Průvodcem na cestě do pravěku byl bystřický rodák Miroslav Bubík, paleontolog České geologické služby v Brně. Už takřka tři desítky let se věnuje svému vskutku neobvyklému oboru, o němž se mezi veřejností nemluví často.

„Vrstvy usazených hornin v Beskydech jsou jako stránky prastaré knihy, na kterých jsou zachycena dramata i selanka geologické historie," přiblížil paleontolog.

V posledních zhruba třech desítkách let se v Bystřici podařilo najít unikátní sbírku sedmi fosilních žraloků a dvaadvaceti ryb z období starších třetihor.

„Další druhy jistě čekají na své objevení a zpracování. V rámci své profese pracuji v různých oblastech našich Karpat, do regionu se ale vždy vracím rád, protože je tu pořád co zkoumat. Mnohé z objevených zkamenělin jsou zajímavé a cenné i z celosvětového hlediska," říká vědec.

Během posledních 30 let se v Beskydech podařilo najít pozůstatky žraloků a dalších ryb z třetihor. Odkud se však tady vzaly fosilní nálezy žraloků a ryb? Bylo tady moře nebo oceán? Na tuto otázku paleontolog odvětil: „Moře před 30 miliony let přímo tady vlastně nebylo. Bylo o kus dál. Bylo to okrajové moře oceánu Tethys, jehož zbytkem je dnes Středozemní moře. Řečeno zjednodušeně, když se usazeniny v moři navrstvily, přišlo vrásnění, ty usazeniny i se zkamenělinami se ve formě tak zvaných příkrovů přesunuly přes okraj Evropy a vznikly Karpaty," vysvětlil vědec.

Miroslav Bubík zkoumal zkameněliny i v zahraničí.

„Spolupracujeme s vědci v Polsku, na Slovensku i v Rakousku. Sjezdil jsem Karpaty, Alpy, v rámci výzkumných projektů jsem se dostal i do Himálaje, Íránu a dva roky pracoval jako paleontolog v USA v Utahu," přiblížil své pracovní pobyty.

Kromě zkamenělin žraloků a ryb se na Těšínsku našly i docela pěkné otisky listů subtropické flory jako skořicovníky, duby platany, všelijaké jehličnany jako tisovce atd.

„Na jejich základě bychom mohli určit, jak tady vypadal les. Na suchých místech by se dal přirovnat k lesům středomořského pobřeží, kolem řek nebo v nížinách to vypadalo jako dnes na Floridě," říká paleontolog Miroslav Bubík.

Na otázku, když někdo najde zajímavé fosilie, zda si je může nechat, anebo je povinností je odevzdat jako v případě historických mincí, odpověděl s úsměvem:

„Mimo některá chráněná území, kde se zkameněliny nesmí sbírat, to, co člověk najde ve volné krajině, si může nechat. Samozřejmě, když najde něco vzácného, je vhodné, aby to řekl odborníkům," vysvětlil.

EMILIE ŚWIDROVÁ