VYBERTE SI REGION

Rekonstruujete dům v Opavě? Dejte si pozor na rorýse

Opava – V přírodě byste ho lehce mohli zaměnit s vlaštovkou. Podobně jako ona také rorýs obecný vyhledává pro svá hnízda lidská obydlí, což často bývá velký problém. Jenom na území Opavy najdeme přes dvacet hnízdišť tohoto chráněného ptáka. Rorýs si dost často vybírá činžovní nebo panelové domy.

19.11.2012 1
SDÍLEJ:

Mládě rorýse obecného.Foto: Pavel Moulis

Hledá různé dutiny a větrací otvory, kde by mohl hnízdo založit. Při současném trendu, kdy často dochází k zateplování paneláků a podobně, se stavaři mohou dostat do křížku se zákonem. Ministerstvo životního prostředí totiž upřesnilo, jak si při rekonstrukci budov, v nichž hnízdí tento ptačí druh, počínat.

„Rorýs si dřív stavěl hnízda na skalách. Teprve v devatenáctém století se přemístil do lidských obydlí," poznamenal vedoucí kroužkovací stanice Národního muzea Jaroslav Cepák, jenž přiznává, že rorýsi stavebním fi rmám mohou přidělat velké vrásky na čele: „Momentálně je to poměrně velký problém. Stavební firmy si na to naštěstí dávají pozor a v mnoha případech naleznou řešení, jak je možné budovu zateplit či rekonstruovat, aniž by hnízdo rorýse poškodily."

Rorýs obecný je druh ptáka, který prakticky celý život prožije ve vzduchu. Jak tvrdí Jaroslav Cepák, do styku s podložkou přichází jen při sezení na vejcích. „Hodně se podobá vlaštovce. Ve vzduchu se páří, a dokonce i spí. Obvykle se stará maximálně o dvě mláďata," pokračoval. Pokud plánujete rekonstrukci, je třeba respektovat rorýsovo hnízdiště a majitelé domů ho musí zachovat neporušené.

„Na zimu míří do teplých krajin. Podle záznamů létá do Afriky. Víme, že se zdržuje například ve státu Malawi nebo v Jihoafrické republice. Naše území opouští už začátkem srpna. Má velkou vazbu k hnízdu a každý rok se vrací na stejné místo," řekl dále Jaroslav Cepák a ještě dodal: „Pro přestavbu domů je ideální konec srpna. Pak ještě období mezi zářím a březnem či dubnem. V těchto měsících se v republice nezdržuje."

Potvrzená hnízdiště rorýse obecného v Opavě
Haškova 6
Englišova 82
Hradecká 28, 30
Ovocná 52, 50
Polní 59, 61
Na Nivě 16, 18
Jateční 1, 3, 5, 9, 11, 13
Mahelova 1
Stará silnice 59, 61, 63
Hálkova 3, 5, 7
Hlučínská 40
Sadová 59, 60
Rybářská 50
Ondříčkova 6, 8, 10
Elišky Krásnohorské 8
Otická 18
Válečkova-Vítečkova 12, 14
Bílovická 48, 50, 52
17. listopadu 33
Hobzíkova 3

Petr Dušek

Autor: Redakce

19.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

Neberte medvědovi hračku! Může to být granát...

Varšava – Odebrat medvědovi hračku může být docela nebezpečné, zvláště když hračkou je minometný náboj. Asi takové poučení podle agentury AP plyne ze sobotní příhody v zoologické zahradě v Poznani na západě Polska.

Při volbách na zkoušku statistici nezaznamenali žádný problém

Praha – Při úterních simulovaných volbách na zkoušku nezaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) žádný problém se zpracováním výsledků. Před říjnovými krajskými a senátními volbami statistici prověřovali přenos sečtených hlasů nebo reakce systému na přetížení, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Jednalo se o druhou celoplošnou zkoušku ze tří, poslední se má konat 4. října.

Lidé si připomenou svatého Václava, patrona české země

Praha - Lidé v České republice si dnes při bohoslužbách, poutích i lidových slavnostech připomenou světce a hlavního patrona české země, svatého Václava. Ve Staré Boleslavi se uskuteční tradiční Národní svatováclavská pouť a mše na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl kníže zavražděn. Do Boleslavi dorazí vedle tisíců věřících a dalších návštěvníků i prezident Miloš Zeman. Státním svátkem je 28. září od roku 2000.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies