Stavební práce na náměstí Míru v Rýmařově odstartovaly v květnu. Naplánovaná je jeho úplná rekonstrukce. Pro obyvatele Rýmařova to znamená pár dnů před letními prázdninami komplikace, které musí snášet několik měsíců. Stavební dělníci právě upravují kompletní povrch rýmařovského náměstí.

Opravují celý jeho povrch a podloží, vodovod a částečně i osvětlení. Lidé se mohou těšit i na novou kašnu. Součástí prací je i změna vzhledu Radniční ulice, kde bývaly zelinářské stánky. S přestavbou jsou spojena dopravní omezení a řidiči musí použít jiné cesty.

Přístup k náměstí mají jen hasiči a záchranáři. Problémy přináší zásobování některých obchodů, a nejen zásobování. Přes rozkopané náměstí mají ztížený přístup i pěší a majitelé obchodů v okolí na to doplácí. „Do obchodu mi chodí méně lidí než normálně. Všichni obchodníci tady mají nižší tržby, ale musíme to nějak přežít," řekla majitelka obchodu s květinami na rohu Radniční ulice Iveta Ovčačíková.

Nevoli vzbudilo mezi některými lidmi i pokácení stromů, které na náměstí rostly. „Při stavbě se pracuje hluboko v zemi a mohou se poškodit kořeny. Takto poničený strom pak může zničehonic spadnout, což už se stalo v jiných městech," obhajoval pokácení stromů vedoucí odboru životního prostředí a regionálního rozvoje v Rýmařově František Čermák.

Dodal, že hlavním důvodem kácet lipy byl jejich věk a špatný stav. Na náměstí město vysadí nové vzrostlé stromy, které se nebudou muset ořezávat. „Nejde jen o stromy, chápu, že pro lidi je celá přestavba omezením. Vždy, když se někde předělává náměstí, lidé jsou naštvaní. Jinak to ale nejde," dodal Čermák.

Ne všichni ale probíhající rekonstrukci berou s nevolí. „Nejsme přímo z Rýmařova, a když potřebujeme zajet do města, prostě jedeme jinam. Je pravda, že se teď po náměstí špatně chodí hlavně s dětmi, ale chce to čas a bude to krásné," míní Petra Konečná z Břidličné.

Nové náměstí by mohli obyvatelé Rýmařova používat už v září. Možné je ale zdržení kvůli archeologickým nálezům. Nálezy by mohly projekt i prodražit. Rekonstrukci za asi 22 milionů, což je skoro polovina projektové ceny, platí město ze svého a nečerpalo na ni žádné dotace. Při přestavbě historických center jsou podobné nálezy běžné. Ze zákona pak pro město plyne povinnost nález nahlásit archeologům a zaplatit výzkum.

Kvůli prvním nálezům v Radniční ulici se musely práce dokonce úplně zastavit. Podle archeologa z Národního památkového ústavu Marka Kieconě ale archeologický výzkum stavbu výrazně nezdrží. „Dohodli jsme se s pracovníky a kooperujeme. Tam, kde se teď staví, jsme pracovali přednostně a máme hotovo. Budeme mít vždy vyhrazený prostor pro výzkum a posouváme se v návaznosti na stavební práce," řekl Kiecoň.

Adéla Bilová