Massa slavil předčasně. Mistrem světa je Hamilton

Brazílie – V Sao Paulu vyhrál domácí Massa, ale Brit si přes infarktový závěr náskok udržel.

2.11.2008 1

Lewis Hamilton se raduje ze zisku titulu mistra světa formule jedna.Foto: REUTERS/Paulo Whitaker

Infarktová bitva vedla Lewise Hamiltona ve finále formule jedna k titulu mistra světa.

Ale dlouhých deset sekund si brazilští fanoušci mysleli, že šampionem je jejich miláček Felipe Massa.

Hamilton obsadil ve Velké ceně Brazílie páté místo, byť ještě na konci posledního kola byl šestý. Jenže Němec Glock musel na mokré trati se suchými pneumatikami zpomalit a tak Brita „pustil“ o příčku výše. A právě páté místo mu přesně stačilo k zisku prvního titulu mistra světa.

„Je to nejkrásnější den mého života,“ křičel Brit hned po dojezdu do týmového rádia. „Zatím si to ještě úplně neuvědomuju, ale je to obrovský úspěch,“ dodal později novinářům,

Hamilton se také ve 23 letech stal nejmladším šampionem historie, o toto privilegium připravil Fernanda Alonsa.

Hamilton do Sao Paula odletěl se sedmibodovým náskokem, v cíli vyhrál nad Massou o jediný bod. První Afroameričan v historii F1 jich nasbíral celkem 98.

Ferrari tak může těšit alespoň vítězství v Poháru konstruktérů, v němž porazilo McLaren.

Od začátku bylo v Sao Paulu o zábavu potrestáno. Hustý déšť donutil týmy zvolit mokré pneumatiky a vedení závodu odložit start o deset minut.

Start proběhl pro čelo jezdeckého pole bez problémů, ale David Coulthard ukončil poslední Grand Prix kariéry kolizí s Nakadžimou. Na trať hned vyjel safety car, v té chvíli vedl Massa před Jarnem Trullim (Toyota), Kimi Räikkönenem (Ferrari) a Hamiltonem. Tak to zůstalo čtyři kola, kdy vozy spořádaně kroužily za zaváděcím automobilem.

Závod dvou mužů

Také po restartu zůstalo pořadí kvarteta lídrů beze změn. Asfalt začal na některých pasážích okruhu vysychat a do boxů začali mířit i piloti z čela. V 10. kole zamířil do depa Massa i Heikki Kovalainen z McLarenu. O kolo později zajelo do depa trio Trulli, Räikkönen a Hamilton.

Vydělal na tom Fin ve službách Ferrari, naopak Hamilton se na výjezdu „zasekl“ za Trullim.

Ital za chvíli dostal na louži smyk a jen tak tak, že neskončil v bariérách.

Jenže vzhledem k předchozím taktickým krokům se Brit předjížděcím manévrem dostal pouze na šesté místo. V té chvíli byl šampionem na prvním místě jedoucí Massa.

Jenže Hamilton to tak dlouho nenechal a 54 kol před koncem byl zase na „titulovém“ pátém místě, když předjel Giancarla Fisichellu ve voze Force India.

Za Massou byl v té době druhý Sebastian Vettel ve voze Toro Rosso, třetí Fernandao Alonso s Renaultem a čtvrtý Räikkönen. Po dramatech na trati i boxech přišla klidnější fáze.

Vettel se rozhodl podruhé měnit gumy a tankovat už ve 28. kole. Massovým hlavním soupeřem v boji o titul se tak rázem stal Fernando Alonso.

Na konci 37. kola zamířil do boxů po druhé i Massa. Vše proběhlo v pořádku a udržel se bez problémů ve vedení.

Po třetí Vettelově zastávce v boxech bylo u McLarenu zase o poznání veseleji. Lewis Hamilton se totiž posunul na čtvrté místo.

Příliš krátká radost

V závěru Velké ceny se Räikkönen dotáhl na Alonsa. Osm kol před koncem začalo opět pršet. Pět kol před cílem jeli pro mokré gumy Räikkönen, Hamilton i Vettel. Chvilku po nich to samé udělal i Massa. Brazilec se vrátil do vedení závodu, Hamilton byl pátý.

Pak přišel infarktový závěr. Na vodě se Britovi nevedlo a Vettel jej předjel a posunul na šesté místo. Pilot McLarenu ho nedokázal předjet, tak se po Massově průjezdu všichni asi tak 10 vteřin radovali.

Jenže to si nikdo nevšiml, že mezitím také Němec Glock zamířil do boxů a tím pádem se propadl na šesté místo. Trůn byl volný pro Hamiltona!

Výsledky: 1. Massa (Braz./Ferrari) 1:34:11,435 hod., 2. Alonso (Šp./Renault) -13,298, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -16,235, 4. Vettel (Něm./Toro Rosso)-38,011, 5. Hamilton (Brit./McLaren) -38,907, 6. Glock (Něm./Toyota) -44,368, 7. Kovalainen (Fin./McLaren) -55,074, 8. Trulli (It./Toyota) -1:08,463, 9. Webber (Austr./Red Bull) -1:19,666, 10. Heidfeld (Nem./BMW-Sauber), 11. Kubica (Pol./BMW-Sauber), 12. Rosberg (Něm./Williams), 13. Button (Brit./Honda), 14. Bourdais (Fr./Toro Rosso), 15. Barrichello (Braz./Honda) všichni -1 kolo, 16. Sutil (Něm./Force India), 17. Nakadžima (Jap./Williams), 18. Fisichella (It./Force India)všichni -2 kola.
Konečné pořadí - jezdci: 1. Hamilton 98 b., 2. Massa 97, 3. Räikkonen, 4. Kubica oba 75, 5. Alonso 61,6. Heidfeld BMW-Sauber 60, 7. Kovalainen 53, 8. Vettel 35, 9. Trulli 31, 10. Glock 25, 11. Webber 21, 12. Piquet (Braz./Renault) 19, 13. Rosberg 17, 14. Barrichello 11, 15. Nakadžima 9, 16. Coulthard (Brit./Red Bull) 8, 17. Bourdais 4, 18. Button 3, 19. Fisichella, 20. Sutil, 21. Sató (Jap.), 22. Davidson (Brit./ oba Super Aguri) všichni 0.
Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 172, 2. McLaren 151, 3. BMW-Sauber 135, 4. Renault 80, 5. Toyota 56, 6. Toro Rosso 39, 7. Red Bull 29, 8. Williams 26, 9. Honda 14, 10. Force India, 11. Super Aguri oba 0.

Autor: Radek Vičík

2.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Záchranáři našli části těl obětí havárie indonéského letadla

Jakarta - Indonéští záchranáři dnes našli části těl v moři v oblasti, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami na palubě. Oznámil to na tiskové konferenci šéf Indonéské pátrací a záchranné agentury (BASARNAS) s tím, že ostatky pravděpodobných obětí byly nalezeny v místě, kde už vesničané dříve vylovili sedadlo z letadla a vak obsahující mobilní telefon a policejní doklady.

Skvělá Koukalová slaví první letošní triumf. Ovládla stíhací závod!

Östersund /FOTOGALERIE/ - Biatlonistka Gabriela Koukalová vyhrála stíhací závod Světového poháru v Östersundu. Do vedení se dostala už po úvodní střelbě a do cíle dojela o osm sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou. Pořadí v čele SP je opačné, Dahlmeierová vede před Koukalovou o 25 bodů. Eva Puskarčíková skončila osmá, což je její nejlepší individuální výsledek v SP, Lucie Charvátová byla dvanáctá a Veronika Vítková osmnáctá.