VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průmyslové peklo? Ne, industriální ráj pod Beskydami

Ostrava - Co se lidem odjinud vybaví, když se řekne Ostrava? Bohužel stále spíše negativní spojení, než pozitivní zážitek. Před pár lety proběhl celorepublikový výzkum na téma, jak lidé Ostravu vnímají a jak ji popisují cestovatelští průvodci.

22.8.2011
SDÍLEJ:

Jedinečné propojení propojení bohaté industriální historie a blízkost krásných hor. Přesně to nabízí turistům Ostrava – srdce Moravskoslezského kraje. Úchvatný je například za dobrých podmínek panoramatický pohled na areál Dolní oblasti Vítkovic.Foto: Boris Renner

Ta nejhezčí věta tehdy zněla: „Pokud chcete vidět průmyslové peklo, přijeďte se podívat do Ostravy.“

Průmyslové peklo? Ne! Spíše industriální ráj pod Beskydami

Špatnou image moravskoslezské metropole v očích lidí z jiných regionů chce změnit sdružení Dolní oblast Vítkovice, které na tom spolupracuje s městem, krajem i dalšími institucemi, kontakty se snaží navázat i cestovními kancelářemi.

„V současnosti o Ostravu žádná z cestovek ani nezakopne, nikdo tady nepořádá zájezdy s tím, že by Ostrava byla cílovou stanicí. Ale věříme, že se blýská na lepší časy. Podnikáme řadu aktivit, abychom do Ostravy přitáhli lidi a vzbudili o ní zájem,“ říká David Karčmář, který má na starosti destinační management Nových Vítkovic, jehož snahou je propagovat lákadla města a vytvořit z něj oblíbený turistický cíl.

Jak to chce udělat? Pomoci by mělo třeba pořádání poznávacích pracovních cest pro domácí i zahraniční cestovní kanceláře. Když do Ostravy přijedou, na vlastní oči totiž podle Karčmáře uvidí, co jim město a jeho okolí nabízí. A není toho rozhodně málo.

Ostravský balíček

„Uvítali bychom, kdyby u nás fungovala organizace, jejíž klíčovou funkcí by byl právě destinační management. Zabývala by se propagací turistické destinace i řízení aktivit cestovního ruchu v Ostravě. Tak tomu v minulosti bylo a je tomu tak ve všech ostatních krajích v republice, ale v současnosti u nás veškeré tyto aktivity řeší krajský úřad sám,“ míní David Karčmář.

 

Panoramatický pohled na areál Dolní oblasti Vítkovic.

 

Taková organizace by měla komunikovat se všemi subjekty a dávat dohromady všechny aktivity, jako jsou Landek Park, Dolní oblast Vítkovic, Slezskoostravský hrad, zoo a Důl Michal. Takovýmto „ostravským balíčkem“, který slučuje všechna lákadla města do jednoho, výrazně stoupne pro turisty motivace k návštěvě města.

„Bohužel v našem kraji v současné době tato organizace nefunguje, a proto se sdružení Dolní oblast Vítkovice rozhodlo, že bude rozvíjet destinační management v rámci svých aktivit. Dnes proto intenzivně spolupracujeme s magistrátem města Ostravy, s odborem cestovního ruchu, s krajským úřadem i s dalšími subjekty, jakým je kupříkladu hotel Park Inn, který má zájem na tom, aby v Ostravě cestovní ruch fungoval,“ vysvětluje dále Karčmář.

Jedinečný potenciál

Cesta, jak toho dosáhnout, vede přes zatraktivnění černé minulosti Ostravy spojené hornictvím a technickými památkami. Hradů a zámků totiž máme v zemi dost a často jsou už okoukané. Proto je zapotřebí soustředit se na to, co je zde unikátní. To, co je v Dolní oblasti Vítkovic, nikde jinde v republice nenajdete.

„Projekty Nových Vítkovic mají potenciál vytvořit z Ostravy žádanou destinaci. Zdejší technické památky jsou totiž unikátem světového formátu s obrovským potenciálem pro cestovní ruch. Neméně atraktivní je i landecký důl Anselm. Unikátní je ale také blízkost Beskyd a Jeseníků,“ míní zástupce destinačního managementu nových Vítkovic.

Pracovníkům ostravského informačního servisu na vyhlídkové věži Nové radnice jsou dobře známy situace, kdy je třeba návštěvník z Prahy při pohledu na Ostravu z výšky zaskočen, že to není žádné „průmyslové peklo“, že místní stavby vypadají krásně a netradičně, a že jako na dlani jsou zelené Beskydy.

Dolní oblast jako šrot pro Čínu?

Ostrava se snaží zapracovat na své špatné image zhruba od roku 2005. Novou a lepší pověst na poli cestovního ruchu si chtěla vybudovat různými způsoby – prezentovala se jako „město v pohybu“ (city in motion), pak to zkoušela přes „zelené město“. Ať tak či onak, chtěla především zašlapat svou černou historii, za kterou se styděla.

Jednu dobu se dokonce uvažovalo o tom, že se rozebere Dolní oblast Vítkovic a jako šrot se prodá do Číny, aby město nehyzdila. Nakonec ale představitelé města i kraj pochopili, že Ostrava musí na své černé historii a jedinečném průmyslovém dědictví stavět.

