Hamilton konečně ovládl kvalifikaci v Monaku a jásal: Trvalo to dlouho

Monte Carlo - Lewis Hamilton vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Monaka formule 1. Z druhého místa vyrazí v neděli do prestižního závodu jeho kolega z Mercedesu Nico Rosberg. Pořadí v první řadě startovního roštu je opačné oproti předchozím dvěma ročníkům, kdy v Monte Carlu využil pole position k vítězstvím Rosberg.

23.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 23.5.2015

Lewis Hamilton během kvalifikace na Velkou cenu MonakaFoto: ČTK/PA

Hamilton se kvalifikačního vítězství v Monaku dočkal na devátý pokus. "Trvalo to dlouho a ani neumím říct, jak moc mě to těší," řekl britský jezdec.

V šestém závodě sezony odstartuje Hamilton z nejvýhodnější pozice už popáté, jen minule ve Španělsku jej předčil v kvalifikaci a pak i v závodě Rosberg. Ten tentokrát několikrát chyboval, při posledním útoku na trati probrzdil. "To byla škoda, jinak to mohlo být hodně těsné," litoval Rosberg.

Mistr světa Hamilton vybojoval 43. pole position v kariéře a vzhledem k minimu šancí na předjetí na úzké městské trati má jedinečnou šanci vyhrát slavnou Grand Prix podruhé v kariéře.

Už se mu to podařilo v roce 2008 v barvách McLarenu, tehdy ze třetího místa na startu. To byl za posledních jedenáct let také jediný závod, který nevyhrál vítěz kvalifikace. "Tady je pole position polovina vítězství," řekl šéf Mercedesu Toto Wolff.

Třetí místo v jízdě na čas vybojoval německý pilot Ferrari Sebastian Vettel. Jeho týmový kolega Kimi Räikkönen z Finska skončil šestý za oběma piloty Red Bullu Danielem Ricciardem z Austrálie a Daniilem Kvjatem z Ruska.

Kvalifikace na Velkou cenu Monaka, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monte Carlu:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:15,098, 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -0,342, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -0,751, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,943, 5. Kvjat (Rus./Red Bull) -1,084, 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1,329, 7. Pérez (Mex./Force India) -1,710, 8. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1,833, 9. Maldonado (Ven./Lotus) -1,848, 10. Verstappen (Niz./Toro Rosso) -1,859.

23.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
Před brněnskými strážníky ujížděl řidič, který předtím úmyslně zaparkoval na chodníku před ředitelstvím městské policie ve Štefánikově ulici a odmítal auto odstranit.

Rychle a zběsile v Brně. Provokoval strážníky, pak ujížděl i na červenou

Poslední rozloučení s bývalým politickým vězněm a skautským činovníkem Jiřím Navrátilem proběhlo 22. ledna v Praze.
16

Skauti a přátelé se rozloučili s Jiřím Navrátilem

Po útoku kormoránů tekla Ostravicí „krvavá voda"

Doslova masakr ryb způsobila obrovská hejna kormoránů v řece Ostravici v místech, kde se do této řeky vlévá Lučina. Uvedl to jednatel Českého rybářského svazu pro severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.