Petice za vodu byla namířena proti Jakubovi Horáčkovi (ČSSD), který prosadil odvolání všech tří jednatele Krnovských vodovodů a kanalizací (KVaK), přestože tato městská firma hospodařila dobře a zajišťovala občanům nejlevnější vodu v republice.

Jakub Horáček býval asistentem a poradcem Jaroslava Palase v dobách, když byl ministrem a hejtmanem.

Incident v trafice

V lednu senátor Jaroslav Palas navštívil krnovskou trafiku v Revoluční ulici, která sloužila jako místo pro sběr podpisů za odvolání Horáčka z funkce předsedy dozorčí rady KVaK. Zde Palas zabavil a odnesl Petici za vodu navzdory nesouhlasným protestům trafikanta Ladislava Sekaniny, který je současně opozičním zastupitelem za KSČM a členem petičního výboru.

Později Palas v médiích uvedl, že jako potenciální petent měl na takový postup právo, aby se mohl seznámit s textem petice. Sekanina ale zabavení Petice za vodu považoval za krádež a obrátil se na policii.

Přestupková komise nebo senát?

Policie ČR Palasův postup kvalifikovala jako přestupek a předala ho k vyřízení přestupkové komisi krnovské radnice. Palas požádal, aby jeho případ projednal Mandátový a imunitní výbor senátu, jehož je členem. Mluvčí krnovské radnice Dita Círová potvrdila, že senátor obviněný z přestupku má na takový postup za zákona právo.

Výhoda domácího hřiště v Praze?

V disciplinárním řízení, které probíhá podle zvláštních právních předpisů, se Palas zodpovídal kolegům senátorům, kteří jsou stejně jako on členy Mandátového a imunitního výboru senátu.

„Využil jsem svého práva, protože věřím, že výbor projedná celou záležitost z širšího pohledu," vysvětlil senátor Palas v deníku MF Dnes, proč dal přednost mandátovému a imunitnímu výboru v Praze před přestupkovou komisí Městského úřadu v Krnově.

Zdá se, že přenesení přestupkového řízení z Krnova do Prahy opravdu mělo pro Jaroslava Palase určité výhody. Ladislav Sekanina jako „korunní svědek" sice dostal pozvánku do Prahy na jednání imunitního výboru senátu, ale rozhodl se, že se ho osobně nezúčastní.

Do Prahy poslal jen písemně své stanovisko a omluvu, že nepřijede. Nelíbilo se mu, že jak Jaroslav Palas, tak on i další svědci jsou z Krnova, takže řešení případu v Praze postrádá logiku.

Verdikt výboru: nebyl to přestupek

Výsledek jednání předseda imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) nezveřejnil s tím, že přestupkové řízení je ze zákona neveřejné. Jaroslav Palas na dotazy Deníku nereagoval, ale České tiskové kanceláři ČTK potvrdil, že imunitní výbor disciplinární řízení proti němu už zastavil.

„Jednání nemělo všechny zákonem požadované znaky skutkové podstaty uvedeného přestupku," citoval senátor Palas z jednomyslně přijatého usnesení pro ČTK a dodal, že chce na autora obvinění podat trestní oznámení pro mediálně šířenou pomluvu a křivé obvinění.

Sekanina: můžu být klidný

Ladislav Sekanina zatím nechce komentovat rozhodnutí imunitního výboru senátu, protože ho zná jen zprostředkovaně a teprve čeká, až ho dostane písemně.

„Zatím jsem to nečetl, takže k tomu nemám žádný komentář. Můžu mluvit o tom, co jsem viděl na vlastní oči tady u mě v trafice, ale co je přestupek a co ne, o tom já nerozhoduji. Pokud Jaroslav Palas mě chce z něčeho obvinit, prosím, klidně může. Já jsem tu událost popsal pravdivě a mám na všechno svědky, takže můžu být klidný," uvedl Ladislav Sekanina.