Jedenadvacetiletý Kornfeil zajel svůj nejrychlejší čas 2:08,430 minuty v závěrečném okruhu. „Jsem moc spokojený. Čtvrté místo jsem vůbec nečekal já ani tým. Chtěli jsme se dostat do pětky, nebo zůstat v desítce, ve které jsme skončili v Indianapolis. Motorka fungovala skvěle, prostě paráda," radoval se Kornfeil po trénincích.

„Cítil jsem se na ní dobře a i motor nám jede. V sobotu dáme nový, tak doufám, že budeme mít ještě lepší maximální rychlost," uvedl Kornfeil.

Osmnáctiletý Hanika, který v předešlých dvou letech ovládl na brněnském okruhu doprovodný závod Red Bull Rookies Cupu, byl o necelé čtyři desetiny sekundy pomalejší. „Už ráno jsme odvedli dobrou práci a ve druhém tréninku jsme v tom pokračovali. Šéfmechanik našel hodně dobré nastavení motocyklu a myslím, že jsme blízko perfektnímu. V sobotu to doladíme a myslím, že v kvalifikaci máme na to, abychom byli hodně vepředu. Doufám, že v sobotu to bude podobné jako v pátek," řekl Hanika. Nejrychlejší čas dne v Moto3 zajel Španěl Alex Márquez.

Druhou jízdu kategorie MotoGP přerušil déšť. Domácí Karel Abraham už neměl možnost zlepšit své osmnácté místo z úvodní jízdy.

Z programu druhých volných jízd zbývá v pátek odjet již jen kategorii Moto2, deset minut před šestou hodinou večer startuje kvalifikace Red Bull Rookies Cupu, v níž se představí také český zástupce Martin Gbelec.

Hanika byl na úvod pátý

Jen čtyři desetiny sekundy ztratil brněnský motocyklový závodník Karel Hanika v úvodním pátečním tréninku na nedělní Velkou cenu na nejrychlejšího Eneu Bastianniho v kategorii Moto3. Ze čtveřice českých závodníků si vedl nováček šampionátu nejlépe, když dojel na pátém místě.

Do elitní desítky Moto3 se vlzel také rohatecký jezdec Jakub Kornfeil, který ztratil další tři desetiny sekundy a obsadil deváté místo. Vítězný Ital Bastianni zajel na Masarykově okruhu čas 2:08,633 minuty.

V královské kubatuře MotoGP se představil další Brňan Karel Abraham, který dojel v osmnáctém nejrychlejším čase. Zvítězil opět suverénní Španěl Marc Márquez, který v Brně útočí na jedenácté vítězství v MotoGP v řadě. Jeho čas činil 1:56,803 minuty. Abraham na něj ztratil přibližně 2,4 sekundy.

Slunečné počasí nepřineslo mnoho štěstí Miroslavu Popovovi ve třídě Moto2, který ve své volné jízdě upadl. Na trať se sice vrátil, ovšem odjel jen pět okruhů a skončil na poslední pětatřicáté pozici.

Slušně si v doplňkovém Red Bull Rookies Cupu vedl teprve třináctiletý Martin Gbelec, který v první volné jízdě zajel desátý čas. Talentovaného jezdce čeká už v pátek deset minut před

Tréninky na Velkou cenu České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:

Moto3: 1. Á. Márquez 2:07,969, 2. Rins (oba Šp./Honda) -0,334, 3. Masbou (Fr./Honda) -0,443, 4. Kornfeil (ČR/KTM) -0,461, 5. Bastianini -0,560, 6. Bagnaia (oba It./KTM) -0,561, …9. Hanika (ČR/KTM) -0,844.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 2:03,126, 2. Kallio (Fin./Kalex) -0,142, 3. Cortese (Něm./Kalex) -0,172, 4. Aegerter (Švýc./Kalex) -0,185, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -0,229, 6. Simón (Šp./Kalex) -0,288, …36. Popov (ČR/Suter) -5,029.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:56,803, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,037, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,052, 4. A. Espargaró (Šp./Yamaha) -0,199, 5. Rossi (It./Yamaha) -0,262, 6. Bradl (Něm./Honda) -0,281, …18. Abraham (ČR/Honda) -2,413.