VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průmyslové peklo? Ne, industriální ráj pod Beskydami

Ostrava - Co se lidem odjinud vybaví, když se řekne Ostrava? Bohužel stále spíše negativní spojení, než pozitivní zážitek. Před pár lety proběhl celorepublikový výzkum na téma, jak lidé Ostravu vnímají a jak ji popisují cestovatelští průvodci.

22.8.2011
SDÍLEJ:

Jedinečné propojení propojení bohaté industriální historie a blízkost krásných hor. Přesně to nabízí turistům Ostrava – srdce Moravskoslezského kraje. Úchvatný je například za dobrých podmínek panoramatický pohled na areál Dolní oblasti Vítkovic.Foto: Boris Renner

Ta nejhezčí věta tehdy zněla: „Pokud chcete vidět průmyslové peklo, přijeďte se podívat do Ostravy.“

Průmyslové peklo? Ne! Spíše industriální ráj pod Beskydami

Špatnou image moravskoslezské metropole v očích lidí z jiných regionů chce změnit sdružení Dolní oblast Vítkovice, které na tom spolupracuje s městem, krajem i dalšími institucemi, kontakty se snaží navázat i cestovními kancelářemi.

„V současnosti o Ostravu žádná z cestovek ani nezakopne, nikdo tady nepořádá zájezdy s tím, že by Ostrava byla cílovou stanicí. Ale věříme, že se blýská na lepší časy. Podnikáme řadu aktivit, abychom do Ostravy přitáhli lidi a vzbudili o ní zájem,“ říká David Karčmář, který má na starosti destinační management Nových Vítkovic, jehož snahou je propagovat lákadla města a vytvořit z něj oblíbený turistický cíl.

Jak to chce udělat? Pomoci by mělo třeba pořádání poznávacích pracovních cest pro domácí i zahraniční cestovní kanceláře. Když do Ostravy přijedou, na vlastní oči totiž podle Karčmáře uvidí, co jim město a jeho okolí nabízí. A není toho rozhodně málo.

Ostravský balíček

„Uvítali bychom, kdyby u nás fungovala organizace, jejíž klíčovou funkcí by byl právě destinační management. Zabývala by se propagací turistické destinace i řízení aktivit cestovního ruchu v Ostravě. Tak tomu v minulosti bylo a je tomu tak ve všech ostatních krajích v republice, ale v současnosti u nás veškeré tyto aktivity řeší krajský úřad sám,“ míní David Karčmář.

 

Panoramatický pohled na areál Dolní oblasti Vítkovic.

 

Taková organizace by měla komunikovat se všemi subjekty a dávat dohromady všechny aktivity, jako jsou Landek Park, Dolní oblast Vítkovic, Slezskoostravský hrad, zoo a Důl Michal. Takovýmto „ostravským balíčkem“, který slučuje všechna lákadla města do jednoho, výrazně stoupne pro turisty motivace k návštěvě města.

„Bohužel v našem kraji v současné době tato organizace nefunguje, a proto se sdružení Dolní oblast Vítkovice rozhodlo, že bude rozvíjet destinační management v rámci svých aktivit. Dnes proto intenzivně spolupracujeme s magistrátem města Ostravy, s odborem cestovního ruchu, s krajským úřadem i s dalšími subjekty, jakým je kupříkladu hotel Park Inn, který má zájem na tom, aby v Ostravě cestovní ruch fungoval,“ vysvětluje dále Karčmář.

Jedinečný potenciál

Cesta, jak toho dosáhnout, vede přes zatraktivnění černé minulosti Ostravy spojené hornictvím a technickými památkami. Hradů a zámků totiž máme v zemi dost a často jsou už okoukané. Proto je zapotřebí soustředit se na to, co je zde unikátní. To, co je v Dolní oblasti Vítkovic, nikde jinde v republice nenajdete.

„Projekty Nových Vítkovic mají potenciál vytvořit z Ostravy žádanou destinaci. Zdejší technické památky jsou totiž unikátem světového formátu s obrovským potenciálem pro cestovní ruch. Neméně atraktivní je i landecký důl Anselm. Unikátní je ale také blízkost Beskyd a Jeseníků,“ míní zástupce destinačního managementu nových Vítkovic.

Pracovníkům ostravského informačního servisu na vyhlídkové věži Nové radnice jsou dobře známy situace, kdy je třeba návštěvník z Prahy při pohledu na Ostravu z výšky zaskočen, že to není žádné „průmyslové peklo“, že místní stavby vypadají krásně a netradičně, a že jako na dlani jsou zelené Beskydy.

Dolní oblast jako šrot pro Čínu?

Ostrava se snaží zapracovat na své špatné image zhruba od roku 2005. Novou a lepší pověst na poli cestovního ruchu si chtěla vybudovat různými způsoby – prezentovala se jako „město v pohybu“ (city in motion), pak to zkoušela přes „zelené město“. Ať tak či onak, chtěla především zašlapat svou černou historii, za kterou se styděla.

