Paniku vyvolává v některých obyvatelích Nových Heřminov rozhodnutí státního podniku Povodí Odry zbourat vykoupené domy v obci, které mají ustoupit plánované výstavbě přehrady. Lidé mají za to, že Povodí Odry bourá domy kvůli psychickému nátlaku na ty, kteří svoje majetky ještě neprodali, a brání tak plánům výstavby přehrady. Takových majitelů realit zbývá už jen deset procent.

Zemědělec bez elektřiny

Naší redakci si postěžoval jeden z obyvatel Nových Heřminov. Podle jeho tvrzení Povodí Odry „natvrdo" odstřihlo od elektrické energie soukromého zemědělce, který živnostničí v části obce ve směru na Krnov. Zemědělec prý nemohl nakrmit ani napojit dobytek. Jak se ale ukázalo, šlo o fámu, která koluje obcí.

„Je to skutečně nesmysl, zatím jsme požádali ČEZ o odpojení jediného domu číslo popisné 177, což je dům typu OKAL, který se v současnosti bourá a který nebyl užíván," řekl obchodní ředitel státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček. OKAL podnik nebourá kvůli psychickému nátlaku na obyvatele obce, ale proto, že už nebyl důvod dům udržovat. Do domu OKAL se po odstěhování původních majitelů navíc nastěhovali bezdomovci.

Elektřinu odhlašuje majitel

Je důležité dodat, že existují v Nových Heřminovech objekty, které Povodí Odry vykoupilo a nechalo v nich ještě bydlet lidi. Lidé žijí ve vykoupených domech na základě smlouvy o zřízení věcného břemene v katastru nemovitostí anebo si objekt pronajali. Právě na základě věcného břemene nebo nájemní smlouvy mohou uzavírat smlouvy s dodavateli energií.

A totéž platí i naopak: při předání objektů po skončení jejich užívání si musí lidé energie sami odhlásit, protože to jsou oni, kdo má s energetiky podepsanou smlouvu. „Neumím si představit, že odběratele elektřiny ČEZ odpojí na žádost třetího subjektu. Pokud jej neodpojí sám dodavatel z důvodu neplacení," dodal ředitel Vlček.

Jan Pirkl