Hamilton válí, s převahou vyhrál v Německu

Hockenheim - Britský pilot si upevnil vedení v šampionátu F1. DOPLNĚNO

20.7.2008
10 fotografií
Lewis Hamilton v McLarenu slaví první místo v Hockenheimu.

Lewis Hamilton v McLarenu slaví první místo v Hockenheimu.Foto: Svět Motorů/Jiří Křenek

Lewis Hamilton byl hlavní hvězdou nedělní Velké ceny Německa formule jedna. Po vítězství v kvalifikaci dokázal pro sebe rozhodnout i samotnou Grand Prix.

"Nečekal jsem, že to bude tak dramatické. Osobně jsem si plánoval klidnější jízdu," uvedl v cíli spokojený vítěz.

Malým šokem bylo jméno na druhém místě. Nelson Piquet se ve své premiérové sezoně v F1 poprvé v životě postavil na stupně vítězů a přivezl Renaultu nejlepší výsledek sezony.

Třetí byl Felipe Massa ve Ferrari, za ním se na ostatních bodovaných příčkách umístili Nick Heidfeld (BMW-Sauber), Heikki Kovalainen (McLaren), Kimi Räikkönen (Ferrari), Robert Kubica (BMW-Sauber) a Sebastian Vettel (Toro Rosso).

Hamiltonovi vyšel z pole position start na výbornou, za ním se zavěsili Massa a Kovalainen. O několik příček poskočil Kubica, naopak Räikkönenovi se atak na absolutní špičku příliš nepovedl.

Nejhorší start měl David Coulthard, který se z desáté příčky propadl na patnáctou.

Hamilton kolo co kolo navyšoval náskok před soupeři. Za ním se změnilo jen pořadí mezi Räikkönenem a Alonsem, když Fin využil chyby pilota Renaultu.

Mladý Brit byl také tím prvním, kdo zajel do boxů pro nové gumy a palivo. Série úvodních zastávek nejlépe sedla Räikkönenovi,který se posunul před Trulliho na pátou příčku. Naopak Alonso byl rázem mimo body až devátý.

Jezdce zpomalily trosky Toyoty

Situaci zdramatizoval Timo Glock. Ve 36. kole mu na cílové rovince selhalo zavěšení jeho Toyoty a monopost narazil do betonové zídky u boxů. Němec byl z monopostu vyproštěn bez zranění , ale značně otřesený.

Kvůli velkému počtu úlomků na trati vyjel před jezdce safety car, takže veškeré časové rozdíly byly rázem smazány.

Po otevření vjezdu do boxů se většina jezdců vydala měnit gumy a pro palivo. Lídr Hamilton však zůstal dál na trati a podobně se zachoval i Nick Heidfeld ze stáje BMW-Sauber.

Sedmnáct kol před koncem byl v depu i Hamilton a vrátil se na trať na pátém místě. Dva jezdci před ním ještě v boxech nebyli, takže fakticky bojoval jen s Massou a Kovalainenem.

Renault vsadil na strategii

Stájového kolegu Brit předjel hladce a rychle se přibližoval i k soupeři z Ferrari.

Rozhodnutí o jménu vítěze padlo deset kol před koncem, kdy se ve vypjatém souboji ve dvou po sobě jdoucích zatáčkách Hamilton procpal před Massu a místo uhájil i v případě Brazilcova následného protiútoku.

Za další dvě kola byl Hamilton již první, když předjel Nelsona Piqueta. Pilot Renaultu překvapivě během závodu navštívil boxy jen jednou, takže se rázem ocitl mezi elitou.

Massa se snažil dohnat Piqueta, jenže na záda mu začal dýchat Heidfeld. Němcův útok přišel pozdě, takže na pořadí v cíli již nic nezměnil.

Příští velká cena se jede 3. srpna v Budapešti jako Grand Prix Maďarska.

Výsledky: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:31:20,874 hod., 2. Piquet (Braz./Renault) -5,586, 3. Massa (Braz./Ferrari) -9,339, 4. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -9,825, 5. Kovalainen (Fin./McLaren) -12,411, 6. Räikkänen (Fin./Ferrari) -14,483, 7. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -22,603, 8. Vettel (Něm./Toro Rosso) -33,282, 9. Trulli (It./Toyota) -37,199, 10. Rosberg (Něm./Williams)-37,658, 11. Alonso (Šp./Renault) -38,625, 12. Bourdais (Fr./Toro Rosso) -39,111, 13. Coulthard (Brit./Red Bull)-54,971, 14. Fisichella (It./Force India) -59,093, 15. Nakadžima (Jap./Williams) -1:00,003, 16. Sutil (Něm./Force India) -1:09.488, 17. Button (Brit./Honda) -1 kolo.
Pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Hamilton 58 b., 2. Massa 54, 3. Räikkönen 51, 4. Kubica 48, 5. Heidfeld 41, 6. Kovalainen 28, 7. Trulli 20,8. Webber (Austr./Red Bull) 18, 9. Alonso 13, 10. Barrichello (Braz./Honda) 11.
Pohár konstruktérů (po 10 z 18 závodů): 1. Ferrari 105 b., 2. BMW-Sauber 89, 3. McLaren 86, 4. Toyota 25, 5. Red Bull 24, 6. Renault 23.

Autor: Radek Vičík

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.