Jednu dobu se dokonce uvažovalo o tom, že se rozebere Dolní oblast Vítkovic a jako šrot se prodá do Číny, aby město nehyzdila. Nakonec ale představitelé města i kraj pochopili, že Ostrava musí na své černé historii a jedinečném průmyslovém dědictví stavět.

Myslí se i na kongresovou turistiku

Město Ostravy je už v jednání s agenturou Czech Tourism a snaží se spolu založit kancelář starající se o kongresovou turistiku v metropoli. Ostrava by tak mohla figurovat na mapě kongresových destinací. Dneska tady ale chybí větší kapacita sálů než pro tři sta lidí. To se změní v příštím roce, až bude zprovozněn Plynojem s kapacitou patnáct set lidí.

„Ostrava udělala dobrý krok v tom, že začala rozvíjet spolupráci na úrovni destinačního managementu se sdružením Dolní oblast Vítkovice. Společně rozvíjejí turistickou oblast Ostravsko a teď i jednají s Czech Tourismem,“ míní David Karčmář z destinačního managementu Nových Vítkovic.

Připomíná také, že oblast destinačního managementu je široká a v Ostravě zahrnuje také kupříkladu problém s mošnovským letištěm. Z toho bohužel stále nelétá žádná nízkonákladová linka, zatímco třeba z Katovic se létá do 26 destinací. „Tady jsme zaspali a je třeba věnovat velké úsilí tomu, abychom to ve spolupráci s městem a krajem, který má letiště ve správě, napravili,“ dodává Karčmář.

Pětice největších ostravských lákadel

1. Landek Park je největší hornické muzeum v České republice, které je navíc spojeno s volnočasovými aktivitami a se zábavou. Každou středu, sobotu a neděli zde mají připraveny také nejrůznější zážitkové programy a outdoorové aktivity jako bungee running, střelbu z netradičních zbraní, aquazorbing, či bumper ball.

2. Dolní oblast Vítkovic otevře už příští rok na jaře revitalizované tři stěžejní objekty. Ve Vysoké peci č. 1 vznikne interaktivní naučná stezka s popisy míst a procesů, které zde dříve probíhaly, Plynojem se mění na unikátní multifunkční aulu se sálem pro patnáct set lidí a VI. energetická ústředna se stane interaktivním muzeem a naučným prostorem na podporu technických a přírodních věd. V jejich těsném sousedství navíc brzy vznikne i zbrusu nový Svět techniky – zábavný i poučný popularizátor vědy a techniky pro školáky i širokou veřejnost.

3. Zoo v Ostravě zažívá letos bez nadsázky zlatý rok. Lidi táhne především první české slůně, které se narodilo na jaře, ale i další bohaté a vzácné přírůstky. Součástí rozvoje ostravské zoo je i budování nových atraktivních pavilonů. Už před pár dny tak mohlo zoo slavit, že ho navštívilo více návštěvníků než za celý loňský rok.

4. Slezskoostravský hrad vstal z trosek a dnes je to jedno z hlavních výletních míst v Ostravě. Ačkoliv nenabízí příliš velký nádech historie jako jiné hrady a zámky, lidé jej mají rádi. Takřka víkend co víkend se zde koná nějaká zábavná akce včetně celorepublikově známých festivalů Colours of Ostrava a Shakespearovských slavností.

5. Národní kulturní památka Důl Michal rovněž stojí za povšimnutí návštěvníků moravskoslezské metropole. Od letošní sezony je zde rozšířena prohlídková trasa a v provozu je i unikátní parní stroj z roku 1893. Instalace památky je řešena podle teorie takzvaného posledního pracovního dne horníka, takže to vypadá, jako by se ještě včera na Dole Michal pracovalo.

Seriál Deníku: Proměna Ostravy a jejích památek

Autor: Martin Pleva

22.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
8

Učitel nic nespáchal, zato hajlující romský žák má problém. I jeho rodina

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
EXKLUZIVNĚ
74 13

Andrej Babiš: Sobotka chce dovládnout bez nás

AKTUALIZUJEME

V Bruselu se o postupu EU při brexitu hlasovalo jen minutu. Všichni byli pro

V hlavním městě Belgie a EU se dnes sešlo k jednání 27 členských států Evropské unie. Důvodem byla dohoda o taktice, jak bude dvouleté období odchodu Velké Británie z unie vypadat. Hlasování, které proběhlo krátce po obědě, trvalo jen jednu minutu. Plán k brexitu byl schválen jednomyslně. 

Hodina velkých změn v pražské hromadné dopravě je tu

Ve skutečnost se od soboty mění dlouhodoběji připravované rozsáhlé změny v Pražské integrované dopravě.

Mrazy jsou na ústupu. Škody na úrodě budou zemědělci znát na konci května

Nepříjemný pohled na zmrzlá očka révy vinné čekal vinaře Jiřího Maděřiče z Moravského Žižkova na Břeclavsku, když kontroloval po nedávné mrazivé noci vinohrad. „U některých odrůd, především u Chardonnay či Muškátu moravského, zmrzlo třicet až čtyřicet procent," vypočítával Maděřič. Neradostné sčítání mají za sebou i další pěstitelé.

Čápata v Dubném nezvládla mrazivé počasí, všechna čtyři zahynula

Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies