Výsledky Velké ceny San Marina silničních motocyklů zastínilo úmrtí Japonce Šoji Tomizawy, který zahynul po pádu v závodu kategorie Moto2.

Právě v této třídě obsadil 15. místo Lukáš Pešek a poprvé po sedmi závodech šampionátu dokázal bodovat. Jakub Kornfeil v kubatuře do 125 ccm dojel šestnáctý a o bod těsně přišel.

Teprve devatenáctiletý Tomizawa si způsobil smrtelné zranění na konci první poloviny závodu, když upadl ve výjezdu ze zatáčky. Na zemi byl zasažen v plné rychlosti stroji Alexe De Angelise a Scotta Reddinga, kteří z nehody vyvázli bez vážnějších zranění.

Pešek získal pátý bod v sezoně

Čtyřiadvacetiletý Pešek do závodu odstartoval až z třicátého místa. Postupně se posouval vpřed a v posledním kole se dostal na patnáctou pozici, díky níž získal pátý bod v sezoně.

"Dnes v závodu se motorka chovala úplně nejlépe v sezoně. Takhle bych si to představoval. Závod mě dost povzbudil a dodal sebevědomí, protože jsem ukázal, že když motocykl funguje, jsem schopen jezdit rychle," uvedl Pešek v tiskové zprávě svého týmu Matteoni Racing.

Druhý Čech v kategorii Moto2 Karel Abraham do závodu kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím nenastoupil. Ze čtvrtého vítězství za sebou se radoval Španěl Toni Elías, který tak navýšil vedení v šampionátu na 83 bodů před dnes druhým krajanem Juliánem Simónem.

Kornfeil bojoval ale nestačilo to

Sedmnáctiletý Kornfeil si v kubatuře do 125 ccm oproti startovní pozici o tři příčky polepšil, na body to ale nestačilo. Poslední hodnocená patnáctá pozice českému jezdci unikla o 14 vteřin.

V nejslabší třídě zvítězil Marc Márquez. Připsal si šestý triumf v sezoně a prodloužil dominanci španělských jezdců, kteří dosud ve stopětadvacítkách vyhráli všechny Grand Prix. V čele průběžného pořadí vede o devět bodů před krajanem Nicolásem Terolem, jenž dnes obsadil druhé místo. Kornfeil je s šestnácti body sedmnáctý.

V královské třídě MotoGP zopakoval týden staré vítězství z Indianapolis Španěl Dani Pedrosa na hondě, jenž po triumfu v sobotní kvalifikaci vyhrál systémem start-cíl. Na druhém místě s odstupem necelých dvou sekund skončil vítězův krajan Jorge Lorenzo na yamaze, jenž má v čele průběžného pořadí náskok 63 bodů.

Třetí dojel domácí miláček Valentino Rossi, jenž se přes nadšené fanoušky, kteří po závodě zaplnili trať, dostal po závodě do depa až dlouho po ostatních závodnících.

Šampionát pokračuje za dva týdny premiérovou Velkou cenou Aragonie ve Španělsku.

GP San Marina, 12. závod MS silničních motocyklů v Misanu

Do 125 ccm:
1. Márquez (Šp./Derbi) 39:56,117, 2. Terol (Šp./Aprilia) -2,185, 3. Vázquez (Šp./Derbi) -5,628, 4. Smith (Brit./Aprilia) -5,912, 5. Cortese (Něm./Derbi) -6,378, 6. P. Espargaró (Šp./Derbi) -7,091, …16. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:00,269.
Průběžné pořadí MS (po 11 ze 17 závodů): 1. Márquez 197 b., 2. Terol 188, 3. P. Espargaró 177, 4. Smith 128, 5. Cortese 107, 6. Rabat (Šp./Aprilia) 99, …17. Kornfeil 16.

Moto2:
1. Elías (Šp./Moriwaki) 43:33,996, 2. Simón (Šp./Suter) -1,969, 3. Lüthi (Švýc./Moriwaki) -11,917, 4. Corsi (It./Motobi) -15,409, 5. Bradl (Něm./Suter) -16,219, 6. Cluzel (Fr./Suter) -16,676, …15. Pešek (ČR/Moriwaki) -37,012.
Průběžné pořadí MS (po 11 z 17 závodů): 1. Elías 211, 2. Simón 128, 3. Lüthi 124, 4. Iannone (It./Speed Up) 119, 5. Corsi 97, 6. Cluzel 84, …17. Abraham (ČR/FTR) 33, 31. Pešek 5.

MotoGP:
1. Pedrosa (Šp./Honda) 44:22,059, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -1,900, 3. Rossi (It./Yamaha) -3,183, 4. Dovizioso (It./Honda) -6,454, 5. Stoner (Austr./Ducati) -18,479, 6. Spies (USA/Yamaha) -28,385.
Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Lorenzo 271 b., 2. Pedrosa 208, 3. Dovizioso 139, 4. Rossi 130, 5. Stoner 130, 6. Spies 120.