V městské expozici na náměstí Míru se to od čtvrtka hemží exkurzemi. Velcí ani malí si nenechají ujít pohled na Uničovskou listinu, v níž je zachována první písemná zpráva o Bruntálu. Jedná se o listinu, která potvrzuje královská privilegia Uničova.

Jde o privilegium, které vydal král Přemysl Otakar I. v roce 1223. Jeho originál je vystaven v expozici ještě do neděle 21. dubna. Zejména patrioti a příznivci historie a vlastivědy by si neměli nechat ujít tuto příležitost a zajít si privilegium prohlédnout, protože podobná šance se nemusí opakovat třeba dalších sto let.

Originál historického dokumentu bude dnes i v sobotu zpřístupněn veřejnosti od 8 do 17 hodin. Naposledy se v Bruntále představí v neděli 21. dubna od 13 do 18 hodin. Neochuďte se o tento jedinečný zážitek, protože originál listiny je v Bruntále vystaven vůbec poprvé v novodobé historii města.

Školáci věděli o listině mnohé

Listinu si včera jako první návštěvníci prohlédly děti z bruntálské Základní školy v Okružní ulici. Dvacet dětí přivedla na prohlídku třídní učitelka a dějepisářka Hana Strohnerová. Před tím školákům pedagožka vysvětlila, co to Uničovská listina vlastně je a jakým způsobem se vztahuje k jejich městu.

„Uničovská listina potvrzuje, že Bruntál vznikl nejpozději v roce 1213. Proto tu také letos oslavíme osm set let od založení města Bruntálu," řekla bez zaváhání žákyně Daniela Martínková. Její spolužák Matěj Žiška z Moravskoslezského Kočova si listinu také pečlivě prohlédl. „Je to krása, že se v roce oslav můžeme podívat na dokument, který je tak významný pro Bruntál. Pan historik Cepek nám přímo ukázal jedenáctý řádek v listině, kde se píše o Bruntálu," uvedl Žiška.

I historik viděl originál poprvé

Příchozí si mohou zároveň s Uničovskou listinou prohlédnout celou městskou expozici.

„Co se týká kopie listiny, ta je v expozici vystavena trvale. Nyní můžeme kopii porovnat přímo s originálem, který se podařilo vedoucí kulturní pracovnici města Aleně Pajkošové zapůjčit ze Státního okresního archivu Olomouc," řekl průvodce expozicí, historik a kronikář Josef Cepek. Sám historik do tohoto týdne originál Uničovské listiny nikdy neviděl.

„Jsem dojatý. Z Uničovské listiny na nás historie přímo dýchá. Je to jedinečná podívaná, která se s největší pravděpodobností už nebude za našeho života opakovat," dodal kronikář s tím, že se možná dostane znovu do Bruntálu za sto let na oslavy devíti set let od založení města, což je doba pro nás smrtelníky příliš vzdálená. Co se v listině vlastně píše? Listina českého krále Přemysla Otakara I. z roku 1223 potvrzuje městu Uničov svobody.

Listina českého krále Přemysla Otakara I. z roku 1223 potvrzuje městu Uničov svobody, jenž mu dal už dříve před deseti lety markrabě Vladislav. Jmenovitě jde o právo klučit okolní les po dobu třiceti let, z níž deset let uplynulo, a odvádět peněžité poplatky i obilní dávky z městišť a obdělávané půdy, a dále uděluje městu privilegium soudit rozepře podle svých zvyklostí, řídit se právem magdeburským a spravovat se stejnými právními zvyklostmi jako město Bruntál.