VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostrava 2013. Podívejte se na přehled nejzajímavějších událostí roku

V Ostravě se zkrátka stále něco děje. Ať už to jsou velké kulturní akce, nové stavby a rekonstrukce nebo třeba „jen" změny v hromadné dopravě, rok 2013 byl plný novinek a zpráv, ať už dobrých, nebo špatných. Deník proto přináší přehled nejzajímavějších událostí, které se v krajské metropoli v letošním roce odehrály.

1.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Leden

JEDNÁNÍ O JATKÁCH. První oťukávací schůzka vedení města se zástupci firmy Bauhaus o odprodeji areálu historických jatek se odehrála právě v lednu. V současné době se vyjednává o přístupu do areálu a zároveň o možnost odkupu objektu samotného hobbymarketu, který se z centra města mezitím vystěhoval.

NOVÝ PREZIDENT. První přímá volba prezidenta České republiky dopadla příznivě pro tehdejšího kandidáta Miloše Zemana. Ten porazil ve druhém kole Karla Schwarzenberga. V Ostravě pro Zemana hlasovalo 92 460 lidí, zatímco pro Schwarzenberga 50 317.

Únor

POHODLÍ V LUNĚ. Na nepohodlné židle v zábřežském kině Luna si lidé stěžovali dlouhou dobu. Změny se dočkali koncem února, kdy se začalo s první etapou rekonstrukce kina ta počítala i s pohodlnými dvojsedačkami.

Březen

ZMĚNY V MHD. V rámci úsporných opatření provedl ostravský dopravní podnik řadu změn. Změnily se jízdní řády a trasy některých linek, stejně tak jako linky samotné. Přestal jezdit například „centrální" minibus 99.

REKONSTRUKCE. Březen byl dobrý měsíc pro dva ostravské kulturní domy Poklad v Porubě a Akord na Jihu. U obou se totiž rozhodlo o tom, že se zrekonstruují.

Duben

NOVÝ TRŽNÍ ŘÁD. Z Ostravy zmizeli pouliční prodejci a nevzhledné stánky. Nový tržní řád, který vstoupil v platnost, totiž jasně omezil možnosti podomních prodejců a stánkařů.

RASHMI SLAVILA. Dva roky života oslavila 12. dubna sloní samička Rashmi, hvězda ostravské zoo. Nadšeně rozšlapala a spořádala dort z ovoce, rýže a zeleniny.

Květen

Nejčtenější na webu bylo „kojení", dále kuriozity a Baník
Mezi čtenáři na internetu jednoznačně vedou kuriozity z policejního archivu a informace o nových stavbách, přestavbách a plánech města.

Ve sportu patří k nejsledovanějším zprávy o dění v Baníku.

V uplynulém roce výrazně stoupl zájem o on-line přenosy událostí. Doslova minutu po minutě jsme informovali o dění na mimořádném jednání zastupitelstva, které rozhodovalo o odkupu stadionu Bazaly. Podobně jsme sledovali každý den festivalu Colours of Ostrava, návštěvu prezidenta Miloše Zemana v kraji, nechyběli jsme ani na demonstracích, protestních akcích v ulicích Ostravy.

Velký ohlas mělo nedávné sledování v Ostravě zatím ojedinělé pietní akce - smuteční jízdy za Paula Walkera.

Nejsledovanějším článkem na webových stránkách Moravskoslezského deníku za rok 2013 se ale bezkonkurenčně stal text redaktorky Terezy Pintérové věnovaný možnosti získání příspěvku na kojení. 

KOUPILI BAZALY. Zastupitelé města 20. května odhlasovali koupi pozemků na Bazalech, čímž podali pomocnou ruku fotbalovému Baníku. O jediný hlas prošel prodej pozemků během druhého hlasování. Fotbalový klub Bazaly městu prodal za 115 milionů korun.

PROPOJENÍ ULIC. Když v květnu začínalo propojování ulic Plzeňské a Pavlovovy na Jihu, ještě nikdo nečekal, že stavba nabere zpoždění a dojde k problémům v komunikaci mezi vedením města a realizační firmou Alpine Bau. Stavba bude mít s největší pravděpodobností několik měsíců zpoždění.

