Hirvonen využil Loebova výpadku a Řecko bylo jeho

Atény– Finský jezdec Mikko Hirvonen vyhrál Rallye Akropolis a zdramatizoval boj otitul. /AKTUALIZOVÁNO/

14.6.2009

Fin Mikko Hirvonen si jede se spolujezdecem Jarmo Lehtinenem pro vítězství v Rallye Akropolis.Foto: REUTERS/Y­iorgos Karahalis

Finský závodník Mikko Hirvonen opanoval sedmý podnik mistrovství světa automobilových soutěží, řeckou Rallye Akropolis.

V náročných podmínkách prašných tratí zaznamenal osmadvacetiletý Hirvonen po čtyřech druhých místech své první letošní vítězství. Celkem v kariéře triumfoval osmkrát.

Se svým Fordem si v nedělní závěrečné etapě bez problémů udržel vedení ze soboty. Na druhého Sébastiena Ogiera s Citroënem měl v cíli náskok jedné minuty a 12,9 vteřiny.

Třetí skončil další Fin Jari-Matti Latvala také s Fordem.

„Na startu to vypadalo velmi obtížně, ale všechno dopadlo dobře. Byl to skvělý víkend,“ jásal v cíli Hirvonen. „Pro celý tým je to vynikající, jsme znovu ve hře. Načasování nemohlo být lepší,“ dodal spokojeně.

„Perfektní,“ radoval se i druhý Ogiera, pro kterého se jednalo o vůbec první pódiové umístění v seriálu WRC. „Nedělali jsme žádné chyby a starali se o vůz i o pneumatiky. Nemohl jsem doufat v lepší výsledek,“ zářil pětadvacetiletý závodník.

Dosavadní suverénní lídr šampionátu Sébastien Loeb si v Řecku trochu zkomplikoval cestu za šestým mistrovským titulem. Po sobotní havárii totiž ze závodu odstoupil a jeho náskok v čele průběžného pořadí se smrsknul na sedm bodů. Na záda mu dýchá právě Hirvonen.

Rallye Akropolis byla v neděli kratší o předposlední rychlostní zkoušku. Pořadatele zaskočil nečekaný nával diváků kolem trati a z bezpečnostních důvodů šestnáctou erzetu raději zrušili.

Nejlepší český jezdec Martin Prokop dojel se svým mitsubishi na dvanáctém místě, v kategorii produkčních vozů skončil pátý. Domácí závodník Lambros Athanassoulas se Škodou Fabií S2000 kategorii PWRC vyhrál, v celkovém pořadí obsadil osmou příčku.

Výsledky: 1. Hirvonen, Lehtinen (Fin., Ford Focus) 4:09:42,5 hod., 2. Ogier, Ingrassia (Fr., Citroën C4) –1:12,9, 3. Latvala, Anttila (Fin., Ford Focus) –1:45,0, 4. Villagra, Perez-Companc (Arg., Ford Focus) –3:48,3, 5. Rautenbach, Barritt (Zimb., Brit., Citroën C4) –3:59,8, 6. Al Kassímí, Orr (SAE, Brit., Ford Focus) –7:04,3, 7. Östberg, Andersson (Nor., Švéd., Subaru Impreza) –12:24,9, 8. Athanassulas, Zakheos (Řec., Škoda Fabia) –12:47,6, …12. Prokop, Tománek (ČR, Mitsubishi Lancer) –18:16,4.

Výsledky PWRC: 1. Athanassulas, Zakheos (Řec., Škoda Fabia) 4:22:30,1, 2. Al-Attiyah, Bernacchini (Kat., It., Subaru Impreza) –22,3, 3. Araujo, Ramalho (Por., Mitsubishi Lancer) –2:16,9, …5. Prokop, Tománek –5:28,8.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 12 soutěží): 1. Loeb (Fr./Citroën C4) 55, 2. Hirvonen 48, 3. Sordo (Šp./Citroën C4) 31, 4. Latvala 25, 5. H. Solberg (Nor./Ford Focus) 21, 6. P. Solberg (Nor./Citroën Xsara) 20.
Pohár konstruktérů: 1. Citroën 94, 2. Ford 79, 3. Stobart-Ford 49, 4. Citroën Junior Team 25, 5. Munchis Ford 18.

Autor: Vojtěch Žižka

14.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
Ilustrační foto k EET

Do druhé fáze EET by se mělo přihlásit 7000 podnikatelů

Oskar Hollywood

USA a Turecko nepustí na Oscary syrského filmaře

Homole u Panny - Sobota byla v obci Homole u Panny ve znamení masopustního veselí. Specifikem místních oslav byl speciální autobus, který převážel účastníky po jednotlivých částech obce.

Rychlobruslařka Erbanová je druhá na pětistovce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vstoupila do mistrovství světa ve sprintu v Calgary druhým místem v závodě na 500 metrů. V čele je favorizovaná Japonka Nao Kodairová, která jako jediná zajela čas pod hranici 37 sekund. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka si časem 37,06 vytvořila nový osobní rekord.