VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový odhad povodňových škod je vyšší o deset miliard

Region - Původně vodohospodáři odhadli hrozící povodňové škody v našem regionu na 4,2 až 5,4 miliardy za století. Nyní začínají pracovat s novým posudkem, podle kterého nám hrozí škody o deset miliard vyšší.

16.5.2014
SDÍLEJ:

Jiří Švancara z firmy Pöyry se loni v listopadu setkal se starosty Krnovska a Bruntálska, aby jim vysvětlil smysl protipovodňových investic v povodí horní Opavy.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Když vláda v roce 2008 schválila koncepci protipovodňové ochrany na řece Opavě, vycházela z předpokladu, že řeka v těchto místech způsobí škody 4,2 až 5,4 miliardy za století. Když letos v dubnu schvalovala vláda financování protipovodňových úprav v povodí za 6,6 miliardy, měla už k dispozici nový odhad potenciálních škod: 14,3 miliardy za století.

Počet osob, které mohou být ohroženy povodní na horním toku řeky Opavy, přitom zůstává stále stejný: šest tisíc lidí. (Jde o počet osob skutečně ohrožených stoletou vodou, například v Krnově, Zátoru a Branticích.) Zvýšil se pouze odhad materiálních škod o deset miliard.

Na existenci nové studie ČVUT, která vyčíslila odhady potenciálních povodňových škod na 14,3 miliardy za století, upozornil veřejnost svým článkem v časopise Kapka vodohospodář Jiří Švancara z firmy Pöyry, který dříve působil jako vedoucí projektu Opatření na Horní Opavě.

„Poskytoval jsem podklady a byl jsem přítomen zpracování novějšího z posouzení. Pro upřesnění, jedná se o posouzení ČVUT z roku 2012. Neformuloval bych otázku, co vedlo autory posudku z ČVUT k navýšení odhadu stoletých škod. Tato formulace zbytečně navádí ke spekulaci o jakési neobjektivnosti provedeného hodnocení," konstatoval Jiří Švancara.

„Pravda je, že posuzovatelé vždy zpracovávají obdobné dokumenty s využitím standardizovaných metodik. V konkrétním případě byla snaha přiblížit se metodice, jaká se v té době užívala pro hodnocení projektů protipovodňových opatření navrhovaných do druhé etapy programu Prevence před povodněmi. Správcem dnes již ukončeného programu je ministerstvo zemědělství," uvedl Jiří Švancara s tím, že rozdíly mezi původními a současnými odhady škod bezpochyby vyplývají z použití různých metodik hodnocení a podrobností podkladů.

„Obraťte se pro podrobnou informaci týkající se srovnání různých odhadů škod na státní podnik Povodí Odry, který má veškeré podklady k dispozici," doporučil Deníku Jiří Švancara, který je stavebním inženýrem s pětadvacetiletou praxí v projektování přehradních a vodohospodářských staveb a také konzultantem v oborech ochrany před povodněmi a bezpečnosti přehrad.

Byl vedoucím týmu projektantů, který navrhl přehradu v Nových Heřminovech a celý komplex protipovodňových opatření na Horní Opavě.

Technický ředitel Povodí Odry Petr Březina přislíbil poskytnout podrobnější informace k potenciálním a skutečným povodňovým škodám na řece Opavě do konce týdne.

POSTŘEH: Ještě k těm milionům a miliardám…Protipovodňové investice 6,6 miliardy korun ochrání celkem šest tisíc lidí. To je totéž, jako kdybychom každému z ochráněných občanů dali ze státního rozpočtu milion. Například pětičlenná rodina bydlící v Krnově v domku u řeky by tak dostala pět milionů. Ať se třeba nechají pojistit proti povodni nebo ať si postaví nový dům dál od řeky. Náklady zůstanou stejné a bude to fungovat i bez heřminovské přehrady.

Když se řekne „Investice 6,6 miliardy do protipovodňové ochrany zabrání škodám za 14,3 miliardy", bude to důvěřivým politikům znít podstatně lépe než „Investice 6,6 miliardy zabrání škodám za 4,2 až 5,4 miliard". Pokud ale ještě existují ve vysoké politice nějací skeptici, měli by žádat o nezávislý posudek, který z odhadů stoletých škod lze považovat za věrohodnější.

Desetimiliardový rozdíl v odhadech je už opravdu moc. Ukazuje jak lze vědecky sofistikovaně čarovat s virtuálními korunami a současně požadovat vynaložení skutečných reálných miliard ze státního rozpočtu na projekty s pochybnou ekonomickou návratností.

Fidel Kuba

Olga Havlová má výtky k přehradě

Jednání v Nových Heřminovech se účastnili inženýr Václav Čermák z Unie pro řeku Moravu, místostarostka Milena Hebnarová, starosta Radek Sijka spolu s poslanci Robinem Böhnischem a Olgou Havlovou (zleva).

S uvažovanou výstavbou přehrady v obci Nové Heřminovy nesouhlasí poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Olga Havlová. Řekla to při pondělním setkání se starostou obce Radkem Sijkou a místostarostkou Milenou Hebnarovou.

„Nikdo ještě neprokázal, že by při případné povodni přehrada v Nových Heřminovech pomohla Krnovu nebo Opavě. Podle mého mínění nebyla vyslyšena druhá strana, navrhující alternativní řešení," řekla Olga Havlová, která bydlí v Jindřichově na Krnovsku.

Podle jejího názoru stojí za plánem výstavby přehrady jiné zájmy než ochrana Krnova a okolních obcí. Jaké, to blíže nespecifikovala.