SUPERPOČÍTAČ ANSELM . Jako první hlubinný důl se jmenuje ostravský superpočítač v areálu Vysoké školy báňské Anselm. Jméno bylo vybráno z více než šesti tisíc návrhů. Křest provázelo i první slavnostní spuštění superpočítače.

Červen

POSLEDNÍ BAROŠŮV ZÁPAS. První červnový den patřil hvězdnému útočníkovi Milanu Barošovi, který odehrál poslední zápas za „svůj" Baník. Ostravskému klubu vypomohl na čtyři měsíce v krušných časech.

SPOJENÍ S LONDÝNEM . Od začátku června začala společnost Ryanair létat z Letiště Leoše Janáčka do Londýna. Linka, spojující obě metropole, má u cestujících nebývalý úspěch.

ROZLOUČENÍ S JANKULOVSKÝM . Dvacet tisíc fanoušků se přišlo rozloučit s fotbalistou Markem Jankulovkým, který na Bazalech ukončil sportovní kariéru.

ATLETICKÝ SVÁTEK. Dvaapadesátý ročník Zlaté tretry 27. června sice nepřinesl žádný světový rekord, lidé si ale pochvalovali přístup hvězd světa atletiky, které přijely závodit na Městský stadion ve Vítkovicích.

Červenec

HROŠÍ MLÁDĚ V ZOO. Hroší sameček se narodil v ostravské zoo. Dostal jméno Hugo a okamžitě se stal miláčkem návštěvníků.

KAUZA NAGYOVÁ. Pro Janu Nagyovou, někdejší šéfku kabinetu expremiéra Petra Nečase, byl červenec doslova nervydrásajícím měsícem. V ostravské vazební věznici skončila nejen ona, ale také exposlanci Marek Šnajdr a Ivan Fuksa a propuštěni byli právě v červenci. Kauza Nagyová se točila kolem údajného zneužívání vojenské rozvědky při sledování bývalé manželky Petra Nečase a údajné korupce bývalých poslanců.

TŘICET TISÍC NA „BARVÁCH". Čtyři dny areálem Dolní oblasti Vítkovic korzovalo přes třicet tisíc lidí. Dvanáctý ročník hudebního festivalu Colours of Ostrava. Mezi hlavní hvězdy patřili například islandští Sigur Rós, Jamie Cullum nebo vizuální umělec Woodkid.

Srpen

NOVÉ ZASTÁVKY. Modernizace zastávek hromadné dopravy Krajský úřad a Křižíkova, které jsou v současné době už v provozu, začaly právě v polovině srpna, a s nimi přišlo i významné dopravní omezení centra města.

POULIČNÍ VÁLKA. První z protiromských demonstrací otřásla centrem města koncem srpna. Krajská metropole se 24. srpna změnila v bojiště mezi nespokojenými občany, radikály a policisty. Další protesty se odehrály například 27. září na mítinku DSSS v Zábřehu nebo 19. října před bývalou budovou OKD.

Září

DEMONSTRACE HORNÍKŮ. Dva a půl až tři tisíce horníků demonstrovalo 17. září v Ostravě proti uzavření šachty Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku.

DNY NATO V MOŠNOVĚ. Největší vojenská akce v republice přivítala kromě čtvrt milionů lidí také vojenský speciál An-124 Ruslan, který patří mezi největší transportní letouny.

DŮM KNIHY MĚNÍ MAJITELE. Bývalý obchodní dům Brouk & Babka změnil koncem září majitele. Ostravskou firmu Librex, která je momentálně v insolvenci, vystřídala společnost Pemic Books, která v Domě knihy zřídila knihkupectví Knihcentrum.cz.

Říjen

PREZIDENT V OSTRAVĚ. Během třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje zavítal prezident Miloš Zeman i do Ostravy. Nejzajímavější částí programu byla debata před Novou radnicí na Prokešově náměstí.

GONG BODUJE! Plynojem v Dolníhoch Vítkovicích přestavěný podle návrhu architekta Josefa Pleskota na Multifunkční aulu Gong získal dvě prestižní ocenění umístil se v Top 10 staveb světa na veletrhu Expo Real Mnichov, a zároveň se stal Stavbou roku 2013 České republiky.

