Abraham dojel ve Španělsku osmý

Barcelona – Velké ceně Katalánska v Barceloně obsadil Pešek dvanácté místo. /AKTUALIZOVÁNO/

14.6.2009

Karel Abraham bojuje na trati v Barceloně.Foto: karelabraham.com

I přes nevyvedený start bodovali v závodě MS silničních motocyklů ve třídě do 250 ccm oba čeští závodníci.

Heroický výkon předvedl Karel Abraham, který se z 16. příčky posunul do první desítky. Po 23 kolech byl brněnský jezdec na Aprilii odmávnut osmý.

"Po startu to vypadalo na katastrofu. Ocitl jsem se na samém konci jezdeckého pole a věděl jsem, že mě čeká velice těžký závod. Postupně jsem se ale dostal do tempa a začal bojovat. Letos to byl určitě nejtěžší závod a o to víc jsem spokojen se svým výkonem,“ uvedl 19letý závodník.

Slušný standard zajel i Lukáš Pešek, jenž na stroji stejné značky dojel dvanáctý. Z triumfu se radoval domácí Alvaro Bautista, který také sedlal Aprilii.

Ve třídě do 125 ccm stále čeká na body mladík Lukáš Šembera. Toho jeho Aprili zklamala a do cíle nedojel.

O vítězství kuriózně přišel Julian Simon, který omylem slavil o kolo dříve. Úspěch tak spadl do klína Andrea Iannonemu z Itálie, Simon byl až čtvrtý.

V dramatickém závodě třídy MotoGP celému poli ujeli oba tovární jezdci Yamahy. Vzájemný souboj pro sebe rozhodl zkušenější Valentino Rossi, který svého parťáka předjel v úplně poslední zatáčce katalánského okruhu. Za nimi dojel s odstupem Casey Stoner na Ducati.

Všichni tři se tak srovnali na čele šampionátu se shodným počtem 106 bodů.

Výsledky:
Do 125 ccm:
1. Iannone (It./Aprilia) 41:10,494 min., 2. Terol –2,245, 3. Gadea –2,330, 4. Simón (všichni Šp./Aprilia) –2,331, 5. Márquez (Šp./KTM) –2,356, 6. Folger (Něm./Aprilia) –2,531, …Šembera (ČR/Aprilia) nedokončil.
Pořadí MS (po 6 ze 16 závodů): 1. Simón 84, 2. Smith (Brit./Aprilia) 82,5, 3. Iannone 71,5, 4. Gadea 59, 5. Terol 57,5, 6. Márquez 49.

Do 250 ccm: 1. Bautista (Šp./Aprilia) 41:09,018, 2. Aojama (Jap./Honda) –7,185, 3. Bárbera (Šp./Aprilia) –7,282, 4. Pasini (It./Aprilia) –10,784, 5. Debon (Šp./Aprilia) –15,740, 6. Lüthi (Švýc./Aprilia) –15,780, …8. Abraham –31,600, 12. Pešek (oba ČR/Aprilia) –35,117.
Pořadí MS (po 6 ze 16 závodů): 1. Bautista 108, 2. Aojama 96, 3. Bárbera 75, 4. Pasini 64, 5. Simoncelli (It./Gilera) 61, 6. Lüthi 52, …14. Pešek 28, 16. Abraham 22.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 43:11,897 min., 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,095, 3. Stoner (Austr./Ducati) -8,884, 4. Dovizioso (It./Honda) -8,936, 5. Capirossi (It./Suzuki) -19,831, 6. Pedrosa (Šp./Honda) -22,182.
Pořadí MS (po 6 ze 17 závodů): 1. Rossi 106, 2. Lorenzo 106, 3. Stoner 106, 4. Dovizioso 69, 5. Pedrosa 67, 6. Edwards (USA/Yamaha) 54.

Autor: Radek Vičík

14.6.2009 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.

Na pohádky se o Vánocích dívá 83 procent Čechů

Praha - Na pohádky se během Vánoc dívá v televizi 83 procent Čechů. Třetina lidí kvůli návštěvám ale televizní program nestíhá. Vyplývá to z průzkumu agentury ipsos pro O2. Zážitek ze sledování pohádek až 95 procentům diváků kazí reklamní přestávky. Kolem 70 procent lidí by chtělo sledovat program v televizi bez reklam nejen o Vánocích.