V Bahrajnu hrálo první housle Ferrari

Sákhir - Triumfem Ferrari skončila v neděli Velká cena Bahrajnu formule jedna.

6.4.2008

Felipe Massa na Ferrari si jede pro vítězství ve VC Bahrajnu, v pozadí bojují Räikkönen s Kubicou.Foto: REUTERS/Ahmed Jadallah

Na okruhu Sákhir se z vítězství radoval Felipe Massa, na druhém místě skončil obhájce titulu mistra světa Kimi Räikkönen. Na vítěze kvalifikace, Roberta Kubicu s BMW-Sauberem, zbyla třetí příčka.

Räikkönen se tak dostal do vedení průběžného hodnocení šampionátu. "Toužil jsem po triumfu, ale celý víkend jsem trochu zaostával," uvedl Fin.

Dosavadní lídr, Lewis Hamilton s McLarenem, měl problémy hned v úvodu velké ceny a skončil až ve druhé desítce výsledkové listiny.

Bahrajnské trápení začalo pro Hamiltona už na startu, kde ztratil osm pozic a po prvních zatáčkách byl až desátý. Mladý Brit pak v zápalu boje neodhadl jízdní styl Fernanda Alonsa a narazil do zadní části jeho Renaultu.

Výsledkem byla ztráta předního přítlačného křídla, nucená zastávka v boxech a propadnutí na samý chvost jezdeckého pole.

"Byla to moje chyba. Stála nás oba celý závod," posypal si hlavu popelem Hamilton.

Na čele se bez problémů držel Massa a už ve druhém kole jej zezadu začal „jistit“ Räikkonen. Obhájce titulu totiž v ostrém souboji kolo na kolo předjel do té doby druhého Roberta Kubicu.

Mladý Polák byl také v 18. kole prvním pilotem ze špičky, jenž zajel do boxů. Krátce poté se do kolize dostali Barrichello s Coulthardem. Brazilec ve službách Hondy při něm přišel o předek svého monopostu.

Ve 34. kole přišla pro Hamiltona velká potupa, při výjezdu z boxů se musel zařadit za Massu a tím pádem byl za lídrem o celé jedno kolo.

Räikkönen v té době zrychlil a z Massova náskoku ukrajoval vteřinu po vteřině. Za dvěma rudými vozy se drželo duo BMW-Sauberu Kubica, Nick Heidfeld.

Německý jezdec zůstal na trati o několik kol déle než jeho týmový kolega. Ale ani tomu nestačilo k uchvácení místa na stupních vítězů. Podobně se vyvíjela situace u Ferrari a Massa si jel pro obhajobu loňského triumfu.

Na rozdíl od předchozí Grand Prix Brazilec nechyboval, a tak se po 57 kolech mohl radovat z prvních bodů v tomto roce.

"Auto bylo skvěle připravené. Dokonce jsem nemusel jet naplno," řekl po závodě Massa.

Za dvojbloky Ferrari a BMW-Sauberu skončili Heikki Kovalainen s McLarenem a Jarno Trulli za volantem Toyoty. Ve velké ceně Bahrajnu bylo klasifikováno celkem 19 pilotů. Lewisi Hamitonovi patřila konečná 13. příčka.

Räikkönen vede šampionát s náskokem tří bodů před Heidfeldem a dalších dvou před triem Hamilton, Kubica a Kovalainen.

V Poháru konstruktérů ale „silnou dvojku“ šokoval BMW-Sauber, který je v čele o bod před Ferrari, o další bod zpět je McLaren.

Výsledky: 1. Massa (Braz./Ferrari) 1:31:06,970 h., 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -3,3, 3. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -4,9, 4. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -8,4, 5. Kovalainen (Fin./McLaren) -26.7, 6. Trulli (It./Toyota) -41,3, 7. Webber (Austr./Red Bull) -45,4, 8. N. Rosberg (Něm./Williams) -55,8, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:09,5, 10. Alonso (Šp./Renault) -1:17,1, 11. 11. Rubens Barrichello Brazil Honda 57 1:17,8, 12. Fisichella (It./Force India) -1 kolo, 13. Hamilton (Brit. McLaren) -1 kolo, 14. Nakadžima (Jap./Williams) -1 kolo, 15. Bourdais (Fr./Toro Rosso) -1 kolo, 16. Davidson (Brit./Super Aguri) -1 kolo, 17. Sató (Jap./Super Aguri) -1 kolo, 18. Coulthard (Brit./ Red Bull) -1 kolo, 19. Sutil (Něm./Force India) -2 kola.
Pořadí (po 3 z 18 závodů): 1. Räikkönen 19 b., 2. Heidfeld 16, 3. Hamilton, Kubica a Kovalainen po 14, 6. Massa 14, 7. Trulli 8, 8. N. Rosberg 7, 9. Alonso 6, 10. Webber 4, 11. Nakadžima 3, 12. Bourdais 2.
Pohár konstruktérů: 1. BMW-Sauber 30 b., 2. Ferrari 29, 3. McLaren 28, 4. Williams 10, 5. Toyota 8, 6. Renault 6, 7. Red Bull 4, 8. Toro Rosso 2.

Autor: Radek Vičík

6.4.2008 VSTUP DO DISKUSE

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.