Kornfeil bodoval, v Assenu dojel třináctý, Abraham do závodu nenastoupil

Assen - Potřetí za sebou zvítězil v Moto3 Španěl Maverick Viňales. Jakub Kornfeil na něho ztratil dvanáct vteřin. Karel Abraham kvůli zranění na startu MotoGP chyběl, vyhrál Casey Stoner.

30.6.2012

Motocyklový závodník Jakub Kornfeil.Foto: Deník/Tomáš Škoda

Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Nizozemska v Moto3 třinácté místo. Potřetí za sebou zvítězil Španěl Maverick Viňales a upevnil si vedení v průběžném pořadí šampionátu. V závodě královské kubatury MotoGP, ve kterém kvůli zranění chyběl Karel Abraham, vyhrál Australan Casey Stoner. V Moto2 triumfoval Marc Márquez ze Španělska.

Devatenáctiletý Kornfeil odstartoval z devátého místa, po prvním kole se však pořadím hluboko propadl. "Start jsem neměl nijak špatný a během prvního kola jsem byl stále devátý. Pak jsem se ale začal propadat. První úsek jsem měl dobrý a často se mi zde podařilo někoho předjet na brzdy. Výjezd už ale nikdy tak dobrý nebyl a na následující rovince jsem vždy naopak nějaké místo ztratil," popsal český jezdec.

Bodovanou pozici, kterou obsadil potřetí za sebou, si zajistil až v posledním kole. "Musím přiznat, že jsem se místy dost trápil a to, že jsem se nemohl dostat na body, pro mě bylo velmi frustrující. V nájezdu do posledního kola jsem byl až sedmnáctý, nic ale nebylo ztraceno a já věděl, že prostě musím zabojovat," přidal Kornfeil.

V posledním úseku cítil, že má navrch a může zaútočit. "V rychlé levé se mi podařilo předjet venkem čtyři soupeře a dostat se tak na třinácté místo. Celý víkend se docela dobře dařilo a je škoda, že se to nepovedlo potvrdit i v závodě," poznamenal.

Sedmnáctiletý Viňales v Assenu o triumfu rozhodl v poslední zatáčce dramatického závěrečného kola. Navázal tak na vítězství z předchozích závodů v Katalánsku a Velké Británii, první místo obsadil také v úvodní Grand Prix sezony v Kataru.

O dalším umístění na stupních vítězů sedmého závodu sezony rozhodovala cílová fotografie. Druhý skončil Němec Sandro Cortese, třetí byl Brit Danny Kent a poprvé v kariéře se tak probojoval na stupně vítězů.

Abraham dal na rady lékařů a nezávodil

Stoner zaznamenal třetí letošní vítězství s bezpečným náskokem před Španělem Danim Pedrosou a Italem Andreou Doviziosem. V průběžném pořadí mu patří nadále druhá příčka, se ziskem 140 bodů se však dotáhl na vedoucího Jorgeho Lorenza, pro kterého závod v Nizozemsku skončil pádem v první zatáčce.

Abraham si sice v kvalifikaci vyjel 17. místo, nakonec však dal na radu lékařů, podle nichž by účast v závodě mohla zkomplikovat léčbu zlomených prstů na levé ruce. Kvůli zranění z nedávných testů v Aragónu už přišel o předchozí závod v britském Silverstonu a nejspíš vynechá i další GP na německém Sachsenringu.

Pro třetí triumf v sezoně si dojel také Márquez. Druhý byl Ital Andrea Iannone a stejné je i pořadí v průběžném hodnocení seriálu, ve kterém na španělského rivala ztrácí 23 bodů.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. M. Viňales (Šp./FTR Honda) 38:45,432, 2. Cortese (Něm./KTM) -0,831, 3. Kent (Brit./KTM) -0,842, 4. Salom (Šp./Kalex KTM) -0,843, 5. L. Rossi (Fr./FTR Honda) -1,352, 6. Rins (Šp./Suter Honda) -5,033, …13. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -12,133.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. M. Viňales 130 b., 2. Cortese 123, 3. Salom 88, 4. Fenati (It./FTR Honda) 65, 5. L. Rossi 56, 6. Rins (Šp./Suter Honda) 54, …16. Kornfeil 20.

Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 39:43,170, 2. Iannone (It./Speed Up) -0,405, 3. Redding (Brit./Kalex) -7,331, 4. Rabat (Šp./Kalex) -7,630, 5. De Angelis (San Marino/FTR) -7,852, 6. Smith (Brit./Tech 3) -8,578.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Márquez 127, 2. Iannone 104, 3. P. Espargaró (Šp./Kalex) 96, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 96, 5. Redding 86, 6. Kallio (Fin./Kalex) 52.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Honda) 41:19,855, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -4,965, 3. Dovizioso (It./Yamaha) -11,994, 4. Spies (USA/Yamaha) -14,775, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) -22,074, 6. Hayden (USA/Ducati) -31,660.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 140, 2. Stoner 140, 3. Pedrosa 121, 4. Crutchlow 77, 5. Dovizioso 76, 6. Rossi (It./Ducati) 61, …19. Abraham (ČR/Ducati) 4.