Myslí se i na kongresovou turistiku

Město Ostravy je už v jednání s agenturou Czech Tourism a snaží se spolu založit kancelář starající se o kongresovou turistiku v metropoli. Ostrava by tak mohla figurovat na mapě kongresových destinací. Dneska tady ale chybí větší kapacita sálů než pro tři sta lidí. To se změní v příštím roce, až bude zprovozněn Plynojem s kapacitou patnáct set lidí.

„Ostrava udělala dobrý krok v tom, že začala rozvíjet spolupráci na úrovni destinačního managementu se sdružením Dolní oblast Vítkovice. Společně rozvíjejí turistickou oblast Ostravsko a teď i jednají s Czech Tourismem,“ míní David Karčmář z destinačního managementu Nových Vítkovic.

Připomíná také, že oblast destinačního managementu je široká a v Ostravě zahrnuje také kupříkladu problém s mošnovským letištěm. Z toho bohužel stále nelétá žádná nízkonákladová linka, zatímco třeba z Katovic se létá do 26 destinací. „Tady jsme zaspali a je třeba věnovat velké úsilí tomu, abychom to ve spolupráci s městem a krajem, který má letiště ve správě, napravili,“ dodává Karčmář.

Pětice největších ostravských lákadel

1. Landek Park je největší hornické muzeum v České republice, které je navíc spojeno s volnočasovými aktivitami a se zábavou. Každou středu, sobotu a neděli zde mají připraveny také nejrůznější zážitkové programy a outdoorové aktivity jako bungee running, střelbu z netradičních zbraní, aquazorbing, či bumper ball.

2. Dolní oblast Vítkovic otevře už příští rok na jaře revitalizované tři stěžejní objekty. Ve Vysoké peci č. 1 vznikne interaktivní naučná stezka s popisy míst a procesů, které zde dříve probíhaly, Plynojem se mění na unikátní multifunkční aulu se sálem pro patnáct set lidí a VI. energetická ústředna se stane interaktivním muzeem a naučným prostorem na podporu technických a přírodních věd. V jejich těsném sousedství navíc brzy vznikne i zbrusu nový Svět techniky – zábavný i poučný popularizátor vědy a techniky pro školáky i širokou veřejnost.

3. Zoo v Ostravě zažívá letos bez nadsázky zlatý rok. Lidi táhne především první české slůně, které se narodilo na jaře, ale i další bohaté a vzácné přírůstky. Součástí rozvoje ostravské zoo je i budování nových atraktivních pavilonů. Už před pár dny tak mohlo zoo slavit, že ho navštívilo více návštěvníků než za celý loňský rok.

4. Slezskoostravský hrad vstal z trosek a dnes je to jedno z hlavních výletních míst v Ostravě. Ačkoliv nenabízí příliš velký nádech historie jako jiné hrady a zámky, lidé jej mají rádi. Takřka víkend co víkend se zde koná nějaká zábavná akce včetně celorepublikově známých festivalů Colours of Ostrava a Shakespearovských slavností.

5. Národní kulturní památka Důl Michal rovněž stojí za povšimnutí návštěvníků moravskoslezské metropole. Od letošní sezony je zde rozšířena prohlídková trasa a v provozu je i unikátní parní stroj z roku 1893. Instalace památky je řešena podle teorie takzvaného posledního pracovního dne horníka, takže to vypadá, jako by se ještě včera na Dole Michal pracovalo.

Seriál Deníku: Proměna Ostravy a jejích památek

Autor: Martin Pleva

22.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Strážníci a policisté provádějí pravidelné kontroly zaměřené na podávání alkoholu dětem. Výsledky jsou někdy děsivé. Ilustrační foto.
24

Podnikatel z Ostravy prodal alkohol školačkám, důsledky jsou katastrofální

EET ilustrační foto
10

Poláci kupují registrační pokladny od české firmy. Čeká je EET

AKTUALIZOVÁNO

Pražský Botič hlásí 1. stupeň povodňové aktivity, drama ve Stromovce

/GALERIE/ Aktuálně platí 1. stupeň povodňové aktivity na Praze 10, zaměstnanci radnice Prahy 10 neustále moniturují stav hladiny. Ve Stromovce a na Letné hrozí vyvrácení stromů. Situaci v Radotíně můžete vidět v galerii.

Deloitte: Česko zůstává v kvalitě života na 22. místě

V mezinárodním srovnání zůstává Česká republika podle indexu společnosti Deloitte v kvalitě života na 22. místě. Žebříček vychází z údajů o stavu společenského a ekonomického rozvoje a úrovně životního prostředí. Ze 128 porovnávaných zemí je na tom nejlépe Dánsko a nejhůře Středoafrická republika. 

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik: Vydávají se za příbuzné

„Jsem váš příbuzný a potřebuji nutně rozměnit peníze," obrátil se na starší ženu přímo na ulici neznámý muž. Ta v domnění, že se skutečně jedná o dávno neviděného příbuzného, muže pustila k sobě domů. Tam podvodník ženu bedlivě sledoval, a když zjistil, kde má peníze uložené, požádal ji o sklenici vody.

Prázdniny budou přísné. Policie chystá speciální kontroly na silnicích

Dopravní policie na letní prázdniny chystá několik bezpečnostních akcí zaměřených na provoz na silnicích. Policie bude dohlížet na plynulost dopravy, bude měřit rychlost nebo kontrolovat technický stav autobusů. Prázdniny jsou každoročně nejkritičtějším obdobím, při kterém na silnicích umírá zhruba o třetinu víc lidí než v jiných měsících.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies