VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový stadion pomůže v Ostravě i samotné atletice

/ROZHOVOR/ Nový stadion pomůže v Ostravě i samotné atletice říká v rozhovoru pro Deník předseda výkonné rady atletického oddílu Sdružení sportovních klubů Vítkovice Oldřich Zvolánek.

26.5.2015
SDÍLEJ:

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Zatím je v polovině cesty, přesto momentálně září štěstím.

Oldřich Zvolánek, předseda výkonné rady SSK Vítkovice, který téměř celý život zasvětil atletice, se dočkal téměř definitivního dokončení rekonstrukce městského stadionu a v blízké budoucnosti by měl být u otevření atletické haly, která roste vedle ČEZ Arény.

„Momentálně jsem opatrně pyšný funkcionář," směje se.

Máte za sebou první ostrou prověrku nového stadionu, jak dopadlo první kolo atletické extraligy, které se uskutečnilo v podstatě týden před Zlatou tretrou Ostrava?

Závody proběhly velmi dobře. Povedly se jak po technické, tak i po organizační stránce. Závady nebo technické nedostatky se neobjevily. A na konci celého závodního dne nám všichni děkovali, že v Ostravě vždy všechno funguje. Že je na ni spolehnutí. První zatěžkávací zkouška navíc z našeho pohledu proběhla na výbornou i po sportovní stránce, vítkovičtí atleti se neztratili ženy skončily druhé, muži čtvrtí.

A zaznamenal jste ohlasy na nový stadion?

Každý, kdo přišel na tribunu, pronášel jen samá pochvalná slova. Že je to nádherný stadion, a tím jsme samozřejmě také byli potěšeni. Mnozí jsou tím, co se tady postavilo, dojatí. Je zkrátka příjemné tohle všechno teď poslouchat.

Atletika se vrátila do nových kulis. Neměli jste při generálce na Tretru nějaké organizační těžkosti?

Upřímně řečeno jsme z toho měli obavy. Navíc jsme se, jako organizátoři závodů a atletičtí činovníci, dostali na stadion o něco později, než bylo původně avizováno. Naplno jsme na něm mohli začít fungovat až ve čtvrtek 14. května, to znamená pouhé dva dny před extraligou. Bylo to na poslední chvíli, ale nakonec i díky zprovoznění objízdných komunikací a vjezdů na stadion, na kterých se mohou pohybovat auta do tří tun, jsme vše potřebné stihli nachystat. Na druhé straně jsme po rekonstrukci hlavní (západní) tribuny získali větší prostor pro sklady a lepší přístup na plochu.

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích. Ilustrační foto.

Bylo ještě něco zásadního, co jste museli do začátku Tretry dodělat?

Je jasné, že stadion ještě úplně dokončený není. Nějaké zázemí pro lepší komfort diváků letos trošku chybět bude. Hlavně jde o sociální zařízení. Tohle jsme ale dopředu věděli a navíc avizovali, takže pro Tretru s pořadovým číslem čtyřiapadesát ještě tyhle záležitosti vyřešíme mobilními sociálkami, stejně tak občerstvovací bufety uvnitř tribun v zatáčkách pro letošek ještě nahradí všem dobře známé stánky. Jinak vstupy na tribunu a všechno potřebné pro odbavení atletických příznivců je připraveno. Chci zkrátka věřit tomu, že diváci, kteří pochopí jistá omezení, o nichž jsem mluvil, budou spokojeni a užijí si naplno Zlatou tretru.

Očekává se plný stadion a okolo 17. hodiny podle zkušeností z předchozích let asi dorazí najednou větší množství diváků. Nemusejí se obávat nefunkčnosti odbavovacího systému u vstupů?

Neměli by. Budou sice dvě kontroly vstupenek jedna přímo u bran stadionu a druhá u vstupů do příslušného sektoru na tribunách , ale věříme tomu, že vše půjde plynule. Navíc u každého vstupu budou kluci a holky, kteří lidem ochotně poradí a ukážou jejich místo.

Zlatá tretra je už dlouhá léta mítink ozdobený velkými hvězdami světové atletiky. Je to však i závodní podvečer, který umožní zviditelnění mladých talentů z regionu. Jaký je ale vůbec způsob nasazování jednotlivých českých atletů do klíčových disciplín?

