Komfort a úspora. Tato dvě slova by v brzké budoucnosti měla vystihovat dodávky tepla do kopřivnických domácností. Ty byly několik měsíců sužovány modernizací zastaralých rozvodů. Nyní nákladný projekt finišuje a je také jasné, kdo bude teplo lidem dodávat.

Dohoda

O takzvané teplo rodinných krbů se v Kopřivnici budou starat dvě tamní společnosti, a to Komterm Morava a Teplo Kopřivnice. Ty se i přes počáteční problémy dohodly na spolupráci. Její funkčnost by měla ověřit nadcházející topná sezona.

Kopřivnici dlouhé měsíce sužovaly stavební práce. „Některé části horkovodního potrubí v našem městě měly více než 40 let, takže nutně potřebovaly obměnit. Jen tak se dalo předejít haváriím a neplánovaným výpadkům dodávek tepla," uvedl na začátku prací ředitel společnosti Teplo Kopřivnice Igor Kocurek s tím, že starý systém byl navíc předimenzovaný, což znamenalo, že se až 20 procent vyrobeného tepla v rozvodech ztrácelo.

„To vše se odráželo v ceně, kterou za teplo platili občané. Modernizací systému jsme chtěli zajistit především rozumný cenový vývoj tepelné energie pro konečné spotřebitele, což se nám ve spolupráci s dodavatelem tepla povedlo," doplnil Igor Kocurek, podle kterého je stávající stav optimálním řešením a ukázkovým příkladem dobré spolupráce.

Nový systém

Město má v současné době 16 kilometrů zcela nových rozvodů tepla a 169 objektových předávacích stanic přímo v objektech odběratelů. Od prvního září je nový systém v provozu a v současné době probíhá jeho nastavení a testování. Kompletní dokončení projektu, včetně uvedení veřejných prostranství dotčených stavbou do původního stavu, je plánováno do konce listopadu. Město navíc oproti původnímu plánu ušetřilo.

„Rozsah projektu jsme částečně redukovali a optimalizovali na základě dohody se společností Komterm. Ta se podílela na zprovoznění teplovodu a od září dodává do nové soustavy teplo za cenu, která nepřekročí palivové náklady na zemní plyn. Právě plyn měl podle původního technického řešení spalovat nový tepelný zdroj, který díky dohodě se stávajícím dodavatelem tepla není třeba budovat," vysvětlil Igor Kocurek.

Zkušební provoz

Část výroby tepla dodávaného do kopřivnických domácností pokryje nový zdroj na spalování biomasy, který byl vybudován v loňském roce a momentálně je ve zkušebním provozu.

„Kotel K10 je ekologickým zdrojem pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, který zaručuje dodržení nejpřísnějších emisních limitů a vysokou spolehlivost dodávek. Biomasa je levnějším palivem než plyn, a proto dokážeme garantovat také dlouhodobou stabilitu ceny tepla. Využití lokální štěpky má navíc pozitivní vliv na zaměstnanost v regionu," vyjmenoval hlavní výhody nového biomasového zdroje jednatel společnosti Komterm Morava Jan Jelínek

Náklady na modernizaci tepelných sítí města činí zhruba 212 milionů korun, přičemž 40 procent z částky pokryje dotace.