Navýšený odhad o deset miliard

Poslankyně je rozčarována z odhadu povodňových škod, které Povodí Odry navýšilo o deset miliard, z původních 4,2 na nynějších 14,3 miliard korun.

„Je to obrovský rozdíl. Navýšení je záměrné, aby mohl státní podnik doložit, proč je v obci přehrada nutná. Podle mého přehrada v obci není nutná," konstatovala poslankyně Havlová. O náhradním řešení protipovodňové ochrany dolního toku řeky Opavy prý nikdo nechce slyšet.

„Pokud tomu tak nebude nadále, ve hře budou jen jednostranné posudky, které byly zadávány stále těm samým lidem. V žádném případě ještě nejsou vyčerpány všechny možnosti, které proti povodni na řece Opavě existují," uvedla poslankyně Olga Havlová.

Nemyslí se na obce nad přehradou

Navíc jí vadí, že se protipovodňová ochrana týká výhradně dolního toku řeky Opavy, přitom se nemyslí na Ludvíkovsko, Vrbensko, Karlovicko nebo Širokonivsko, kde povodně v roce 1997 napáchaly největší škody.

„Ano, tam byly skutečně škody nesrovnatelně vyšší, než třeba v Krnově. Právě Krnovem a jeho ochranou se zastánci přehrady obhajují. Přitom existují jiné varianty, počítající i s ochranou obcí a města na horním toku řeky," dodala poslankyně.

Až dojde v parlamentu k hlasování o přehradě, bude Olga Havlová zásadně proti. Má za to, že pokud by se počet přehrad v bruntálském okresu zvýšil, vzroste zároveň pravděpodobnost dalších povodní. Poslední velká voda přitom na toku řeky Opavy přišla před sedmnácti lety. Povodeň je navíc nevypočitatelná, další může přijít úplně jinde, a tím pádem by miliardy vynaložené na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech přišly vniveč.

Jak to vidí odborník

Setkání na obecním úřadě v Nových Heřminovech se účastnil také vodohospodář Václav Čermák z Unie pro řeku Moravu, autor odborného, nezávislého a expertního posudku k problematice ochrany před povodněmi v povodí horní Opavy.

„Myslím si, že je přehrada v této obci zcela zbytečná. Vidím jen zbytečně promrhané miliardy korun na její výstavbu. Přehrada poškodí obec a lidé budou nuceně vystěhováni," mínil odborník. Vidí též ekologický dopad výstavby přehrady na okolní krajinu. Možnosti protipovodňového řešení jsou přitom podle jeho slov jiné, levnější, k přírodě šetrnější. Bez přehrady, s minimem vynaložených nákladů.

„Navrhovaná malá varianta přehrady přitom představuje velice malé snížení kulminačních průtoků vody. Také mi vadí, že se počítá výhradně s ochranou dolního toku řeky Opavy. Na obyvatele a majetek na horním toku se tak nemyslí," sdělil Čermák.

Podobný názor jako poslankyně a vodohospodář má starosta obce Radek Sijka.

„V žádném případě nebudeme skládat ruce do klína. Budeme nadále usilovat o to, aby byla posouzena protipovodňová varianta bezpřehradní. Toto řešení považujeme za schůdnější, levnější a též lepší," ujistil starosta Nových Heřminov Sijka.

Karel Janeček

Autor: Redakce

16.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlačítko hlídá seniory. Šetří miliardy

v úterý spadlo malé letadlo na obchodní dům v Melbourne
4

V Melbourne spadlo letadlo na obchoďák, pět lidí nepřežilo

Mládek nevydržel, Sobotka ho odvolal. Na tahu je Zeman

/ANALÝZA/ - Volby se nevyhrávají díky potlesku velkých firem, ale díky lidem, kteří vhazují hlasovací lístek do urny. Většinou to dělají na základě svých zkušeností – u lékaře, ve škole, při pohledu na výplatní pásku nebo na účet od mobilního operátora. A právě ten je nepřiměřeně vysoký celé tři roky, kdy vedl ministerstvo průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

VÍME PRVNÍ

Ministerstvo školství povolilo osm nových soukromých škol

Ačkoli ministerstvo školství klade důraz na kvalitní veřejné vzdělání, nehází klacky pod nohy ani tomu soukromému. Deník získal exkluzivní informaci, že nyní souhlasilo se zapsáním osmi nových privátních škol, z toho pěti základních a tří středních. Všechny začnou fungovat letos v září. V Praze jde o dvě ZŠ a jednu SŠ, konkrétně Gymnázium Sv. Augustina v Praze, které doplní stávající augustiniánskou mateřskou a základní školu.

VIDEO: Ve Zlíně na cyklostezce spálili korán

„Proč pálíme korán? Chceme podpořit slovenskou aktivistku, která řekla svůj názor a byla za svůj čin zatčena," komentoval David Nepimach ze Zlína akt, při kterém v pondělí ve Zlíně společně s desítkou zúčastněných spálil na cyklostezce na Vršavě svatou knihu muslimů.

Teroristé v Egyptě hrozí dalšími útoky na křesťany

Egyptská teroristická skupina napojená na takzvaný Islámský stát (IS) dnes na internetu zveřejnila video sebevražedného atentátníka, který loni v prosinci v kostele v Káhiře zabil téměř 30 lidí. Dvacetiminutové video komentuje extremista, který tvrdí, že islámští radikálové útoky na koptské křesťany znásobí. .

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies