Hirvonen využil Loebova výpadku a Řecko bylo jeho

Atény– Finský jezdec Mikko Hirvonen vyhrál Rallye Akropolis a zdramatizoval boj otitul. /AKTUALIZOVÁNO/

14.6.2009

Fin Mikko Hirvonen si jede se spolujezdecem Jarmo Lehtinenem pro vítězství v Rallye Akropolis.Foto: REUTERS/Y­iorgos Karahalis

Finský závodník Mikko Hirvonen opanoval sedmý podnik mistrovství světa automobilových soutěží, řeckou Rallye Akropolis.

V náročných podmínkách prašných tratí zaznamenal osmadvacetiletý Hirvonen po čtyřech druhých místech své první letošní vítězství. Celkem v kariéře triumfoval osmkrát.

Se svým Fordem si v nedělní závěrečné etapě bez problémů udržel vedení ze soboty. Na druhého Sébastiena Ogiera s Citroënem měl v cíli náskok jedné minuty a 12,9 vteřiny.

Třetí skončil další Fin Jari-Matti Latvala také s Fordem.

„Na startu to vypadalo velmi obtížně, ale všechno dopadlo dobře. Byl to skvělý víkend,“ jásal v cíli Hirvonen. „Pro celý tým je to vynikající, jsme znovu ve hře. Načasování nemohlo být lepší,“ dodal spokojeně.

„Perfektní,“ radoval se i druhý Ogiera, pro kterého se jednalo o vůbec první pódiové umístění v seriálu WRC. „Nedělali jsme žádné chyby a starali se o vůz i o pneumatiky. Nemohl jsem doufat v lepší výsledek,“ zářil pětadvacetiletý závodník.

Dosavadní suverénní lídr šampionátu Sébastien Loeb si v Řecku trochu zkomplikoval cestu za šestým mistrovským titulem. Po sobotní havárii totiž ze závodu odstoupil a jeho náskok v čele průběžného pořadí se smrsknul na sedm bodů. Na záda mu dýchá právě Hirvonen.

Rallye Akropolis byla v neděli kratší o předposlední rychlostní zkoušku. Pořadatele zaskočil nečekaný nával diváků kolem trati a z bezpečnostních důvodů šestnáctou erzetu raději zrušili.

Nejlepší český jezdec Martin Prokop dojel se svým mitsubishi na dvanáctém místě, v kategorii produkčních vozů skončil pátý. Domácí závodník Lambros Athanassoulas se Škodou Fabií S2000 kategorii PWRC vyhrál, v celkovém pořadí obsadil osmou příčku.

Výsledky: 1. Hirvonen, Lehtinen (Fin., Ford Focus) 4:09:42,5 hod., 2. Ogier, Ingrassia (Fr., Citroën C4) –1:12,9, 3. Latvala, Anttila (Fin., Ford Focus) –1:45,0, 4. Villagra, Perez-Companc (Arg., Ford Focus) –3:48,3, 5. Rautenbach, Barritt (Zimb., Brit., Citroën C4) –3:59,8, 6. Al Kassímí, Orr (SAE, Brit., Ford Focus) –7:04,3, 7. Östberg, Andersson (Nor., Švéd., Subaru Impreza) –12:24,9, 8. Athanassulas, Zakheos (Řec., Škoda Fabia) –12:47,6, …12. Prokop, Tománek (ČR, Mitsubishi Lancer) –18:16,4.

Výsledky PWRC: 1. Athanassulas, Zakheos (Řec., Škoda Fabia) 4:22:30,1, 2. Al-Attiyah, Bernacchini (Kat., It., Subaru Impreza) –22,3, 3. Araujo, Ramalho (Por., Mitsubishi Lancer) –2:16,9, …5. Prokop, Tománek –5:28,8.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 12 soutěží): 1. Loeb (Fr./Citroën C4) 55, 2. Hirvonen 48, 3. Sordo (Šp./Citroën C4) 31, 4. Latvala 25, 5. H. Solberg (Nor./Ford Focus) 21, 6. P. Solberg (Nor./Citroën Xsara) 20.
Pohár konstruktérů: 1. Citroën 94, 2. Ford 79, 3. Stobart-Ford 49, 4. Citroën Junior Team 25, 5. Munchis Ford 18.

Autor: Vojtěch Žižka

14.6.2009 VSTUP DO DISKUSE

Nejdelší železniční tunel v České republice bude hotový za rok

Kyšice, Plzeň – Ražba druhého tubusu mezi Kyšicemi a Plzni je rychlejší.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.