Prvním a řekněme samozřejmým předpokladem je jistá výkonnost. Přece jen by asi vypadalo divně, kdyby na stovce nejlepší sprinteři dobíhali do cíle a naše naděje se potácela někde na šedesáti metrech. Ano, my sami máme právo na doplnění startovního pole v dané disciplíně. Takže i letos se počítá s Romanou Grómanovou, máme některé lidi i na překážky. To právo zkrátka máme, je ale zapotřebí mít dostatek lidí s potřebnou výkonností.

A můžete prozradit, jakým způsobem to třeba letos probíhalo?

Přihlášky k závodům letošní Tretry se uzavíraly v pátek 22. května a v tu chvíli se vědělo, jak to vypadalo. Pak si organizační výbor sedl večer k těm startovkám a doplnili jsme případná chybějící jména. A podotýkám, že se nedoplňují jen vítkovickými atlety, ale závodníky z celé republiky, přesto se však snažíme dát šanci hlavně klukům a holkám z našeho regionu, aby třeba přilákali další mladé naděje v kraji k atletice. Takže jsme i letos obvolávali jednotlivé trenéry, kteří své svěřence mohli přihlásit. Všichni na to čekají, takže se stalo, že jsme volali i v jedenáct hodin večer. Přece jen startovat na Tretře chtějí snad všichni čeští atleti.

V Ostravě se dobudoval stadion, ve výstavbě je hala, takže město, které pořádá Zlatou tretru, se stává centrem české atletiky. Přesněji řečeno jedním z nejvýznamnějších center. Cítíte to i vy, funkcionáři Vítkovic, třeba tím, že roste zájem o tenhle sport?

Je to vidět. Před pár lety jsme se potýkali s nedostatkem mladých atletických nadějí, dlouhé roky jsme třeba v žactvu měli po jednom družstvu. Teď máme v mladších i starších dvě družstva, a jsou i kluci a holky, kteří se prostě ani do těchhle týmů nedostanou. To, co se tady děje, má určitě pozitivní vliv na to, aby tady mladí sportovci chodili. Navíc cítíme velký zájem i z dalších, řekněme, partnerských klubů, které projevují zájem o to, aby tady v Ostravě alespoň občas si mohly zatrénovat.

Takže momentálně je z vás pyšný atletický funkcionář?

Momentálně se dá říct, že ano. Ale jak známo,s pýcha předchází pád, takže jsem pořád opatrný (smích).

Zlatá tretra Ostrava. Ilustrační foto.Bylo to napnuté, ale stihlo se to
Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích, dějiště atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava, je těsně před dokončením rozsáhlé rekonstrukce. 

Sportoviště je plně funkční, diváci na tribunách budou moci zápolení světových atletických hvězd sledovat bez omezení a drobné nedostatky na vnějších stranách tribun snad každý pro letošek ještě velkoryse přehlédne.

„Společnost Hochtief CZ, která provádí druhou etapu rekonstrukčních prací na vítkovickém stadionu, v závěru předminulého týdne dočasně předala stadion do rukou investora," uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Michal Talián.

„Harmonogram prací je z důvodu konání atletického mítinku velmi napjatý a značně náročný na zajištění logistiky výstavby. Předávání staveniště investorovi ještě v průběhu výstavby a jeho následné opětovné převzetí dodavatelem stavebních prací totiž není obvyklé. Nicméně vhodnou koordinací jednotlivých prací a nasazením našich nejlepších výrobních kapacit se nám podařilo dostát svým časovým závazkům a stadion předat investorovi ve stavu, který umožňuje bezproblémové konání Zlaté tretry," prohlásil Daniel Motyčka, vedoucí projektového týmu Hochtief CZ.

Součástí druhé etapy oprav vítkovického stadionu, která by měla být dokončena v září letošního roku, bylo zastřešení severního a jižního oblouku tribun, modernizace sociálního zařízení, bufety a zázemí pro tiskové centrum. Výsledkem první etapy byla zbrusu nová krytá tribuna pro více než pět tisíc sedících diváků, inovovaný tartanový povrch či vstup na stadion.

Po celkové rekonstrukci tak stadion získá 15 275 plně zastřešených míst, včetně 40 míst pro tělesně postižené. Náklady na I. etapu rekonstrukce městského stadionu činily zhruba 465 milionů korun, na II. etapu pak 417 milionů korun (vše bez DPH). (mac, zm)

Autor: Martin Maceček

26.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětská skupina. Ilustrační foto.
14

Dvouleté děti nejsou do školek zralé. Potřebují individuální péči

Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
AKTUALIZOVÁNO
10 32

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Před kasárnymi zasahovala policie

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

/ROZHOVOR/ V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies