Kyselý zápach, který způsobuje dýchací problémy, pořádně pocítili koncem minulého týdne lidé nejen na Fifejdách, ale i v Přívoze a v Bohumíně.

Státní zakázku na vyčištění území po bývalé chemičce Ostramo má na starosti sdružení Čistá Ostrava složená z firem Geosan, OHL ŽS a Aquatest. Podle integrovaného povolení má přitom při překročení povoleného limitu sanační firma práci přerušit. S firmou proto inspekce zahájí správní řízení. Pokuta může činit až sedm milionů korun.

Zprávy jen do šesti

„Když jsme zkoumali, proč firma práce nezastavila, zjistili jsme, že mají špatně nastavený varovný systém. Poslední SMS zpráva o překročení imisních limitů by jim přišla v osmnáct hodin, v noci už jim zprávy nechodily,“ informovala Helena Kameničková z České inspekce životního prostředí. „Tato závada už byla odstraněna. Zprávy odpovědným pracovníkům už chodí čtyřiadvacet hodin denně,“ sdělila.

Ve vyšetřování toho, proč k únikům tak velkého množství oxidu síry došlo, inspekce nadále pokračuje. Nyní zkoumá podklady, které přesně mapují průběh prací na sklonku minulého týdne a porovnávají je s provozním řádem.

O víkendu i v pondělí už nebyly koncentrace oxidu síry překročeny. Vyplývá to z údajů Zdravotního ústavu v Ostravě, který má na místě monitorovací stanici. „Kromě jedné jediné hodinové koncentrace, kdy oxidy síry o něco málo překročily maximální povolenou koncentraci, je ovzduší v normálu,“ informoval Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

Sdělil také, že zdravotní ústav nyní na žádost společnosti Aquatest, která je členem sdružení Čistá Ostrava, rozšíří množství monitorovacích stanic na přilehlém sídlišti Fifejdy. „Právě máme v terénu techniky, kteří hledají další místa, kde je možné se napojit na elektřinu. K jedné stávající stanici chceme přidat minimálně tři další a rozšířit tak systém hlídání,“ uvedl v pondělí Deníku Bílek. Ve zvýšené míře zdravotní ústav monitoruje ovzduší na sídlišti už od pátku, kdy tam vyslal mobilní monitorovací vůz.

Město se zlobí

Zpráva o úniku nebezpečného množství síry rozčílila náměstka ostravského primátora Dalibora Madeje. „Únik oxidu síry v tak velkém množství vnímám jako naprosté selhání, kterého se dopustila buď firma, která laguny likviduje za státní peníze, nebo instituce, které zodpovídají za kontrolní mechanismy,“ konstatoval náměstek.

Dodal, že podle jeho poznatků firma, která sanaci provádí, nejspíše nedodržela schválený provozní řád. „Budu žádat po odpovědných orgánech důkladné prošetření. Aby jednoznačně určily viníka a udělily mu sankce. Aby přijaly taková opatření, která zajistí, že se už nic podobného nestane. Budu žádat adekvátní kompenzace pro občany postižených lokalit,“ sdělil Madej.

Na silný zápach z ostravských ropných lagun si lidé stěžovali už několik dnů před páteční „havárií“. Lidé, kteří v okolí ropných lagun bydlí, jsou ze zápachu zoufalí. „Před zahájením těch prací slibovali, že to nebude moc páchnout. Ale z toho by jeden padl. Jak k tomu přijdeme, že to musíme denně dýchat,“ stěžuje si Vladimír Kohoutek, který na sídlišti Fifejdy bydlí.

VŠE O LIKVIDACI LAGUN V OSTRAVĚ ČTĚTE ZDE