Tento plán však vyvolal rozporuplné reakce lidí. Podle některých je to skvělý nápad, který může vrátit do centra život. Podle druhých jsou další koleje zbytečné, protože ty stávající zejí prázdnotou. S tím ale nesouhlasí ředitelka studentských kolejí Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava v Porubě Marie Stonišová.

Tisíce přihlášek

„Koleje jsou začátkem každého semestru plně obsazené. Během něho ale studentů přirozeně ubývá. Jednak vlivem studentských zahraničních pobytů, anebo když někteřì nesloží zkoušky a musí odejít. V současné době nemáme kapacity plně obsazené, i tak je ale plných 3200 lůžek z celkového počtu 3505. O ubytování na našich kolejích je stále zájem, na příští rok už evidujeme téměř dva tisíce přihlášek," uvedla ředitelka největších ostravských kolejí.

Stejně to vnímá i studentka Ostravské univerzity, která se představila jako Petra Poláčková. „Bydlím na kolejích Jana Opletala ve Slezské Ostravě už druhým rokem. Pokoje jsou sice skromné, ale většinou tady jen přespávám, takže mi to stačí. Během roku se to tady vylidňuje. Studentům postupem času ubývají hodiny, a tak do školy třeba začnou dojíždět. Ve zkouškovém je to pak spíše pravidlem. Já to mám daleko, takže tu zůstávám. Poslední dobou ale čím dál tím častěji uvažuji o tom, že se do Ostravy přestěhuji nastálo, takže se pomalu dívám po nějakém podnájmu. Ceny se pohybují i kolem tří tisíc za pokoj, což pro mě nebude takový rozdíl oproti kolejím," popsala jednadvacetiletá studentka z východních Čech.

Které si vybrat?

Deník pro své čtenáře připravil přehled nejčastějších studentských ubytování v Ostravě s jejich kapacitami, orientační cenou, dostupností MHD nebo volnočasovým vyžitím.


PRO ZVĚTŠENÍ OBRÁZKU NA NĚJ KLIKNĚTE

K TÉMATU

Výhoda podnájmů: studenti jsou svými pányJejich výhodou je soukromí i klid. Studenti se mohou řídit sami sebou a nepodléhají přísným podmínkám kolejí. Jsou tak svými pány, alespoň co se bydlení týká. Řeč je o podnájmech, mezi studenty se o nich mluví spíše jako o privátech.

Tvrzení, že jsou pronajaté byty dražší než studentské koleje, nemusí být vždy pravdivé. Měsíční nájemné za osobu se pohybuje už od dvou tisíc korun. Jarmila Všetulová, studentka Marketingu a obchodu na Báňské, si takové bydlení pochvaluje.

„Měsíčně platím 2400 korun včetně internetu, takže podle mě je privát cenově srovnatelný s kolejemi. Na rozdíl od nich tady ale mám větší soukromí a klid na učení. O koupelnu a kuchyň se dělím se třemi kamarády a hlavně to mám do školy kousek, protože náš byt se nachází v centru kousek od ekonomky. Díky tomu můžu místo posedávání v hospodě o volných hodinách jít domů," řekla Všetulová.

Doplnila, že studenti obecně hledají byty všech typů, podle toho, kolik jich chce bydlet společně. Varianta 3+1 vyjde při obsazení čtyřmi osobami přibližně na 2500 korun. Oblíbené jsou také byty 2+1 nebo 2+kk, za které nájemce zaplatí do 4000 korun. Výjimkou nejsou ani garsonky. U těch se cena může vyšplhat až na 7000 korun. Důležitým aspektem ceny je však lokalita. Vybavení privátu je proměnlivé. Většinou záleží na nárocích konkrétních obyvatelů přičemž se dává přednost pohodlí před skromností. Některé priváty nabízí jejich majitelé společně s nábytkem a některými spotřebiči, jiné si musí studenti vybavit sami. Čas od času se dá narazit také na pronájem, v domě, kde majitel nabízí kromě pokoje či bytu také volnočasové vyžití v podobě kulečníku, stolního tenisu nebo fotbalu. Pokud si studenti zařizují byt sami, většina z nich jako první pořizuje televizi, nezbytný je dnes i přístup k internetu, který často nebývá zahrnut v ceně. Zvlášť bývají uváděné také ceny energií. 

MARTINA KOZIOLOVÁ

KATEŘINA HAVLOVÁ