Částice prachu jsou tisíckrát menší než průměr vlasu. Aby byly viditelné pouhým okem, musely být zvětšeny 50 tisíckrát až 70 tisíckrát. Vznikly úžasné fotografie tajemného mikrosvěta. Abstraktní tvary skryté v prachu jsou sice nádherné, ale poetická nálada diváky rychle přejde, když si uvědomí, že tyto neviditelné částice vlastně dýchají.

Výstava má upozornit na skutečnost, že Krnov se v zimních měsících často potýká se značně znečištěným ovzduším. Pokud smogová čepice odřízne město od horních vrstev atmosféry, kde se prach může rozptýlit, lidem se špatně dýchá a jsou unavení.

Přestože tyto akutní projevy při zlepšení povětrnostní situace většinou odezní, všudypřítomné prachové částice si nesou obyvatelé města ve svém těle dál. Prach není všudypřítomný jen ve vnějším prostředí, ale také v lidském organismu. Najdeme ho nejen na plících, ale třeba i v plodové vodě.

Právě na tuto skutečnost má poukázat výstava „Víme, co dýcháme? aneb Prach pod elektronovým mikroskopem", která je ke zhlédnutí v prostorách radnice ode úterý do 28. února.

Informace o prachu

Výstavu tvoří panely s unikátními fotografiemi prachu, které byly pořízeny elektronovým mikroskopem, ale také důležité informace.

„Jeden z panelů návštěvníkům vysvětlí, co vzniká při spalování v lokálních topeništích, proč je nebezpečné spalování odpadů nebo jak je kvalitou ovzduší ovlivněno zdraví obyvatel měst a zejména dětí. Výstavu, která je směřována na průmysl, lokální topeniště a dopravu, doplní brožura s informacemi o nebezpečnosti spalování odpadů a s ekonomickými ukazateli vytápění," uvedla Jana Vágnerová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově.

Cílem výstavy prachu je motivovat veřejnost k zamyšlení nad ekologií lokálního vytápění. Právě domácí kotle se významně podílí na celkovém znečištění ovzduší v regionu.

„Rádi bychom, aby se na výstavu přišlo podívat co nejvíc občanů. Možná pak budou na důsledky myslet i ve chvíli, když budou doma topit. Správným topením mohou přispět ke zlepšení kvality ovzduší ve městě," řekla vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově Rostislava Rollerová.

Po ukončení výstavy na radnici zůstanou panely s fotografiemi v majetku města a podle zájmu škol a dalších organizací se výstava může stát putovní.

Autor Jiří Bílek

Autorem výstavy prachu je Jiří Bílek, který se podílel na projektu celostátního i krajského monitoringu ovzduší. Tento odborník na imise a pachové látky se věnuje zejména hodnocení dopadů kvality ovzduší na zdraví obyvatel. Byl členem pracovní skupiny k zajištění monitoringu ovzduší na našem území a dokonce byl jmenován náměstkem ministra životního prostředí.

Jiří Bílek se podílel také na studii, která ukazuje ovzduší v Ostravě, ale také na Krnovsku, v nových souvislostech. Studie modeluje stav ovzduší pomocí výsledků nejen z českých, ale i polských měřících stanic. Výstava na radnici se odehrává v rámci kampaně Krnov město pod Cvilínem a pořádá ji odbor životního prostředí a Zdravé město Krnov.