Sběratelská cena Turistické známky spočívá v tom, že se dá koupit jen na daném místě a je potvrzením, že tam člověk skutečně byl.

Jejich význam si uvědomují i lidé, kteří si chodí známky kupovat do Městského informačního centra v Bruntále. Tam prodávají známky s motivem bruntálského zámku, Uhlířského vrchu i výroční známku s motivem osmistého výročí založení města.

„Turisté jsou sami k sobě poctiví, takže když na to místo nedojdou, známku si prostě nekoupí. Často nám řeknou, že Uhlířský vrch nechtějí, protože tam nebyli," uvedla zaměstnankyně informačního centra v Bruntále Lucie Machalová.

Oblibu tohoto suvenýru vysvětluje jeden z autorů projektu Turistické známky David Holub. „Lidé známky sbírají, protože jsou hezké, dřevěné, nepředražené a hraje se s nimi sběratelská hra. V dnešní době, kdy se lidem cpe zboží horem dolem, si turistickou známku musí všichni opravdu vyšlapat. Třeba Praděd nekoupíte ani na Ovčárně, ani nikde jinde. Jen na Pradědu," shrnul věcně Holub.

O popularitě známek není pochyb. Dřevěných plaketek se ročně prodá více než milion a registrovaných sběratelů je více než dvacet tisíc. Jedním z lákadel koupě zajímavého suvenýru může být i cena. Většina známek se dá pořídit za třicet korun. Tvůrci odměňují aktivní sběratele i tím, že jim za každých deset nasbíraných plaketek pošlou jednu Prémiovou známku.

Může se také stát, že na prodejním místě turisté známku nedostanou. „Často chtějí lidé známku odjinud, třeba Slezské Harty nebo Pradědu. Stane se jim, že tam bylo zrovna prodejní místo zavřené nebo známky došly," řekla Lucie Machalová z informačního centra v Bruntále. Chybějící známku jim ale prodat nemůže.

Existuje ale jiná možnost, jak chybějící suvenýr získat. I když to není jen tak. „Pokud lidé na daném místě byli a pošlou nám o tom důkaz, pošleme jim danou známku poštou," potvrdil David Holub.

V okrese Bruntál se dá běžně pořídit třicet šest druhů turistických známek. Nejoblíbenější je ta z Pradědu. V celé republice je na zajímavých místech k dostání více než dva tisíce motivů. Aby se hodnota známek nesnižovala, o výrobě nových hlasují sami sběratelé na internetových stránkách.

Fenomén Turistických známek, který vznikl v roce 1998 v Česku, se rozšířil i do jiných států. Jsou známy u sousedů v Polsku i Rakousku, ale dají se pořídit i v Itálii nebo Nizozemsku. „V Evropě se blížíme počtu 4 500 turistických známek a stále hledáme partnery ve státech, kam ještě nepronikly," doplnil tvůrce známek Holub.

Adéla Bilová