Kdo s koho? Odpověď na tuto otázku hýbe v parném létě fifejdským špitálem. Na počátku prázdnin tam vznikla petice kritizující současného ředitele Jaroslava Luxe a žádající jeho odvolání kvůli celé řadě „přešlapů". Podle zjištění Deníku už svůj podpis připojilo přes sedm set zaměstnanců z celkových devatenácti set.

V minulých dnech se situace na první pohled uklidnila, když s oběma znesvářenými stranami začalo jednat vedení města. „Nechceme k tomu teď nic říkat, abychom nenarušili průběh jednání. Jsme rádi, že se to takto vyvíjí," nechtěli komentovat aktuální dění ve špitále lékaři, které Deník oslovil, aby sledoval další vývoj tohoto problému.

Odpoledne ale situace nabrala nový spád. Šéf Městské nemocnice Ostrava (MNO) totiž ve vypjatých chvílích zřejmě uznal jednu z výtek směřující k chabé komunikaci špitálu směrem k veřejnosti a po půl roce od nástupu do funkce našel tiskového mluvčího. Tím se stal Jaroslav Baďura, který byl donedávna mluvčím fotbalového Baníku Ostrava.

Dopis od ředitele

Prvním jejich rychlým krokem v protiútoku se pak stal otevřený dopis, který je podepsán ředitelem Luxem a který se na světlo světa dostal právě v úterý odpoledne. Šéf nemocnice se v něm na jedné straně snaží vyvrátit připomínky nespokojených odborářů a zaměstnanců, na straně druhé se do některých z nich pouští s velkou ostrostí.

„Když Vám někdo něco vyčítá a z něčeho Vás obviňuje a vy mu to transparentně a čestně vyvrátíte, domníváte se, že nedorozumění skončilo. Nikoli ale v případě odborářů a skutečných organizátorů petice. Nemocnice hospodaří se ziskem, navyšuje investice, řádně vyplácí mzdy, které neklesají, a dokonce vyplácí i mimořádné odměny, nepropouští se, přesto ale odboráři burcují k dalším protestům," píše v úvodu dopisu ředitel Lux.

V dalších pasážích pak mluví o údajném tlaku odborářů na zaměstnance, aby připojili svůj podpis pod petici. Počínání některých odborářů a skutečných organizátorů petice dospělo podle něj do stadia, kdy škodí dobré pověsti nemocnice. Konkrétně se pak pouští do kritiky dřívějších ředitelů a dnes primářů Tomáše Nykla a Tomáše Mrázka a některých zakázek z jejich období s tvrzením, že mu po nich zůstali „kostlivci ve skříni".

Lékaři a odbory dodržují mlčení

Deník na základě nového vývoje v nemocnici chtěl získat reakci na otevřený dopis ředitele znovu i od lékařů a odborářů, kteří se dostali pod palbu kritiky. V odpoledních hodinách už byli s textem seznámeni, nadále se ale chtěli zdržet komentáře.

„Uzavřeli jsme s primátorem Macurou při jednání na magistrátu domluvu, že dokud budou naše jednání probíhat, tak se k situaci nebudeme vyjadřovat. My tuto dohodu ctíme, a proto ani k dopisu ředitele Luxe neposkytneme v tuto chvíli žádný komentář," vyjádřil se Oldřich Kučera, předseda odborů v MNO.

Stejně se k věci postavil i primář neurochirurgie Marin Starý, který je rovněž členem vyjednávacího týmu hájícího barvy nespokojených zaměstnanců špitálu. „Slíbili jsme panu primátorovi, že nebudeme věci kolem sporů v nemocnici komentovat do doby, než se to dořeší. Nezlobte se, ale nechci toto dané slovo porušit," řekl Deníku primář Starý s tím, že poté, co padne slíbené embargo, rád sdělí svůj názor na celou situaci i na aktuální Luxův dopis.

O co jde v kauze „fifejdská nemocnice"?Bouře v Městské nemocnici Ostrava naplno propukla ve čtvrtek 2. července. Hlavní důvod k zveřejnění výzvy za odvolání ředitele fifejdského špitálu Jaroslava Luxe byl podle petičního výboru ten, že se situace pod jeho vedením pořád zhoršuje a pohár trpělivosti už přetekl. Mezi kritizované věci patří například to, že se v nemocnici nenakupují nové přístroje, naprostá většina důležitých projektů byla zablokována, odcházejí odborníci i sestry, komunikace vázne a také se neřeší provozně důležité věci, ale věci nevýznamné. Ředitel Jaroslav Lux se naopak hájí tím, že kroky, které při vstupu do funkce avizoval a které dělá, sice budí protireakce, ale že vedou k zlepšení situace ve špitálu. Výtky vzbouřenců považuje za lživé. Vyhrocenou situaci tak musí řešit vedení města Ostravy, které je zřizovatelem nemocnice.