Pro eutanázii se rozhodli po konzultaci se zahraničními kolegy.

Devětadvacetiletý sloní samec, který se během svého života zasloužil o narození 14 mláďat, ve čtvrtek navždy „opustil" ostravskou zoo.

Bolavé přední končetiny slona Calvina.

Protože už dlouhou dobu trpěl mnoha zdravotními problémy, rozhodli se pracovníci Zoo Ostrava pro jeho utracení.

Vše začalo infekcí

„Slon Calvin prodělal v mládí infekci neštovic, která způsobila zakřivení jeho levé přední nohy. S věkem se toto zakřivení stále zhoršovalo a způsobilo, že sloní samec začal více zatěžovat pravou přední končetinu. V důsledku toho se na přetěžované noze vytvořil velký absces, který si Calvin odmítal nechat ošetřit," popsala mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Návštěva odborníků

Kvůli těmto problémům přijeli do Ostravy na konci srpna i odborníci z Leibnizova institutu v Berlíně, aby společně s dalšími kolegy, Calvinovi ošetřili nehty i abscesy vytvořené na nohou. Ty u něj totiž vznikaly kvůli nerovnoměrnému zatěžování končetin.

Absces se rozšiřoval

„Ačkoliv celá akce proběhla velmi dobře a bez větších komplikací, situace sloního samce zůstává i nadále velmi vážná," informovala veřejnost pár dní po zákroku mluvčí zoo Šárka Nováková. Už tehdy bylo zřejmé, že Calvin se nikdy zcela neuzdraví, a že se veterináři budou snažit jeho zdravotní stav alespoň stabilizovat a pokračovat v léčbě, která předsatvovala „běh na dlouhou trať".

„Přes veškerou nákladnou a složitou léčbu, která trvala dva měsíce, se ale nepodařilo nohu sloního samce zachránit a absces se dále rozšiřoval," řekla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková a dodala: „Po konzultaci s kolegy ze zahraničí jsme se rozhodli přistoupit k eutanázii, protože naděje na Calvinovo uzdravení byly nulové."

Rozhodli jsme se zjistit, jestli o „útrapách" ostravského sloního samce věděly i jiné zoologické zahrady z Česka. „Abych pravdu řekl, problémy tohoto sloního samce jsem nesledoval a jeho příčinu úmrtí neznám. U nás chováme tři africké slonice, které jsou v naprostém pořádku," uvedl pracovník Zoo Zlín Kamil Čihák.

Co dál?

Co se stane s tělem uhynulého zvířete? Musí být provedena pitva, a kde vlastně sloní samec skončí?

„Vždy záleží na rozhodnutí dané zoologické zahrady. Postupuje se individuálně, případ od případu. Důležitá je také pitva, která ukáže další podrobnosti," komentovala postup při úmrtí zvířete mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Ať už byla či nebyla eutanázie nutná, jedno je podle Šárky Novákové jisté – Calvin by ve volné přírodě už dávno zahynul. Jeho šance na přežití by byly s deformovanou končetinou výrazně nižší a abscesy by miu určitě nikdo neodstarnil.