Hanika třetí místo na startu nevyužil, skončil třináctý před Kornfeilem

Sachsenring - Škoda. Motocyklový jezdec Karel Hanika do nedělní Velké ceny Německa na Sanchsenringu startoval podruhé v kariéře z první řady, umístění na stupních vítězů z toho ale opět nebylo. Tentokrát dojel rodák z Brna v kategorii Moto3 na třináctém místě.

12.7.2015 AKTUALIZOVÁNO 12.7.2015

Karel Hanika.Foto: ČTK/ZUMA/Dyd Fotografos

Kvalifikace poslední dobou Hanikovi jdou. V nizozemském Assenu byl stejně jako
v sobotu v Německu třetí. Teď ještě potvrdit výborné kvalifikační časy v samotném závodě.

V Assenu skončil Hanika osmý a v neděli na Sanchenringu dopadl i přes výborný start ještě hůř. „Jsme v první řadě, máme dobré nastavení a motorka funguje. To je dobrá výchozí pozice," pochvaloval si český jezdec po kvalifikaci.

V neděli to nejdřív vypadalo hodně nadějně – Hanika se posunul dokonce do čela závodu, pak se pohyboval mezi pronásledovateli pozdějšího vítěze Dannyho Kenta.

Haniku zradila motorka

Postupně se ale v pořadí propadal a na první místo nakonec ztratil osmnáct sekund. "Když jsem klesl na páté šesté místo, najednou jsem zjistil, že už nemám šanci vrátit se do boje o pódium. Soupeři mi ujížděli na rovinkách a motorka ve druhé části závodu skoro nefungovala. Možná se změnily podmínky, ale každopádně se chovala hodně nervózně. Nemohl jsem chodit pozdě na brzdy jako ostatní, čímž jsem přišel o svou nejsilnější zbraň," uvedl v tiskové zprávě Hanika.

Dalších deset sekund za Hanikou projel cílem druhý Čech v seriálu Jakub Kornfeil, který obsadil čtrnácté místo po třech závodech bez bodu. "Byl to jeden z nejtěžších závodů letos vůbec. Chtěli jsme bojovat v první nebo druhé skupince, ale na to jsem neměl dostatečně dobrý start a úvod závodu. Nakonec jsem tedy rád za body a vítězství ve skupině," řekl.

Márquez slavil v Německu pošesté v řadě

V MotoGP zvítězil suverénně mistr světa Marc Márquez, jenž slavil na Sachsenringu triumf už šestý rok v řadě. em Lorenzem ze Španělska, jenž včera dojel čtvrtý.

Jediný Čech v MotoGP brněnský Karel Abraham na Sachsenringu nestartoval, po zranění nohy se vrátí na trať nejdřív za měsíc v Indianopolis. Sezona mu zatím vůbec nevychází, kvůli pádům a potížím s motorkou nemá ani bod.

V Moto2 zvítězil poprvé po 32 letech belgický jezdec. Postaral se o to ve své šesté sezoně v mistrovství světa Xavier Siméon, který byl doposud dvakrát druhý. Pětadvacetiletý závodník vyhrál o 83 tisícin sekundy před lídrem šampionátu Francouzem Johannem Zarcem.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Sachsenringu:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 39:29,359, 2. Vázquez (Šp./Honda) -7,554, 3. Bastianini (It./Honda) -9,603, 4. Fenati (It./KTM) -9,629, 5. Antonelli (It./Honda) -9,664, 6. Navarro (Šp./Honda) -9,807, …13. Hanika -18,426, 14. Kornfeil (oba ČR/KTM) -28,782.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Kent 190 b., 2. Bastianini 124, 3. Oliveira (Portug./KTM) 102, 4. Fenati 99, 5. Vázquez 96, 6. Binder (JAR/KTM) 75, …14. Hanika 29, 18. Kornfeil 19.

Moto2: 1. Siméon (Belg./Kalex) 41:09,295, 2. Zarco (Fr./Kalex) -0,083, 3. Rins (Šp./Kalex) -1,646, 4. Corsi (It./Kalex) -6,386, 5. Lowes (Brit./Speed up) -9,284, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -10,432.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Zarco 179, 2. Rabat (Šp./Kalex) 114, 3. Lowes 107, 4. Rins 103, 5. Lüthi 99, 6. Siméon 84.

MotoGP: 1. M. Márquez 41:01,087, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -2,226, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,608, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -9,928, 5. Iannone (It./Ducati) -20,785, 6. Smith (Brit./Yamaha) -23,215.
Průběžné pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Rossi 179, 2. Lorenzo 166, 3. Iannone 118, 4. M. Márquez 114, 5. Dovizioso (It./Ducati) 87, 6. Smith 87.

Autor: Jan Pařík, Vojtěch Žižka, ČTK