OSTRAVSKÉ AUTOBUSY V OPAVĚ. Jeden z největších požárů v kraji páchal škody v depu opavského dopravního podniku. Aby opavská hromadná doprava nezkolabovala, zapůjčil ostravský dopravní podnik pět autobusů, které nahradily vozy poškozené požárem.

VOLEBNÍ MÁNIE. K volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR přišlo v krajském městě 145 263 voličů, tedy zhruba 54 procent. Na prvních třech místech skončilo ČSSD, ANO 2011 a KSČM.

Listopad

HLAVNÍ NÁDRAŽÍ . Vstupní branou je v Ostravě pro řadu turistů Hlavní nádraží. To prošlo rozsáhlou rekonstrukcí přednádražního prostoru.

REVITALIZACE SADŮ. V duchu rekonstrukcí se nesl i ostravský „centrální" park. Komenského sady prošly rozsáhlou úpravou a byl v nich rozmístěn nový mobiliář a vysázena zeleň.

JUBILEUM NEMOCNICE. Městská nemocnice Ostrava oslavila koncem listopadu 165 let své existence. Nemocnice je po ostravském dopravním podniku druhým největším podnikem města.

Prosinec

RADNICE SE PŘESTĚHUJE. Centrální ostravský obvod bude měnit sídlo. Z Nové radnice se vedení obvodu nejspíše přestěhuje do vlastní budovy, kterou si postaví na Masarykově náměstí.

KONEC PATNÁCTIMINUTOVÉ JÍZDENKY. V rámci změn v jízdních řádech, které vstupují v platnost od Nového roku, byla zrušena i patnáctiminutová jízdenka. Tu nově nahradí deseti- a třicetiminutové lístky.

KOLEDY S DENÍKEM. Více než pět tisíc lidí z Ostravy a okolí si přijelo 11. prosince zazpívat koledy do Dolní oblasti Vítkovic. Akci Česko zpívá koledy, která se konala na zhruba 280 dalších místech republiky, v Ostravě doprovázel i známý písničkář Jaromír Nohavica.

Autor: Jakub Malchárek

1.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath.
17 21

Rath posílá prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu

Trend, dobře známý například v Budapešti, představil v Brně Marek Fišer pod názvem Kološkopek.
2 3

Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Děti zůstávají v ústavech. Může za to jejich vyšší věk i stávající krize rodiny

V boskovickém dětském domově momentálně žije čtyřiatřicet dětí. Pracovníci navíc čekají na dvě další, které se vrací od pěstounů. Stejně na tom bylo zařízení ústavní výchovy loni. Tak jako další na Vyškovsku i Blanensku potvrzuje celorepublikový fenomén – počet chovanců v ústavech se nedaří snižovat.

150 milionů korun. Tolik pošle Česko na pomoc s migrací

Česko letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Ministerstvo vnitro v tiskové zprávě uvedlo, že částku v rámci jeho koncepce pro asistenci uprchlíkům na dnešním jednání schválila vláda. Prvních 40 milionů korun z této částky by mělo jít na obnovu uprchlického tábora Azrak v Jordánsku.

Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

Brambory, cibuli, jablka nebo třeba česnek od místních prodejců si mohli obyvatelé Znojma donedávna koupit na stáncích na Masarykově náměstí. Zhruba desítka prodejců zde nabízela zboží každé dopoledne vždy od pondělí do soboty. Nyní zůstala prodejní místa opuštěná, i když na konci března již vždy trhovci bývali na svých místech.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Středozemí možná utonulo dalších až 150 afrických migrantů

Bezmála 150 afrických běženců patrně v úterý utonulo ve Středozemním moři. S odvoláním na přeživšího z potopené lodi to dnes uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Jako o jediném přeživším zatím úřady informují o 16letém chlapci z Gambie. "Řekl, že všichni ostatní zemřeli. Ale existuje určitá naděje, že italská pobřežní stráž některé vyzvedla," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí italské pobočky IOM Flavio Di Giacomo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies