Nejvíce žáků do prvních tříd letos nastoupí do polské základní školy v Českém Těšíně. Celkem jich bude 49.

„V posledních třech čtyřech letech se počty žáků zvyšují. V Českém Těšíně je největší škola s polským vyučovacím jazykem. Máme celkem 370 žáků a mateřská škola je zaplněná," říká ředitel ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím Český Těšín Marek Grycz.

V Základní škole s polským jazykem vyučovacím v Karviné-Fryštátě letos do lavic usedne 18 prvňáčků. V předchozích letech to bylo 20, 22 nebo i 14, takže počty kolísají nahoru i dolů.

„Školy pro polskou národnostní menšinu mají v legislativě zajištěnou možnost naplňovat třídy na menší počet dětí. Naše škola však v současnosti tuto výjimku využívat nemusí, protože splňuje i požadavky kladené na ostatní školy. V regionu se však vyskytují školy, které díky této možnosti mohou existovat," přibližuje ředitel ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím Karviná Tomasz Smilowski.

Tuto výjimku využívají například v Havířově-Bludovicích. Do první třídy je tam letos zapsáno 11 dětí.

„Počítáme, že jich nastoupí asi deset. Počty nastupujících žáků se již několik let navyšují. Využíváme však výjimku z počtu žáků a doufám, že škola bude existovat a zřizovatel výjimku podpoří i po komunálních volbách," doufá tamní ředitel Roman Kaderka.

Optimisticky vidí budoucnost polských škol i v menších obcích. Do polské malotřídky v Těrlicku letos nastoupí osm žáků.

„Trend v posledních letech je vzestupný. V polských školách nastupuje skoro až o sto žáků více, než z devátých tříd odchází. V Těrlicku jsme museli navýšit kapacitu v mateřské škole," říká za těrlickou polskou školu její ředitelka Barbara Smugała, která je zároveň předsedkyní Společnosti polských učitelů v České republice.

V Albrechticích zase sázejí na české přísloví „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem". Jsou přesvědčení, že menšinové školy proto mají budoucnost. Letos tam do lavic usednou čtyři prvňáčci.

„Tendence jsou v posledních letech mírně zvyšující, nemusíme ani využívat výjimku. Věříme, že po letech snižování počtu žáků ve všech školách nastoupí období obrození. Z praxe také víme, že je na našem území dobrá znalost hodnoty polského jazyka pro každého, kdo si hledá práci," říká ředitelka albrechtické polské školy Jolanta Kožuszniková.

Kromě češtiny (na prvním stupni) a polštiny se albrechtičtí školáci učí také anglicky. „Absolventi našich škol díky dobré znalosti obou jazyků současně, českého i polského, mají možnost studovat jak v České republice, tak v Polsku," dodává Kožuszniková.

MARTINA KOTULOVÁ