běhu na 100 metrů s překážkami dominoval moravskoslezský hasič Petr Krpec, který neskrýval radost z úspěchu a Deníku poodhalil tajemství úspěchu. Hasiči měli s sebou svého maskota – trpaslíka, který jej provází už od roku 2010. „Vždycky nám přinesl vítězství. I teď jsme hodně spokojení, věřili jsme si a vyšlo to," řekl Pavel Krpec.

Na druhém místě mezi profesionály skončili hasiči z Plzeňského kraje, bronzovou medaili vybojovali zástupci Zlínského kraje.

Jak zdůraznil Petr Kůdela, hasiči startující na Mistrovství ČR jsou zásahoví hasiči. „Vykonávají čtyřiadvaceti hodinové služby a vyjíždějí ke všem zásahům související s hasičskou činností. Na soutěže se připravují převážně v době svého osobního volna a v hodinách sportovní přípravy, které jsou součástí každé směny," dodal Petr Kůdela.

Tvrdá příprava

Tvrdá příprava hasičů začala již v lednu atletickým tréninkem v tunelu SSK Vítkovice, v posilovně a tělocvičně v hasičské stanici v Ostravě-Porubě. Své umění hasiči zdokonalovali i na cvičené věži v Katovicích.

Na jaře se přesunuli do špičkového sportovního areálu v Ostravě-Porubě, kde trénovali úseky štafet, požární útok, běh na sto metrů a věž. Poté následovala série závodů, které vyvrcholila velkým úspěchem na právě skončeném mistrovství republiky.

DisciplínyMistrovství České republiky v požárním sportu družstev mělo na programu čtyři disciplíny – výstup do 4. podlaží cvičné věže, běh na 100 m s překážkami, štafeta 4 x100 m s překážkami a požární útok. „Nejtěžší disciplína v požárním sportu se nedá přesně stanovit. Někteří závodníci mají rádi věž, někteří běh na 100 metrů. Štafeta a útok kladou důraz na sehranost týmu. Požární sport vychází z vynikající fyzické přípravy a atletiky s přídavkem hasičského nářadí. Nejdůležitější roli v závodě Mistrovství ČR v požárním sportu je souhra celého týmu v každé disciplíně," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Fandí celá rodina

Národní šampionát v disciplínách požárního sportu je již tradičně nejdůležitější sportovní akcí pro všechny hasiče. Letošní ročník se konal v jižních Čechách. Mistrovského závodu se zúčastnilo 220 profesionálů a 440 dobrovolných hasičů. Mezi dobrovolnými hasiči byli nejlepší ti z SDH Dehtín. Stříbro putuje do Zbožnova a bronz získali borci z obce Tuře.

V ženské kategorii zvítězily zástupkyně SDH Chválenice. Jejich členka Alena Kaslová Deníku řekla, že závodnice byly se závodem nad míru spokojené a úspěch budou dlouho slavit. „Bylo to výborné, jsme nadšené, úplně jsme to nečekaly, ale samozřejmě jsme doufaly. Dařilo se nám, zvítězily jsme ve třech disciplínách," radovala se Alena Kaslová.

Další v pořadí skončily dobrovolné hasičky ze Slatin a Michálkovic.

Mnohé z dobrovolných hasičů na klání doprovázeli jejich věrní fanouškové. Celá rodina fandila v závodě třeba Karolíně Witoszové z Michálkovic v Moravskoslezském kraji. „U hasičů jsme celá rodina, manžel je dokonce starostou sboru. Takže dcera závodí prakticky od plenek," řekla maminka Lenka Witoszová.

Na různých hasičských soutěžích tráví s rodinou celé víkendy. „Ztracený čas to pro nás rozhodně není, dobrovolní hasiči, to je veliký koníček," doplnila rozhodně. (bud)